Із 9 листопада у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї для любителів зброї проводять екскурсії під гаслом «Хочеш миру — готуйся до війни».
Відвідувачам презентують чимало експонатів — від найдавніших часів до сьогодення. Втім, перлиною виставки музейники називають знахідку з курганного могильника ХV-Х ст. до н. е. біля села Гордіївки Тростянецького району. Це – бронзові ножі і загадкові стилети, про призначення яких досі нема одностайної думки.
– Вогнепальна і холодна зброя Нового часу представлена зразками з приватних колекцій, модних у середовищі заможних верств у ХІХ – на початку ХХ ст. Є експонати, інкрустовані рогом, з фігурними накладками кольорових, дорогоцінних металів, золотим орнаментом. Вогнепальну зброю Новітнього часу презентують в основному армійські зразки, що перебували на озброєнні Російської імперії та СРСР, а також інших держав під час світових воєн, — каже науковий співробітник музею Євген Тичук. — Серед холодної зброї відвідувачам презентуємо драгунські та козацькі шашки зразка 1881 р., кинджали зразка 1907_р., тесаки зразка 1848 р. Зброя Близького Сходу представлена кількома шаблями початку ХХ ст. Колекція музею включає і захисне озброєння: кілька кольчуг, шоломи та щити різного типу.
На жаль, в останні роки зброя в Україні є не лише пам’яткою минулих війн. Тепер її доводиться активно застосовувати для захисту нашого миру та спокою. І наразі колекція музею у Вінниці поповнюється тими елементами озброєння, яке привозять нам волонтери та учасники бойових дій із зони АТО – гільзами, тубусами від гранатомета та уламки снарядів від «Града»…
Віталіна Володимирова