Свого часу воно хвацько позичало гроші у всіх, хто мав необережність давати йому кредити, й нині заборгувало десятки мільйонів гривень різним, у першу чергу, державним структурам. Ще в 2014 році Господарським судом Вінницької області по ньому була відкрита справа про банкрутство, в рамках якого було постановлено низку ухвал, які теоретично мали би гарантувати захист законних інтересів держави. А от з їх виконанням не склалося, причому вивчення даної справи наштовхує на думку про те, що всі, від кого це залежить – прокуратура, поліція, органи юстиції – всі “в долі” з плутягами.

Одним із найбільших кредиторів «Гурівецького» є Публічне акціонерне товариство «Акціонерний банк «Укргазбанк», акції якого належать державі. Вона свого часу взяла на себе його борги, коли попередні власники довели цю фінансову установу до банкрутства, вклала багато грошей, а тому розраховує, що він їх відпрацює. Але щось не щастить банку з позичальниками. Ось і «Гурівецьке»: взяло кредит у два десятки мільйонів гривень, а повертати не поспішає, хоча гроші для цього в нього є, проте потрапляють вони до кишень засновників збанкрутілого підприємства. У зв’язку з численними боргами, майно, яке належало підприємству, було передано у заставу як банку, так і окремим кредиторам. Заставним майном стали породисті свині, які вигодовувалися на  фермі. Тому продавати їх і використовувати виручені від продажу гроші можна було тільки за  згодою з представником кредитора. Але плутяги знайшли вихід – тишком-нишком продали тварин і заявили, що їх списали внаслідок спалаху африканської чуми. За цим фактом місцевою поліцією навіть було відкрите кримінальне провадження, але користі від нього не було ніякої.

Аналогічна за змістом схема була провернута й з коштами ПАТ «Аграрний фонд», теж належній державі структурі, котрий також є кредитором горе-підприємства. Так, у 2017 році керівник підприємства, яка є і однією із засновників ПП «Гурівецького» – Олена Федорук договорами поставки відчужила на користь ТОВ «Зернокомплекс «Сиваш» весь зібраний урожай зернових культур, сума відчуження складала близько шістнадцяти мільйонів гривень. Нехтуючи нормою Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника та визнання його банкрутом», а саме п. 3 ч. 8 ст. 22 — керівник або орган управління боржника виключно за погодженням з розпорядником майна вчиняють правочини (укладають договори) щодо: розпорядження у будь-який спосіб іншим майном боржника, балансова вартість якого становить понад один відсоток балансової вартості активів боржника, та укладання інших значних правочинів (договорів), Олена Федорук без згоди розпорядника майна – Дениса Овчарука – договорами поставки, які перевищують 1% від балансової вартості активів підприємства, відчужила майно, а отриманими коштами набила свої кишені. Наразі арбітражний керуючий Денис Овчарук подав позов про визнання недійсними договорів поставки в рамках справи про банкрутство в Господарському суді Вінницької області, і надія на справедливість у цій нелегкій справі покладається лише на служителів Феміди.

Вищеописані грубі порушення закону спонукали кредиторів поставити питання про зміну горе — керівника ПП «Гурівецького» — Олени Федорук. Оскільки представники правоохоронних органів, Вінницької обласної державної адміністрації та контролюючі органи до ситуації, котра склалася, виявились «імпотентними», підтримку вирішили шукати в суді. Так, Господарський суд Вінницької області в цьому питанні пішов їм назустріч і своєю ухвалою від 30 травня 2018 року клопотання ініціюючого кредитора задовільнив, і виконання обов’язків керівника ПП «Гурівецьке» було покладене на розпорядника майна Дениса Овчарука. При цьому повноваження попереднього керівника підприємства припинялися та було зобов’язано протягом трьох днів передати наступникові бухгалтерську та іншу документацію боржника, його печатки і штампи, матеріальні та інші цінності.

З моменту винесення ухвали про зміну керівника засновники ПП «Гурівецького» почали в прямому сенсі цього вислову «гвалтувати» на свій лад Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника та визнання його банкрутом», а також Закон України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб підприємців».

Оскільки, відповідно до вимог статті 235 Господарського процесуального кодексу, ухвала набирала законної сили негайно після її оголошення, то наступного дня, 31 травня, державний реєстратор Вінницької обласної філії комунального підприємства «Центр державної реєстрації» Юлія Мазур внесла відповідні відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі ЄДР). Відповідно до вимог статті 18 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» повноваження Овчарука як керівника підприємства-боржника могли бути припинені в разі настання однієї із трьох подій: перша – введення процедури санації й призначення у зв’язку з цим керуючого санацією; друга – визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури й призначення у зв’язку з цим ліквідатора; третя – закриття провадження у справі про банкрутство. Органом, який мав повноваження здійснювати подібні кадрові призначення, був, звичайно, лише суд.

