У свою чергу, обласна прокуратура звернулась із позовом до суду про витребування майнового комплексу закладу з незаконного володіння приватного акціонерного товариства. Такі дії керівництво закладу вже назвало «рейдерством». Деталі дізнавався наш кореспондент…
Санаторій «Авангард» був довгий час профспілковим. Втім, при правлінні Віктора Януковича держава у профспілок відсудила усі санаторії, в тому числі і в Немирові. Згодом за позовом прокуратури приміщення закладу через суд передали до Фонду державного майна, але не встигли виселити. Нині заклад виставили на продаж чи в оренду. Проте його керівництво заявляє, що жодного акту про передачу нерухомого майна від профспілок державі складено не було. Не було і немає комісії, яка б цю передачу провела і зафіксувала у юридичному порядку. Після того як у санаторію відібрали приміщення, на балансі залишили рухоме майно — обладнання, котли опалення, транспорт, ліжка, холодильники. Тож якщо санаторій виселять, усе це головний лікар Петро Цвень разом із колективом, що налічує 200 осіб, заберуть із собою. Натомість залишаться голі стіни та руїни… А цього допустити «Авангард» не хоче, тож подав свій позов до суду…
– Сьогодні стоїть питання не власника, а призначення керівника санаторію і ефективного використання нерухомості всіх тих споруд та будівель, які належать до Фонду держмайна. Це моя думка. Звісно, у цій ситуації ми на боці колективу, на його збереженні. Хочеться, щоб жителі Немирова, району та інші відпочивальники мали можливість прогулюватись парком — пам’яткою архітектури XIX століття садово-паркового мистецтва. Він у комунальній власності Немирівської міської ради, але охоронне свідоцтво у санаторію «Авангард». Площа парку 86 га, – коментує ситуацію голова Немирівської ОТГ Віктор Качур. – Звичайно, є проблеми у профспілки. Вона не може виділити ту кількість коштів на благоустрій території, достойні заробітні плати. Хоча санаторій є незбитковим підприємством, а прибутковим. Можливо, удосконалити надання і медичних послуг шляхом покупки нового обладнання, яке дозволить правильно встановити діагноз і лікувати. Я бачу майбутнє санаторію «Авангард» з ефективним власником. Потрібно зберегти професійний колектив, який працює у санаторії. Крім того, заклад треба зробити таким, щоб не їздив головний лікар по всій Україні і шукав відпочивальників, а щоб вони самі їздили до Немирова, щоб черги стояли. Більш того, ми не повинні втручатись у господарський процес. Можемо тільки морально підтримувати колектив. А викупити санаторій — Немирівська міська рада не ставить таких завдань. Бо якщо держава вбачала б таке, то вона, напевно, нам сама це запропонувала б…
Чи можемо ми втратити унікальний палац княгині Щербатової, де знаходиться одна із лікувальних баз санаторію? Юридично ні, адже це пам’ятка архітектури 18 століття, внесена до переліку об’єктів — «Перлини Поділля». Тож викупу не підлягає. Передати його в оренду чи державну власність — цілком реально. Але жодних гарантій того, що санаторій хтось не перетворить на власну дачу, обнесену парканом, поки немає.
У свою чергу, обласна прокуратура Вінниччини так пояснює перепитії навколо «Авангарду»:
– У радянські часи майновий комплекс санаторію державою передано в користування організації профспілок з метою оздоровлення працівників. Після проголошення незалежності України майно санаторію залишилось у державній власності та продовжувало використовуватись ЗАТ «Укрпрофоздоровниця». Однак у 1999 році посадові особи товариства, скориставшись необізнаністю службовців виконавчого комітету Немирівської міської ради, на підставі рішення виконавчого комітету про оформлення права власності, приватизували нерухомість санаторію. Загальна площа комплексу склала понад 21 тис. кв. м. Рішенням виконавчого комітету Немирівської міської ради створено передумови для подальшого перепродажу майна санаторію «Авангард», влаштування там приватних територій, закритих для звичайних громадян. Такі випадки з профспілковим майном вже мали місце в області. З метою недопущення незаконного відчуження державного майна прокуратурою протиправне рішення виконавчого комітету Немирівської міської ради оскаржено до суду. У 2012 році рішенням Господарського суду позов задоволено, нормативний акт виконавчого комітету скасовано та визнано право власності на майновий комплекс клінічного санаторію «Авангард» за державою. Рішення суду набрало законної сили. На його підставі, 25.02.2013, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, право власності на майновий комплекс «Клінічний санаторій «Авангард» зареєстровано за державою в особі Фонду державного майна України. Однак після того ПрАТ «Укрпрофоздоровниця» більше 5 років продовжувало безоплатно користуватись будівлями санаторію, не повертаючи його державі та ухиляючись від оформлення орендних відносин. Вжиті Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Вінницькій області заходи досудового врегулювання спору результатів не дали. ПрАТ «Укрпрофоздоровниця» відмовилось від проведення інвентаризації майна та врегулювання питання щодо його використання, натомість запропонувало відстрочити вирішення вказаного питання на невизначений час. З метою припинення безоплатного використання державного майна прокуратурою Вінницької області до Господарського суду подано позовну заяву про витребування майнового комплексу санаторію з чужого незаконного володіння приватного акціонерного товариства.
Вікторія Снігур