У Вінниці планували розпочати реконструкцію площі імені Василя Стуса перед «Книжкою». І заявки на кращий варіант проекту в конкурсі від ВМР подали 17 архітекторів, але свої проекти надіслали тільки 5-ро! І навіть серед цих 5-х не було названо переможця.

Про це 1 листопада після виконкому ВМР розповів головний архітектор міста Олександр Рекута.

– Конкурс визнано таким, що не відбувся. Ні одна робота не задовольнила поставлених цілей. Журі розглянуло ескізи, обговорило і прийшло до висновку, що серед них немає претендента на першу премію. Тому погодилися, що між всіма учасниками розподілять третю премію (60 тисяч гривень – ред.), для заохочення», – говорить посадовець.

Міська рада оголосить повторний конкурс, отримати нові роботи від учасників планують весною.

– Задача по площі Стуса непроста. По-чесному, навіть для великих умів у сфері містобудування», – зізнається Олександр Рекута.

За його словами, простір має повністю змінити свій вигляд і функціональне призначення. По-перше, «притягувати» до себе людей, щоб їм хотілося там відпочивати. По-друге, трансформуватися у територію для концертів.

«У нас є два завдання. Зробити площу такою, щоб там хотілося гуляти. Не просто пройти, щоб потрапити в «Книжку» чи транзитом на іншу вулицю. Сьогодні там немає за що оку зачепитися. Пусто. Має бути функціональне зонування різного характеру. Щоб було цікаво всім: дітям, дорослим…

У той же час, площа повинна стати великим публічним простором для проведення заходів, концертів. Вони відбуваються нечасто, кілька разів на рік, наприклад, в День міста», – пояснює головний архітектор.

Отож, для майбутніх конкурсантів завдання залишаться незмінними – створити простір для дозвілля з можливістю трансформації у концертну площадку. До того ж, передбачити створення фонтану.

Нагадаємо, що Вінницька облрада вже прийняла рішення про демонтаж «Дошка пошани» біля «Книжки».

Площа В. Стуса розташована майже в центральній частині м. Вінниці, в історичній місцевості, яка відповідно до мапи міста 1915 р. мала назву «Слов’янська сторона».

З 2002 року в східній частині площі розташована пам’ятка монументального мистецтва місцевого значення «Пам’ятник В. Стусу – українському поету та правозахиснику».

Загалом благоустрій площі комплексно проводився ще за радянських часів при будівництві багатоповерхової адміністративної будівлі «Книжка» та обласної філармонії. На площі застаріле покриття із залізобетонних плит, газони, ліхтарі.