Такі невтішні висновки зробили лікарі ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України». Найбільше хворих у Вінниці, Тиврівському, Козятинському районах…
– Упродовж 26-го тижня цього року в області захворіли 93 особи – 27 дорослих та 66 дітей. Кількість хворих в порівнянні з попереднім тижнем зросла на 9 %. З початку року у нас вже 748 випадків кору. Рівень захворюваності — 47 випадків на 100 тисяч населення (по Україні 55 випадків на 100 тис. нас). 61,5 % хворих взагалі не були щеплені. За рекомендаціями ВОЗ, епідемія по кору вважається тоді, коли є сто випадків на сто тисяч населення, — повідомила лікар-епідеміолог Центру Айнур Жумабекова. — На щастя, летальних випадків не зареєстровано. Але існує дуже тривожна тенденція, що кір нині найчастіше вражає молоде працездатне населення віком до 30 років. Хворіють й нещеплені маленькі діти, які передають захворювання своїм батькам, які теж свого часу так і не зробили вакцинацію…
Ось вакцинацію в державі, по
суті, було зірвано у 2008 році. А сумні наслідки ми пожинаємо нині. Бо ліків від кору не існує, а його ускладнення можуть мати смертельні наслідки…
– У яких містах та районах найбільше вінничан захворіли та хворіють на кір?
– Найбільше людей за цей час захворіли у Вінниці — 231 особа, Тиврівському районі — 103 особи, Козятинському районі — 73 особи, Шаргородському — 47 осіб, Вінницькому — 40 осіб, Барському — 38 осіб. Це все залежить від рівня вакцинації населення та місць, куди хвора людина заносить інфекцію. Одна хвора людина може заразити вісім-дев’ять здорових. До речі, традиційно випадки кору реєструються у більшості районів та міст області за винятком Ладижина та Оратівського району. Чому так? У Ладижині населення більш-менш вакциноване. А Оратівський район невеликий.
– Нещодавно у військовій частині Нацгвардії у Калинівці теж стався спалах кору… Захворіли молоді бійці строкової служби. Що вам відомо про цей випадок?
– Цим детально займались виключно відомчі військові медики та санепідеміологи. Так, були лабораторно підтверджені випадки кору. Є категорії ризику — це військові, зокрема строкової служби, студенти, особливо медичних навчальних закладів, вчителі. На рівні МОЗ України вирішується питання закупівлі вакцин за рахунок держави для цих груп населення. А для дітей віком до 18 років в усіх медичних закладах Вінницької області є достатньо комбінованої вакцини проти кору «Пріорикс» виробництва «Глаксо Сміт Кляйн». На Вінниччині є приблизно 30 тисяч доз. З початку року в області щеплено проти кору 34 тисячі дітей різного віку. Це 67% від усіх дітей, які потребують щеплень.
– Яка ситуація на Вінниччині в порівнянні з іншими областями України?
– Так, у нас досить високий рівень захворюваності. Але найбільше людей захворіли на кір у Львівській (3845 людей), Закарпатській (2712 людей), Івано-Франківській (2464 людей), Одеській (1932 людини), місті Києві (1649 людей) та Чернівецькій (1210) областях. У цих областях велика міграція населення, заробітчани, у гірських районах західних областей важко дістатись лікарень, є соціальні категорії, які принципово не роблять вакцинації…
– Де ж вихід з цієї ситуації?
– Зростання захворюваності на кір відбувається кожні п’ять-сім років. На Вінниччині так само. Однією з головних причин циклічності, як я вже казала, є низький рівень вакцинації. Минулий підйом відзначався у 2011-2012 році. Тоді офіційно було зареєстровано 13 000 випадків хвороби. На жаль, за один день і за один рік кір не піде… Вихід — лише вакцинація.