З Наталею Капшук, завідувачкою відділення мікрохірургії ока ВОКЛ ім. М. Пирогова, кандидатом медичних наук, ми зустрілися напередодні Всеукраїнської виїзної конференції офтальмологів з міжнародною участю (приїдуть фахівці з Іспанії, Угорщини, Румунії), яку проводить всесвітньовідомий Інститут Філатова на базі очного відділення «Пироговки».
На цей форум прибули найкращі фахівці з усіх куточків України. Обрали Вінницю для проведення конференції не випадково. Десять років тому у Вінниці вже проводилася така конференція. Це дуже знаково і престижно, бо це своєрідне підтвердження того, що офтальмологія у Вінниччині на високому рівні.
У 2014 році Наталя Капшук очолила відділення мікрохірургії ока. За цей час тут багато що змінилося. По-перше — вдалося зробити ремонт у старому приміщенні для того, щоб всі почувалися комфортно. Чого гріха таїти, тут були жахливі умови. По-друге — відділення стало провідним з надання медичної допомоги, бо в рік тут виконується до 3 тисяч оперативних втручань. Крім такої звичайної на сьогодні операції, як видалення катаракти, лікарі беруться за лікування складних патологій. Таким пацієнтам зазвичай відмовляють у приватних клініках.
– Ми справді даємо таким пацієнтам можливість бачити світ, бо 90 відсотків інформації людина отримує саме через очі, — розповідає Наталя Капшук. — У нас використовуються новітні технології при оперативному лікуванні глаукоми. Така малоінвазивна операція виконується тільки в Інституті Філатова і в нашому відділенні. Ця операція дає можливість людям з глаукомою, котра, до слова, невиліковна, можливість максимально довго бути зрячими. У нас великий арсенал діагностичного обладнання, котре з дуже високою точністю може визначити зовнішні і внутрішні структури ока. Від такої точності залежить і результат оперативного втручання, і якість життя пацієнтів. До слова, про це в нас мало хто турбується. Ми взагалі працюємо за правилом: сім разів відміряй, один відріж. В нас можна провести оптичну біометрію. Крім цього, у нас з’явилася нова гілка у відділенні — ретинологія. Це напрямок в офтальмології, котрий займається тільки сітківкою і судинними патологіями. А ще на базі відділення працює обласний травматологічний центр, котрий цілодобово надає невідкладну допомогу.
– А що треба робити, щоб не було проблем із зором?
– Порада: потрібно себе слухати. Якщо з’являються якісь мінімальні симптоми, не варто звертатися до народних цілителів чи бігти до аптеки, а йти до вузького спеціаліста. А ще — профілактика. Не варто нехтувати медобстеженнями, особливо якщо у когось в роду була глаукома. Ну і, звісно, повноцінне харчування, свіже повітря, зручний режим відпочинку і праці, а не увесь день сидіти за комп’ютером чи у мобільному телефоні. Бо «завдяки» цим надбанням цивілізації у людей розвивається короткозорість просто епідемічними масштабами.
За Наталю Капшук увесь колектив відділення горою стоїть. Нещодавно її нагородили медаллю «Перемагаємо і пам’ятаємо» — до 70-річчя з Дня Перемоги у Другій світовій війні. Вручили нагороду за те, що вона чимало людей прооперувала тих, котрі брали участь у цій війні, «афганців», атошників. Видаляла катаракти, оперувала глаукоми. Їй надзвичайно приємно було отримати цю нагороду. Сама лікарка — з династії лікарів.
– Чоловік — лікар, брат теж, і мої діти. Старший син — нейрохірург, — розповідає Наталя Капшук. — Закінчила Тиврівську середню школу, приїхала до Вінниці, вступила до медінституту. Це була мрія дитинства. А розповіді моєї мами, коли вона потрапила до Інституту Філатова на стажування, тільки визначили мою спеціалізацію. Ще коли навчалася в університеті, то прибігала у це відділення на нічні чергування. У цих стінах пройшла інтернатура. «Пироговка» зробила мене тим, ким я є. Тут я навчилася бути справжнім лікарем і приймати сміливі та вчасні рішення.