Плутяги з «Гурівецького» не змирилися з цим. Вони знайшли собі союзників в особі окремих працівників органів юстиції, правоохоронних органів, а також новоствореного Антирейдерського штабу при Вінницькій обласній держаній адміністрації. Так, 4 червня державний реєстратор Козятинської райдержадміністрації Олена Молявчик, розглянувши протокол рішення зборів власників ПП «Гурівецьке», яке призначило директором підприємства Сергія Чорного, внесла відомості про це до ЄДР, грубо порушивши при цьому вимоги закону, а також Конституції України. Адже через два дні та сама реєстратор внесла до цього ж реєстру відомості про призначення директором підприємства вже іншої особи –  Наталії Бабич. І теж на підставі протоколу рішення зборів власників ПП «Гурівецьке», які звільнили С.Чорного за власним бажанням і найняли на цю посаду Н.Бабич. Нічим іншим як заплутуванням слідів таку кадрову чехарду назвати не можна.

Втім, кредитори теж не сиділи склавши руки: за їх ініціативою Шевченківське управління поліції Києва відкрило кримінальне провадження за статтею 191 ККУ, в рамках якого допитали Олену Молявчик, яка призналася в тому, що знала про існування ухвали Господарського суду Вінницької області від 30.05.2018 р. про призначення керівником ПП «Гурівецьке» Дениса Овчарука, але проігнорувала її.  Наказом Міністерства юстиції України від 26 червня її реєстраційні дії були скасовані, а їй самій на два місяці був заблокований доступ до ЄДР.

Проте не зупинило ні відкрите кримінальне провадження, ні Наказ Міністерства юстиції засновників підприємства, органи юстиції та правоохоронних органів, які дозволяють собі «гвалтувати» Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника та визнання його банкрутом». Так, відповідно до абзацу 2 пункту 12 ст. 21: «ухвалою Господарського суду повноваження керівника та виконавчих органів управління боржника припиняються, а виконання відповідних обов’язків тимчасово покладається на розпорядника майна до призначення в порядку, визначеному законодавством та установчими документами, нового керівника боржника та виконавчих органів управління боржника».

Хоча на сьогодні склалась позитивна судова практика в даній сфері, де судами чітко роз’яснено, що спеціальною та імперативною нормою під час відсторонення керівника як захід забезпечення вимог кредиторів є стаття 18: «Заходи щодо забезпечення вимог кредиторів діють відповідно до дня введення процедури санації і призначення керуючого санацією або до прийняття постанови про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури і призначення ліквідатора, або до закриття провадження у справі».

Внаслідок махінацій плутяги виторгували собі зайві двадцять два дні «директорського крісла», протягом яких могла бути спущена куди треба значна частина майна, котрою належало задовольнити вимоги кредиторів. Але зупинятися на цьому вони, звичайно ж, не збиралися й задіяли корумпованих працівників поліції, прокуратури й суду. Так, було подано заяву про нібито рейдерське захоплення Овчаруком приватного підприємства «Гурівецьке», по якій поліція відкрила кримінальне провадження. А 20 червня в рамках досудового розслідування слідчий суддя Погребищенського районного суду Антон Бойко за участю прокурора Романа Гаврилюка розглянув клопотання заступника начальника слідчого відділу Погребищенського відділення поліції Калинівського ВП ГУНП у Вінницькій області Віталія Храбана постановив ухвалу про накладення арешту на майно цього підприємства, а головне – про заборону вносити до ЄДР будь-які зміни, пов’язані з ПП «Гурівецьке».

Саме ця ухвала судді Бойка стала формальною підставою для невиконання, хоча й тимчасового, ухвали Господарського суду Вінницької області від 30.05.2018 р. Саме тому протягом ще кількох тижнів Денис Овчарук не міг приступити до виконання своїх обов’язків. Втім, 17 липня скандальний вердикт судді Антона Бойка був скасований ухвалою Апеляційного суду Вінницької області, а вже наступного дня державним реєстратором в ЄДР були внесені відомості про те, що керівником «Гурівецького» є Овчарук. Але для плутяг і ця ухвала не стала перепоною. Вони знову взялися за гроші фальшувати відомості в ЄДР.

Судячи з усього, на їх пропозицію пристала така собі Наталія Грицай, яка обіймає посаду реєстратора Київської філії комунального підприємства Березанської сільської ради Біляївського району Одеської області «Центр реєстрації». Очевидно, дана структура є «реєстратором-одноденкою», для виконання брудної одноразової роботи. Так от саме ця пані 27 липня    2018 р. внесла до ЄДР відомості про те, що керівником ПП «Гурівецьке» є не Денис Овчарук, а вже відома нам підставна особа – Сергій Чорний.

У таборі кредиторів ватажком плутяг вважають одного із засновників ПП «Гурівецьке» — місцевого бізнесмена Олександра Ільченка.  Саме під його керівництвом 30 липня сотня озброєних осіб вдерлася до підприємства й змусила покинути його територію арбітражного керуючого Овчарука. При цьому співробітники Державної служби охорони, які за договором охороняли «Гурівецьке», розбіглися хто куди.

Окрім цих незаконних дій, плутяги діють і в легальний спосіб, намагаючись оскаржити ухвалу Господарського суду Вінницької області від 30.05.2018 р. у Рівненському апеляційному господарському суді. Юридична спільнота покладає велику надію на те, що служителі Феміди цього суду буквою закону припинять розкрадання майна підставними керівниками Олени Федорук та Олександра Ільченка. Адже захист і охорона власності є однією з найголовніших функцій держави. Принцип охорони власності закріплений в Україні конституційно.

Юрій Котнюк, ЮВУ

Редакція може не поділяти думку автора.