У спробах скинути зайву вагу люди можуть вдаватися до різних методів, але далеко не всі вони ефективні. Дослідники Університету Ньюкасла Лі Ештон, Меган Ролло і Ребека Вільямс, а також доцент Університету Ньюкасла Трейсі Барроуз розвінчали деякі широко поширені міфи про дієти.
У селері немає калорій
У стеблі селери завдовжки 15 см міститься 19 кілоджоулів (або п’ять калорій). Щоб перетравити його, ваш організм використовує лише 10% від загальної ваги селери в кілоджоулях (це називається термічним ефектом їжі). По суті, це один або два кілоджоулі. Єдиний продукт у світі без калорій – холодна вода.
Якщо не їсти після 7-ї години вечора – швидше схуднеш
Коли ви їсте – не так важливо, як те, що ви їсте і в яких кількостях. Набираєте ви вагу, втрачаєте її чи підтримуєте на колишньому рівні — визначає загальна кількість спожитих кілоджоулів і рівень фізичної активності протягом дня. Тому як повторення: неважливо, коли ви їсте. Нещодавно було виявлено, що частота прийому їжі – один, два чи три прийоми на день – практично ніяк не впливає на вагу тіла. Перевага більш раннього «закриття кухні» в тому, що таким чином ви менше їсте. Зокрема менше вживаєте шкідливої їжі й алкоголю.
Кетогенна дієта краща, ніж інші дієти
Кетогенна дієта відрізняється високим вмістом жирів і протеїну при різкому скороченні вживання вуглеводів. Мета-аналіз 13 досліджень, що тривали упродовж, як мінімум, року, показав, що люди, які сиділи на кетогенній дієті, втратили лише на 900 грамів більше ваги, ніж ті, хто сидів на дієті з низьким вмістом жирів.
Мета-аналіз двох досліджень кетогенної дієти, яка сильно обмежувала споживання вуглеводів, показав, що вона дійсно зменшує відчуття голоду і знижує апетит. Але дослідження трьох дієт, що обмежують споживання калорій до 2500 кілоджоулів на день, показав, що вони набагато сильніше знижують відчуття голоду, забезпечуючи при цьому набагато сильніше почуття ситості.
Ці дієти дуже жорсткі і мають застосовуватися тільки під наглядом лікаря, оскільки можливі потенційні побічні ефекти, включаючи головні болі, неприємний запах з рота, захворювання жовчного міхура і закрепи.
Жування жувальної гумки прискорює втрату ваги
Жування посилає мозку сигнал, що ви почали їсти і скоро будете ситі. 60 дорослих осіб брали участь у дослідженні, щоб визначити, як жувальна гумка впливає на апетит людини.
З’ясувалося, що жування гумки трохи знижує споживання калорій у худорлявих людей, але схильне збільшувати споживання їжі у людей з надмірною вагою. А мета-аналіз 13 досліджень показав, що жування гумки дійсно призводить до зменшення почуття голоду. Більш того, 10 з 16 експериментальних досліджень довели: жувальна гумка також знижує споживання їжі.
Зелений чай прискорює метаболізм
Огляд 15 досліджень впливу зеленого чаю на зниження ваги і підтримку ваги на колишньому рівні серед людей, які страждають ожирінням, показав, що в довгостроковій перспективі від нього немає практично жодного ефекту. Втім, нещодавно було виявлено, що будь-який чай, або екстракти чаю, приводить до невеликого позитивного впливу на втрати ваги у дорослих людей з метаболічним синдромом.
Грейпфрут розщеплює жир
Не треба бігти за грейпфрутом. Мета-аналіз трьох досліджень з впливу вживання грейпфрута на вагу людини не виявив змін маси тіла.