– Навесні новина про велопроект у Вінниці за підтримки Швейцарії викликала жваве обговорення. І ось є перші реальні кроки. У місті встановлюють велопарковки., – зазначив на своїх сторінці у Фейсбук мер міста Сергій Моргунов. – Всього їх має бути 36 по 10 стійок. 19 з них – з накриттям. Такі будуть влаштовані, в основному, біля закладів освіти, культури, спорту. Локації для розміщення велосипедних стоянок обрані по всьому місту – щоб було зручно жителям різних мікрорайонів.

Також мер додав, що «вже з вересня плануємо запустити у місті муніципальний велопрокат…»

Для цього в різних куточках Вінниці буде встановлено 15 пунктів прокату, кожен з яких матиме спеціальний термінал та 10 велостійок. Тут всі бажаючі зможуть зареєструватись та взяти велосипед напрокат. Термінали будуть обладнані сонячними панелями та батареями. Проект впроваджується міською радою за фінансування Швейцарського бюро співробітництва в Україні.

Ще 30 березня на черговій сесій сесії міськради депутати затвердили проект інвестиційного договору між Вінницькою міською радою, ТОВ «Некстбайк Україна» та КП «Вінницька транспортна компанія». У ньому йдеться про реалізацію Проекту розвитку велоінфраструктури у Вінниці шляхом створення об’єктів муніципальної системи велопрокату. Це допоможе популяризувати велорух та здоровий спосіб життя серед жителів міста. Якщо людина надасть перевагу велосипеду, а не авто, – це сприятиме зменшенню негативного впливу на екологію.

– Некстбайк – достатньо потужна німецька компанія, яка працює оператором велопрокату в 100 містах світу. В Україні вона з 2015 року працює у Львові і продемонструвала достатньо позитивний приклад своєї роботи. Найближчим часом повноцінний велопрокат буде і у Вінниці, і саме «Некстбайк» буде забезпечувати велосипедами та розвивати велоінфраструктуру міста разом із нами», – розповів під час сесії міської ради міський голова Сергій Моргунов.

Створення муніципального велопрокату – це частина проекту з розвитку вінницької велоінфраструктури, яка реалізується Вінницькою міською радою та Швейцарським бюро співробітництва в Україні. 150 стійок для велосипедів Smart Docks та 15 терміналів Flat закуповують за кошти Швейцарського бюро співробітництва в Україні. Швейцарські партнери виділяють на фінансування проекту 180 550 швейцарських франків. Згідно з інвестиційною угодою, ТОВ «Некстбайк Україна» передасть 120 велосипедів, які будуть використовуватись у прокаті.

Муніципальний велопрокат стане частиною мережі громадського транспорту. Люди зможуть взяти велосипед в одному пункті прокату та здати його в іншому, там, де це буде найзручніше зробити.

Термінали Flat матимуть рами з нержавіючої сталі Touch Screen Display з багатомовним інтерфейсом для реєстрації, прокату та інформації. Вони будуть оснащені сонячними панелями та батареями 12V Li-Ion, опорна плита виготовлена з нержавіючої сталі.

Термінали встановлять у різних куточках міста, щоб вінничанам та гостям міста було зручно користуватись цими послугами. Їх планують облаштувати поблизу перехресть вул. М. Ващука – вул. Келецька, проспекту Космонавтів – вул. Келецька, вул. 600-річчя – вул. Келецька.

Також термінали хочуть встановити біля Західного автовокзалу (Хмельницьке шосе, 107), Вінницького національного технічного університету (Хмельницьке шосе, 95), Парку дружби народів (вул. Андрія Первозванного), Електромережі (кінцева зупинка по вулиці Пирогова), в районі ринку «Урожай» (національний медичний університет по вулиці Пирогова).

Термінали з’являться й по вулиці Магістратській (вхід до Центрального парку культури та відпочинку), на площі Європейській, біля перехрестя вул. Стрілецька – вул. Київська, вул. Брацлавська – вул. Замостянська, музею Коцюбинського, площі Перемоги (Будинок офіцерів), Залізничного вокзалу (площа Привокзальна,1).

