Українські військові льотчики «бились» із американцями над Вінницею
8 жовтня у Вінниці та Старокостянтинові розпочaлося бaгaтонaціонaльне aвіaційне нaвчaння «Чисте небо-2018» («Clear Sky-2018») зa учaстю 8 держaв — членів Північноaтлaнтичного aльянсу. Навчання мали тривати до 19 жовтня нa території Хмельницької (м. Стaрокостянтинів) тa Вінницької (aеродром «Гaвришівкa») облaстей.
Над Вінницею вдень та вночі ревуть військові літаки.
Українські аси вже провели й повітряні «бої», звісно, без стрілянини та пусків ракет, із американськими колегами та пілотами інших країн НАТО. Битви відбувались й над Вінницею, де спочатку наші «бились» як із американцями, так і з польськими пілотами. А згодом американці за допомогою вже наших авіаторів вели «бої» й із румунами. Як «повітряні дуелі», так і «бомбардування наземних об’єктів»… Згодом у повітряній дуелі зійшлись й наші СУ-27 проти американських F-15 та F-16… А вже під час «наземної операції» авіатори та бійці спецпризначення «рятували» з ворожої території екіпажі «збитих літаків»…
Ще безпосередньо на Вінниччині наші військові спільно із колегами з США та Данії практично відпрацьовують питання пошуку, надання допомоги та евакуації екіпажів, які зазнали лиха… Наші льотчики успішно «осідлали» американський «Геркулес», а от колеги з країн НАТО — наші «АН-26» з гавришівської авіабригади. До речі, у Гавришівці теж сідали й американські винищувачі, транспортники та безпілотники.
– Рятувальні роботи проводяться на різних тактичних майданчиках: відкритій місцевості, у лісосмузі та на воді. У тренуваннях задіяні вертольоти типу Мі-8, літак аеромедичної евакуації Ан-26 «Віта». Паралельно з тренуваннями груп пошуково-рятувального забезпечення спільні польотні завдання на літаках Ан-26 та С-130J виконують українські та американські військові льотчики, — повідомляє прес-служба Міноборони України. – За словами старшого національного представника на навчаннях на аеродромі «Гавришівка» полковника Валерія Сморжанюка, на Вінниччині загалом відпрацьовується чотири складові багатонаціонального навчання. Так, спільні завдання виконують підрозділи аеромедичної евакуації та спеціалісти з кібербезпеки.
Програма насичена. Польоти відбуваються вдень й вночі. Окремі завдання виконуються на гранично малих висотах. Щільний графік тренувань у фахівців з аеромедичної евакуації. До речі, екіпаж реанімаційно-операційного літака Ан-26 «Віта» з американськими та українськими медиками на борту вже здійснив евакуацію пораненого з Харкова до Києва… Рівень підготовки учасників дуже високий. Українські військові мають чималий досвід, набутий у ході бойових дій на Сході, а інструктори з США та Данії пройшли «гарячі точки».
А ще у гавришівській бригаді відбулися святкові заходи з нагоди Дня захисника України, де взяли участь й американці, данці та естонці. Представники військової частини та іноземних підрозділів поклали квіти до обеліска пам’яті загиблим льотчикам Дмитру Майбороді та Дмитру Шкарбуну. І тут раптом така масштабна трагедія.
Чому все закінчилося катастрофою літака
Військовий літак розбився під Улановом. Відомо, що загинули український льотчик та пілот Нацгвардії США.
У Вінницькій області біля села Пагурці в Хмільницькому районі розбився винищувач Су-27УБ з бортовим номером 70, серійний номер: 963104 24040. У прес-службі Генштабу підтвердили, що трагедія сталась під час виконання навчально-бойового польоту. Відомо, що польоти виконували наші льотчики спільно із іноземцями… За попередніми даними, на жаль, загинули український льотчик із Озерного Житомирської області та його колега — пілот Нацгвардії США. Детальна інформація про катастрофу та кількість й особи загиблих військових уточнюється.
– 16 жовтня о 16.53 місцева жінка повідомила про падіння у Вінницькій області військового літака біля села Пагурці. Літак впав та вибухнув… Місцеві та хмільницькі рятувальники ліквідовують пожежу, — повідомили нам джерела в правоохоронних органах. — Відомо, що це був літак із Старокостянтинівського аеродрому. Керівники області та силових структур виїхали на місце.
Нам вдалось поспілкуватись із очевидцями подій.
– Ніщо не відчувало біди. Літака бачили в небі із 16.00, і він плавно виконував різні фігури. Односельчани кажуть, що в останні хвилини літак дуже низько летів над хатами. Аж дерева затремтіли від того гулу… Ймовірно, пілоти відчували біду та намагались відвести його, аби уникнути ще більшої кількості жертв. Можливо, саме тому не встигли катапультуватись, бо в першу чергу думали не про себе, а невинних селян… Впав літак хвостом за кілометр від села в ярок, поряд поле із соєю. Люди чули вибух та бачили чорний дим. Відчули його й мешканці Уланова, що за 8 кілометрів від нас. Від літака нічого не залишилось. Лише «воронка» та шмат металу. На місці вже сотні людей — поліція, рятувальники, медики. Бачили в небі військовий літак із американським прапором та два пошуково-рятувальні вертольоти. Дуже шкода хлопців…
На місці НП був і голова села Пагурці Сергій Голубенко.
– У момент вибуху я був за 12 кілометрів від місця події. Побачив лише чорну хмару від вибуху. Відразу виїхав. Працюють дві пожежні машини, один вертоліт надає медичну допомогу, приїхали військові. Пожежу загасили. На жаль, бачив на власні очі одного загиблого… Самого літака немає. Все розкидано на 2 га. Найбільша частина не більше метра. Люди розповідали, що перший «хлопок» був у повітрі, літак загорівся ще в небі, і це вони від села його відводили. Найближча хата за півтора кілометра — у селі Уланів… Пілоти повторили подвиг Кості Могилка, який із колегами врятував Слов’янськ ціною власного життя. Тому пілоти, рятуючи село, як і він, не катапультувались.
Один із військових експертів, який попросив свого імені не афішувати, ось що нам сказав:
– Винищувач Су-27УБ — це не старий літак, новіших немає. І це нормальна практика під час міжнародних навчань: наші льотчики сідають у навчально-бойовий американський літак, вчаться керувати, та й із льотної зацікавленості, і навпаки, так завжди було. Що могло статись? Все що завгодно… І людський фактор — тим більше низькі висоти, і відмова двигуна чи якогось агрегата — це і з новенькими літаками трапляється, і птах у повітрезабірник двигуна — варіантів маса… Може, керування на себе взяв американець і без досвіду не впорався — хто знає тепер. Бортовий самописець, якщо вцілів — покаже…
Анатолій Мельник,
Віталіна Трудько
Редакція висловлює щирі співчуття родинам, близьким і друзям загиблих.