Він із вінницькими військовими намагався вивезти до Ірану боєголовку під час знищення ракетної армії?
Свого часу нашому виданню високопосадовець СБУ, зокрема контррозвідки повідомив, що саме вінницькому управлінню вдалось перешкодити вивезенню з України до східної держави (найімовірніше – Ірану) комплектуючих до боєголовки з ядерним запалом, які, згідно з Будапештським меморандумом, знищувались в Україні.
Тоді, за словами представника контррозвідки, було виявлено і зрадників серед військових, які вступили у змову із розвідником з цієї країни та намагались за великі кошти продати ці комплектуючі.
Тому, дізнавшись про те, що нашого моряка, якому загрожувала смертна кара в Ірані, обміняли на іранського розвідника, який відбував покарання в Україні, ми одразу стали перевіряти – чи не той це був розвідник, що причетний до справи вінницьких ракетників.
Нагадаємо історію самого моряка, якого мали стратити у Ірані. Це 33-літній одесит Андрій Новічков, якого звинуватили в Ірані у вбивстві матроса на борту судна, де він був старпомом.
Друзі Андрія розповідають, що він виявився на іранському судні майже випадково — його мати потрапила в лікарню, і кожен день лікування обходився в 6 тисяч гривень, тож чоловік погодився на першу ж пропозицію роботи. «Практично в той день, коли він полетів на посадку на судно, його мати померла. Андрій виявився єдиним українцем і єдиним християнином серед команди», — розповів Микола Олесов.
Через чотири місяці рейсу іранський матрос виявився за бортом судна, його шукали три дні, однак так і не знайшли. Старпома Новічкова звинуватили в ненавмисному вбивстві — мовляв, він був занадто прискіпливим до підлеглого. Скарги родичів загиблого поки є найсерйознішим доказом у справі. Опитана вся команда, провини Новічкова ніхто не доводить. Він просто побачив на відстані довжини палуби, що той іде по палубі і вивалюється за борт.
Андрій понад півроку провів у в’язниці в жахливих умовах, поки його не випустили на поруки завдяки українському консулу. Проти Андрія застосували ісламський закон «кіссос», що передбачає покарання, рівноцінне заподіяній шкоді. «Тобто, якщо помер мусульманин, за це повинен хтось відповісти. Згідно із законом, це повішення». Бабуся моряка стверджує, що в іранському консульстві їй дали зрозуміти, що процес затягується не просто так. «Коли він був затриманий, нам сказали, що цей процес буде складним, тому що в Україні затриманий іранський громадянин, якого звинувачують у шпигунстві. Вони просили, щоб відбувся обмін іранського громадянина на нашого», — розповіла голова правління благодійної організації «Фонд допомоги морякам «Ассоль» Ганна Муругова.
Чи це саме той затриманий іранець? Представники Вінницького СБУ, куди ми звернулись, не підтвердили, однак і не спростували інформацію. З власних джерел нам стало відомо, що це немовби свіжіший розвідник. І він вивідував таємниці двигунів до стратегічних ракет, які випускає Україна. Бо, як відомо, Іран неодноразово потрапляв під світові санкції саме через бажання стати ядерною державою.
Враховуючи, що Андрій Новічков повернувся в Україну, обмін вже відбувся. Розвідника Іран забрав собі, ми – моряка. Порятунок його став можливим завдяки наполегливості рідних, друзів, співвітчизників, які написали петицію із десятком тисяч підписів до Президента. Більше 20 звернень в АП написала і бабуся Андрія.
Каріна Маєвська