14 липня, у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї кандидат історичних наук, та ведучий Українського радіо Олександр Алфьоров презентував унікальну печатку князя Святослава Хороброго. Посприяв у привезенні експонату до Вінниці «Національний корпус».

Артефакт датується 970 роком. А знайшли печатку у Києві біля княжого палацу по нинішньому провулку Десятинному наприкінці 70-х – початку 80-х років минулого століття. Там розкопки проводили московські археологи, один з яких і вивіз неймовірну знахідку до Москви, де вона перебувала у «полоні» майже 40 років.

Два роки тому, нам стало відомо, що цю печатку хочуть продати до Новгородського музею, щоб там підписати її знахідкою з Новгорода. Я звернувся до командира полку «Азов» Андрія Білецького і ми здійснили непросту спецоперацію, ми досі не розкриваємо усі її етапи, в повернули в Київ, де вона була знайдена на місці княжого палацу. Ця печатка підтверджує кілька цікавих історичних аспектів: на ній зображено двозуб князя – княжий знак, який був гербом князів. Там також проглядається напис грецькою мовою: «Архонт Свєнтославос», тобто «Князь Святослав». Печатка пояснює нам збіг двох дипломатичних традицій, пов’язаних із грецьким письмом та нашим місцевим – княжими знаками. Такою печаткою князь Святослав скріпив Візантійсько-Руський договір, що започаткував довголітню практику дипломатичних відносин з Візантією. За тим договором Русь увійшла до кола цивілізаційно навколовізантійських країн, – розповідає Олександр Алфьоров.

За словами історика, до нашого часу не збереглось речей з 10-11 століть, які належали б давньоруським князям. Печатка Святослава – це єдина знахідка такого роду. Тому для України це – реліквія.

Дуже важливо, що саме нині, коли в Україні прокинувся культ Святослава, йому ставлять пам’ятники, хлопці на війні апелюють до княжих часів, ця печатка повернута. Це призвело до неймовірного піднесення серед наших фронтових побратимів, які розуміють, що можливо й повертати, а не тільки втрачати, – каже Олександр Алфьоров.

Поки що, печаткою розпоряджається він. Каже, доручив йому цю місію Андрій Білецький, зусиллями якого реліквію повернули до України. Майже рік вона була на виставці у філії «Золоті ворота» Національного заповідника «Софія Київська». Нині печатка мандрує різними містами України, а потім Олександр Алфьоров обіцяє передати її до фондів одного з державних музеїв.

Презентацію печатки історик супроводжував лекцією про невідомі сторінки біографії князя Святослава Хороброго, історії давньоруської державності та українських воєнних традицій.

Восени, обіцяє Олександр Алфьоров, печатка Святослава знову приїде до Вінниці, тоді залишиться у музеї на довший час, аби побачити її могло якомога більше вінничан, особливо – студентів.