Вінниця перейшла до фінального етапу реформи громадського транспорту, яку почали впроваджувати з 2012 року. Сьогодні, 27 червня на сесії Вінницької міської ради депутати підтримали рішення Про впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському електричному та автомобільному транспорті загального користування у м. Вінниці. За проголосували 39 депутатів з 39 присутніх.

Рішенням затверджено порядок функціонування та вимоги до автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському електричному та автомобільному транспорті загального користування у та системи автоматичного визначення місцезнаходження транспорту, а також види, форми носіїв, порядок обігу та реєстрації проїзних документів.

КП «Вінницякартсервіс» уповноважили здійснювати справляння плати за транспортні послуги шляхом продажу електронних квитків та носіїв оплати проїзду, оформлення Муніципальної карти вінничанина та електронних квитків для пільгових категорій населення через центри обслуговування користувачів, третіх осіб агентів, веб-портали та мобільні додатки.

Автоматизована система обліку оплати проїзду складається з модулів:

Центральна система, яка буде забезпечувати основні функції управління даними та послугами як одного цілого

Операційно-облікова система, яка використовується для керування системою та її налаштуванням щоденно, а також забезпечує розрахункові та пов’язані з цим послуги.

Системи депо, які здійснюють управління та оновлення програмного забезпечення бортових систем, коли транспортні засоби знаходяться в депо.

На транспортні будуть встановлені:

Консоль та бортове обладнання водія буде підєднано до центральної системи та здійснюватиме управління валідаторами щоб забезпечити можливість друку одноразового квитка. Механізм реєстрації входу запускається карткою водія, записує дані водія, який повинен здійснити керування маршрутом,

Стаціонарний валідатор для транспортних засобів, який забезпечує читання/запис електронного квитка протягом 0,4 секунди, модуль передачі даних GPRS та/або 3G та WiFі, та інші функції такі як: можливість відкриття/закриття зміни, введення даних про маршрут та реєстрацію водія/кондуктора; можливість обрання необхідної кількості поїздок для списання за одну реєстрацію проїзду; підтримка технології NFC; наявність сертифікованого рідера та програмного забезпечення для роботи з банківськими картками; друк квитка внаслідок реєстрації (та без можливості друку).

Плата за проїзд

Засобами оплати проїзду є картки, видача яких повинна передбачатись системою АСООП та які повинні прийматись по всій мережі громадського транспорту.

Передбачено два види проїзних документів – разовий паперовий квиток і електронний квиток за формою.

Електронний квиток може бути не персоналізованою карткою або персоналізованою карткою (Муніципальна карта вінничанина).

Неперсоналізована картка – у формі безконтактної смарткартки, є носієм електронного квитка та не містить жодної інформації про пасажира.

Персоналізована картка – Муніципальна карта вінничанина у формі безконтактної смарткартки,  яка містить персональні дані пасажира (в тому числі нанесені на неї у графічному вигляді), і може використовуватися як носій електронного квитка та для інших послуг муніципалітету. Можлива візуальна інформація: назва категорії користувача для якої призначена карта, ПІБ особи, яка отримала картку, фото, номер картки, зона дії картки, QR-код, штрих-код, телефон центру підтримки, адреса Вебпорталу, інше.

Нагадаємо, за 16 місяців увесь вінницький транспорт повинен бути підключений до електронної системи. 4 місяці підуть на виготовлення обладнання (робитимуть це на підприємстві у Чехії). Перші валідатори і консолі встановлюватимуть саме у муніципальному транспорті, другим етапом стануть приватні перевізники. Загалом мова йде про 320 одиниць комунального транспорту та 260 – приватного.