Трохи більше місяця тому до Вінницької обласної інфекційної лікарні у вкрай важкому стані привезли дівчинку з правцем. Дитина була у комі.
Кілька днів тому Лариса Бевза, головний спеціаліст-педіатр департаменту охорони здоров’я області, повідомила, що маленька пацієнтка опритомніла, але й досі перебуває у реанімаційному відділенні, бо ця хвороба дуже підступна і може уразити внутрішні органи.
– Дівчинці 2,5 року. Мама розповіла, що перед цим донька впала з велосипеда і травмувалася. Клініка розвинулася дуже швидко, вже наступного дня стан дівчинки погіршився і її доправили до дитячої інфекційної лікарні санавіацією, — розповіла Лариса Бевза. — Дитину відразу ж підключили до штучної вентиляції легенів, бо ця інфекція викликає ускладнення дихання, м’язові спазми, ламкість кісток та проблеми з диханням. Летальність хвороби – близько 60%. Попередній випадок правця на території Вінниччини було зафіксовано у 2016 році. Тоді дитина, яка «підхопила» інфекцію, померла. Зараз дитина у свідомості, перебуває під пильним наглядом лікарів. А сталося так тому, що батьки свого часу відмовилися від щеплень. По суті, дівчинка залишилася беззахисною перед інфекційними хворобами.
– До речі, так само, як і діти у Шаргородському районі, котрі захворіли на кір. Що ж відбувається на Вінниччині з небезпечними інфекціями?
– До слова, епідемія кору в Україні триває ще з минулого року. З початку року на Вінниччині зареєстрований 1271 випадок кору. 812 — серед дітей, — каже Лариса Бевза. — На осінь хвороба знову активізувалася, бо діти повернулися з канікул, вони відпочивали в ендемічних областях (Одещина, Закарпаття, де люди хворіють протягом всього року і є зафіксовані летальні випадки). Така ситуація прогнозувалася. Так от, про спалахи кору. Минулого тижня їх було два. Обидва у Шаргородському районі: безпосередньо у Шаргороді і у селі Лозовому. Найбільше захворіло першокласників. Коли наші фахівці почали розслідування, то з’ясувалося, що першими захворіли діти з багатодітної родини, котрі за своїми релігійними переконаннями не отримували щеплень. Згодом з’ясувалося, що в 11 дітей того класу не було ревакцинації. На сьогодні у Шаргороді хворіє 15 дітей, у Лозовій — 13 дітей. У всіх — легкий перебіг захворювання. До лікарні на стаціонарне лікування потрапила тільки одна дитина. Ця ситуація спонукала батьків нещеплених дітей масово звернутися до лікарів по щеплення. За три дні більше 30 дітей отримали щеплення. Та хотілося б побажати батькам не чекати до тих пір, аж коли загроза захворювання буде такою явною.
– Чи вистачить вакцини на всіх, бо ширяться чутки про дефіцит або про неякісну вакцину?
– Ситуація по забезпеченню області вакцинами ось така: на всі 100 відсотків. А по кількості деяких вакцин — навіть більше 100 %. Бо на ті залишки, котрі ми мали у минулому році, надійшли поставки цього року. Враховуючи те, що наші люди не досить активно вакцинуються, вакцина залишається. Тому жодних проблем з вакцинами у нас немає, вся вона зберігається у належних умовах. На Вінниччині 395 кабінетів для щеплень працює. Було б бажання у людей отримати щеплення. Так, справді, немає протибутулінічної та протидифтерійної сиворотки, про що вже повідомлялося у звіті департаменту. Але в нас є антитоксини, імуноглобуліни, котрі теж застосовуються згідно з протоколами. До речі, цій дівчинці давали імуноглобулін, і він подіяв. Будемо сподіватися на краще. Скаржилися і на відсутність сиворотки від укусів гадюки. Але нещодавно ми отримали як гуманітарну допомогу від Індії 56 доз антитоксину протизміїної отрути, 34 дози дифтерійного антитоксину та 512 доз імуноглобуліну антирабічного. Проблеми немає.
– Може, поставити питання руба і не пускати дітей до навчальних закладів без щеплень? Як на це лікарі дивляться?
– Те, що без щеплень не прийматимуть дітей до навчальних закладів — це справді так. Лікарі видають довідки дітям про стан здоров’я. До цієї довідки обов’язково додається виписка з довідки про профілактичні щеплення. А взяти чи не взяти дитину без щеплень до дитсадка чи школи — це вже відповідальність керівників освітнього закладу.