Вранці 25 липня сотні жителів Вінниці стали свідками небаченого дійства — на кінцевій вулиці Келецької йшов дорогою індійський слон — його вигулювали працівники цирку з Угорщини, який розташований неподалік.
Відповідні фото люди встигли опублікувати у соцмережах. Більшість стала обурюватись побаченим, адже поряд жвава траса і могла статись біда, а патрульних поряд не було. Окрім того, їх непокоїло і те, що у цирку досі продовжують використовувати тварин, яких ще й часто утримують у поганих умовах. Саме тому у п’ятницю після обіду десятки активістів зібрались біля торгового центру Plaza Park, аби висловити своє невдоволення. У руках тримали плакати із написами «Тварини – не клоуни!», «Самі стрибайте у свій вогонь!», «Вінниця проти використання тварин у циркових виставах». Також учасники акції закликали не приводити дітей до цирку, поки там знущаються з тварин.
– На початку червня у Дрогобичі заборонили розміщення та функціонування пересувних цирків з тваринами. Також заборона на шапіто з тваринами існує у Києві, Дніпрі, Івано-Франківську, Черкасах, Ужгороді, Рівному, Луцьку, Ірпіні, Ковелі, Каневі, Богородчанах, Борисполі, Боярці. Ми вважаємо, що вже давно пора заборонити цирки за участю тварин, – скаржились активісти. — Якщо люди ще можуть захищати свої права, то тварини цього робити не можуть. Невдовзі ми зареєструємо онлайн-петицію і будемо просити владу заборонити у місті цирк із тваринами. А ще роздаватимемо інформаційні листівки людям, аби вони були обізнані у даній ситуації.
Якраз під час акції у цирку проходила розважальна програма. Тому вінничани вирішили свої вимоги озвучити адміністрації. Але пускати їх кремезний чоловік не став. Лише заявив, що свої зауваження люди можуть висловити у письмовій формі. Після розмови люди розійшлись, так і ні до чого не домовившись. А одна із відвідувачок ось що розповіла:
– Відчуття подвійні. Бо цирк хоч і великий, але там спекотно. Вистава гарна — веселий клоун, жарти майже не злі, а веселі, круті акробати і гімнасти. І тварини наче і доглянуті, але не слухаються і працюють без ентузіазму, тому отримують і нагайкою, і електрошоком, – каже пані Світлана. — Це сумно та обурює. Як це сприймати — цю дуальність? Бачила на виставі дітей з категорії малозахищених — з багатодітних і неповних сімей, дітей з інвалідністю, дітей ветеранів АТО. Це втішало. Все ж керівництво цирку займається благодійністю. Але є й інший бік.
Та це ще не все. Буквально днями німецькі зоозахисники заявили, що слониха, яка прогулювалась Вінницею, повинна вже два роки проживати у центрі реабілітації азійських слонів у Карлсруе. За їхніми словами, тварина свого часу жила у парі із іншою, а коли повністю осліпла — її заборонили використовувати у цирку і повинні були передати до зооцентру. Але керівництво цирку чомусь із цим стало затягувати і врешті повезло її до Угорщини на гастролі. До Німеччини слониху вже не повернули. Спочатку тварину бачили у Румунії. А тепер вона вже в Україні — у Вінниці…
Віталіна Володимирова