Близько 700 фазанів живуть в іллінецьких лісівників. Вони почали першими в області професійно розводити «царських птахів». Нині вінницьких фазанів купує уся Україна.

– У 2017 році за ініціативою нашого директора Андрія Романовича ми зробили перший крок. У Оратові був старий цех – пилорама, господарчі приміщення площею приблизно 1,4 гектара. Відремонтували його, зробили чотири інкубатори, великий вольєр. Наприкінці 2017 року завезли перших сто молодих птахів, – розповів старший мисливствознавець ДП «Іллінецьке лісове господарство» В’ячеслав Яворович. – Придбали їх у Хмельницькій області, офіційно, за необхідними документами. Результат виявився чудовим: сто перших наших фазанів дали приплід – приблизно 400 пташенят. У кожному виводку приблизно десять. Отже, фазанів стало у нас 500! Нині їх вже близько 700, переважна більшість — це саме молодь. Будемо намагатись скоро вийти на тисячу голів!

– Є якісь особливості вирощування фазанів? Адже це не кури, гуси, індики?

– Щодня на фазанарії чергують двоє працівників. З ранку до вечора у робочі дні. А коли у птахів період розмноження та висиджування яєць, то наші працівники чергують і спостерігають за ними цілодобово. Наприклад, птахи знесли яйця, коли прохолодно, то треба вчасно занести яйця до інкубатора, аби ті не замерзли. Є й своя електростанція – автономне живлення на дизпаливі на випадок, якщо світло раптом вимкнуть, аби в інкубаторах не загинули яйця й пташенята. У наших планах будівництво ще вольєрів та розширення території.

– Хто і з якою метою купує нині ваших фазанів? І яка їхня вартість?

– Постійно купують молодняк на розведнення та випуск. Ми восени випустили близько 111 молодих фазанів у наших угіддях. Немирівська райрада Українського товариства мисливців і рибалок придбала більше 200 молодих птахів. Черкаські мисливці теж. Наші колеги з Волині – ДП «Горохівське лісове господарство» — придбали 46 птахів. Поки на молодняк фазанів у нас заборонено полювати. Але за декілька років їхнє поголів’я ще більше зросте та освоїться у нас. Буде тоді чудовий відпочинок! Один дорослий птах коштує 250 гривень, молодий віком місяць — 60 гривень, двомісячний – 80 гривень. Ми заробили на продажах птахів вже 150 тисяч гривень. Справи йдуть дуже добре.

– Чи вже можна й полювати на ваших фазанів?

– На дорослих птахів із нашого розплідника — так! Офіційний сезон тривав з 1 жовтня до 31 грудня. Вартість ліцензії – 250 гривень за одну особину. Полюють лише на самців. Є індивідуальне та колективне полювання. Тож мисливці, які раніше їздили полювати на фазана на південь та схід України, де фазан — звичайний птах, часто вже відвідували нас.

– А як фазани, які полюбляють тепло, почувають себе на Вінниччині?

– Взагалі це теплолюбивий птах. Але у нас приживається. В утриманні та навколишньому природному середовищі він абсолютно не вимогливий. До речі, цей птах дуже корисний для сільського господарства, бо він харчується шкідниками – колорадськими жуками. Навіть у своєму селі, де ми теж випускали фазанів, я бачив, як вони влітку паслись на людських городах. Вишукували там поїсти комах!