Крім терміналів у рамках муніципального велопрокату встановлять 150 велосипедних стійок Smart Docks. Вони будуть оснащені акустичним сигналом, який спрацьовуватиме, коли людина здає велосипед.

Які ж будуть ціни на прокат велосипедів у Вінниці?

Адже сервіс велопрокату Nextbike, який впроваджує систему прокату велосипедів у Вінниці,  вперше змінив тарифи на користування велосипедами у Львові. – повідомляв ZAXID.NET

Зокрема, він запровадив нові ціни на місячний та річний абонементи, а також на одноразове користування громадським велопрокатом. Ці зміни набули сили перед початком сезону-2018 ще у березні.

Нагадаємо, що найбільш суттєва зміна в тарифі по-львіськи відбулась щодо зменшення вартості разової поїздки велосипедом. Якщо раніше без купівлі абонементу за користування велосипедом потрібно було сплатити 50 грн за перші 30 хв. і ще по 50 грн за кожну наступну годину, то зараз перша година користування велосипедом обійдеться у 20 грн, а вже з другої години і далі вартість становитиме 50 грн. Тобто якщо раніше, щоб взяти велосипед на одну коротку поїздку доводилося платити щонайменше 50 грн, то зараз – лише 20 грн.

Як пояснив  cпівзасновник компанії «Nextbike Україна» Остап Буденкевич, тарифи на разові поїздки зменшили, щоб залучити більше людей до користування сервісом.

«Ми зараз більше йдемо в спальні райони і розуміємо, що люди там, навіть ті, хто хоче спробувати велосипед, не завжди готові платити 50 грн за півгодини лише, щоб спробувати послугу. І це їх не спонукатиме до купівлі абонементу в майбутньому. Тому ми вирішили спустити вартість до 20 грн, щоб людина хоча б могла спробувати», – розповів Остап Буденкевич.

Водночас вартість місячного та сезонного абонементівзалишилася такою ж, як була – 250 грн та 800 грн відповідно. Однак, згідно з новими тарифами, тепер збільшився термін, впродовж якого можна користуватися велосипедом безкоштовно. Раніше безкоштовними були лише перші 30 хв, а за наступні 31-60 хв. і 61-90 хв. потрібно було сплачувати по 4 грн (місячний абонемент) або 2 грн (сезонний абонемент). Зараз при купівлі будь-якого абонементу перша година використання велосипеду буде безкоштовною, друга і третя коштуватимуть по 5 грн, а всі наступні – по 50 грн.

Зазначимо, що абонементи лише дають доступ до нижчих тарифів, тобто вартість поїздок оплачується окремо.

За словами Остапа Буденкевича, безкоштовний період збільшили з огляду на те, що тривалість однієї поїздки при використанні велосипедів Nextbike у Львові становила 45 хв.

«Ми подивилися по минулорічній статистиці, що середня поїздка в людей становила 45 хв. І фактично, якщо ви мали абонемент і їхали довше, ніж півгодини, то ще за тих 15 хв мали доплатити як за ще одну годину. Тому ми вирішили збільшити безкоштовний період використання з 30 хв. до однієї години – щоб люди могли собі в рамках безкоштовного часу здійснити повноцінну поїздку», – пояснив Остап Буденкевич

За його словами, зараз у системі Nextbike зареєстровано 10 тис. львів’ян. Наразі у місті діють 24 станції велопрокату, однак цього року компанія планує відкрити ще близько 10 нових станцій (наразі не уточнюють, де їх встановлять і коли це буде). Окрім цього у 2018 році Nextbike планує запустити велопрокат ще у трьох містах (поки точно відомо, що одним із них є Вінниця, а два інші назвуть пізніше).

Додамо, що першу в Україні систему громадського велопрокату Nextbike відкрили у Львові у березні 2016 року. Відмінність цієї системи від інших велопрокатів полягає у тому, що клієнти не повинні повертати велосипед у те місце, де його взяли – припаркувати його можна на будь-якій спеціально облаштованій станції в місті. Сама ж компанія Nextbike є німецькою і її велопрокати діють також у США, Великобританії, Польщі, Швейцарії та ще кількох країнах.