Адже тут нагороджували переможців вже третього конкурсу ініціатив «Село: Кроки до розвитку» від провідного виробника курятини в Україні та Європі. Цікаво, що серед бізнес-планів вінницьких селян, фермерів та підприємців є переможці з Бершадського, Гайсинського, Тростянецького, Тульчинського, Немирівського, Липовецького, Оратівського та Могилів-Подільського районів Вінниччини завдяки конкурсу від МХП народились зовсім свіжі ідеї власної справи в селі із вирощування часнику, бамбуку, лікарських трав, які створять нові робочі місця та зупинять трудову міграцію подолян за кордон. Адже кожен із переможців отримав сертифікати на 50 тисяч гривень для втілення в життя власної бізнес-ідеї на рідній вінницькій землі!
Варто зазначити, що конкурс ініціатив «Село: Кроки до розвитку» — це спільний проект МХП, Вінницької облдержадміністрації та ГО «Стіна». І другий рік поспіль найбільший інвестор в економіку Вінниччини разом із експертами визначив 32 переможці, серед яких були як новачки, так і успішні підприємці. Загалом по Україні до цієї програми залучено 22 райони в п’яти областях України, де веде свою діяльність МХП.
– Ми збільшили кількість грантів та їх суму, тому що бачимо реальні успіхи на третьому році реалізації конкурсу. Адже головна наша мета – це допомога тим, хто бажає розвиватися та створювати власну справу! – зазначила під час вручення сертифікатів у Вінниці керівник напряму «Корпоративна соціальна відповідальність» у структурі МХП Вікторія Нагірняк. – Також сподіваємося, що наш проект стане своєрідним запобіжником трудовій міграції, бо, перш за все, сприяє самореалізації вінничан та залученню до успішного малого бізнесу односельчан на рідній землі Поділля.
Минулого року до проекту залучалися жителі п’яти районів Вінниччини і 20 переможців конкурсу від МХП отримали мікрогранти у розмірі 40 тисяч гривень. У 2018-му цей проект охопив села вже 8 районів області, а 32 переможці стали власниками сертифікатів по 50 тисяч гривень!
– Минулого року разом із Юрієм Анатолійовичем Косюком ми презентували цей проект тут, у Вінницькій області. І він виявився дуже вдалим, успішним, і це можна бачити по результатах перших 20 переможців, – заявив голова Вінницької ОДА Валерій Коровій. – Маю визнати, що населення Вінниччини скоротилося на 300 тисяч, переважно це сільське населення! Молодь залишає село без роботи, і тому важливо, що в регіоні реалізуються подібні проекти, що дають можливість сільській молоді залишитися працювати і досягати успіху вдома, в рідному селі.
Вже під час церемонії вручення сертифікатів стало зрозуміло, що подільським продуктом №1 і лідером серед бізнес-проектів конкурсантів став часник! Адже його вирощуванням дуже зацікавлені аграрії області, та до третини урожаю традиційно псується і не доходить до ринків чи магазинів. Тому переможці конкурсу від МХП взялись за переробку вінницького часнику за останніми технологіями та вимогами часу.
Ось лише один із таких грантових проектів, що передбачає переробку урожаю часнику. Адже, за словами Людмили Князюк з фермерського господарства «Агро-Майстер», вона буде із часнику робити сушені пластівці та порошок для ковбасної продукції.
Так само перероблятимуть часник на харчовий концентрат, сушити і маринувати його планують ще три селянських господарства, що отримали гранти-2018.
Схожа ситуація із реалізацією та переробкою малини. Бо цього року ягода щедро вродила і закупівельні ціни на неї впали із минулорічних 40 до 9 гривень за кілограм. І більшість «малинових» фермерів зазнали збитків. Тому підприємець Олександр Кулеша за допомогою 50-тисячного гранту від МХП збирається ягоду сушити для натуральних лікувальних чаїв, де зберігаються 97% корисних властивостей малини.
І зовсім незвичний спосіб самореалізації в селі обрала Любов Васильєва, яка планує вирощувати на власній ділянці бамбук та інші екзотичні рослини. Вінницька підприємниця запевняє, що такий товар користується попитом, і успіх їй гарантований…
Серед ідей інших переможців варто згадати проект будівництва сцени для концертів та дитячих гуртків у селі Флорино, розвиток екотуризму, відкриття салону краси, навчальної пасіки, вирощування квітів та навчання англійської мови.
Знаково, що всі 32 переможці у презентаціях своїх проектів вказували на активну участь сільських громад та залучення односельців до роботи. І завдяки конкурсу від МХП бажаючих розвивати невеличкий бізнес в рідних селах стає більше! А це значить, що головна мета конкурсу «Село: Кроки до розвитку» на Вінниччині потрапила в родючий грунт нових ідей та роботящі руки подолян, які вже сьогодні втілюють свої мрії в життя та на власному прикладі показали, як це – бути заможним і успішним в рідній Україні.