Уже довгий час мешканці Тростянця потерпають через роботу місцевого спиртзаводу. Це постійно сморід та жахливий стан екології. Саме тому нещодавно у селищі підняли питання щодо його закриття. Підтримує це і місцева влада, яка неодноразово просила власника ліквідувати проблему.
– Даний спиртзавод після банкрутства та подальшої реконструкції запустили кілька років тому. Переробляє він бурякову мелясу. З неї випускають біоетанол для виробництва спиртовмісних моторних палив. Підприємство входить до «Укрспирту» і належить державі. Хоч і підприємство дало людям робочі місця, але біди нам додало набагато більше. Спиртовий завод неодноразово зливав отруйні відходи у річку Нетеку. На колір ця брага була, наче кава. Як наслідок — гинула риба. Ситуація із кожним разом все погіршується. Люди стали більше хворіти, у дітей алергії. Влітку були проведені громадські слухання. Вирішили дослідити повітря на вміст шкідливих речовин.
– У результаті – перевищення парів сірководню в повітря в 9,5 раза. У вересні екологічною інспекцією проведено перевірку ДП «Тростянецький спиртзавод» щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства. Встановлено, що підприємство протягом чотирьох місяців здійснювало виробничу діяльність без дозволу на викиди в повітря. Заводу пред’явлено претензію за збитки на суму 306 863 тис. грн., — повідомили журналісту у селищній раді Тростянця. — У жовтні за нашим зверненням повторно проведено дослідження повітря. Вміст сірководню перевищив нормативні вимоги в 3,4 раза. Ми звернулись до Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області. Селищна рада вважає, що є достатньо законних підстав для припинення діяльності спиртового заводу.
Директор Тростянецького спиртового заводу Ігор Мариняко поки не прокоментував звинувачення. Екологічною інспекцією вже накладено на керівника штрафні санкції. У свою чергу перший заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області Олександр Сорочан ось що нам розповів.
– Офіційно ми маємо відвідати завод, та на це потрібен дозвіл від Міністерства охорони здоров’я. Але за два з половиною роки нам так і не надали дозволу на позапланову перевірку. Звісно, ми неодноразово мали розмову із директором та власниками спиртзаводу. Змусили їх почати роботи по ліквідації проблеми, бо іншого виходу нема. Керівництво взялось обсаджувати грабами свої поля фільтрації. Також застосовують японський препарат, який містить спеціальні мікроорганізми, що перетворюють відходи на безпечний продукт.
Потрібно виїжджати на місце та проводити дослідження. Бо документально у спиртзаводу все чудово, а по факту зовсім інше. Складність у тому, що зараз жодних вимірів зробити не зможемо, адже за низької температури наші прилади просто не функціонуватимуть. А щоб закрити підприємство, потрібен факт перевищення шкідливих речовин внаслідок роботи спиртзаводу, отриманий під час офіційного заходу державного контролю.
Вікторія Снігур