Лебеді знову повернулись до Сутисок Тиврівського району. Минулого року на річці Південний Буг біля греблі взимку відпочивали сотні білих красенів…

– Вони прилетіли до нас наприкінці листопада минулого року. Близько 30 дорослих білих та молодих сірих птахів. Ми приготували їм десь тонну зерна. Люди теж годували їх. Лебеді гостювали до Нового року, — каже голова селищної ради Сутисок Леонід Дідух. — Тоді ще було не так холодно, тож птахи тимчасово полетіли. І ось лебеді знову днями повернулись. Поки що 36 птахів! Думаю, з часом буде ще більше! Дуже гарний подарунок нам на Новорічні та Різдвяні свята. Ще у нас на Південному Бузі зимують десь 60 крижнів.

Із крижнями теж цікава історія. У Гнівані є невеликий став. Багато років там гніздяться. Спочатку декілька пар, які почали виводити пташенят. Влітку, крім качок, є водяні курочки, чаплі, видри, ондатри. Ми зробили їм місця для годівлі та виведення пташенят влітку, навели лад поблизу ставка. Взимку качки залишаються. Ми прорубуємо їм у кризі ополонки — аби птахи могли харчуватись та плавати у воді. Щовечора туди прилітають близько 20 крижнів. Наче за графіком — вже на березі чекають, коли ми прийдемо їх погодувати. Розумні, гарні качки. Ми їх оберігаємо від браконьєрів, бродячих собак! Решта, мабуть, десь відпочивають на інших ставках. Але коли ці усі крижні гуртом злетілись до Сутисок, я зрозумів, що це наші гніванські друзі! Бо частина зранку разом зі мною наче їдуть «на роботу» з Гнівані до Сутисок, а увечері «проводжають» додому.

Дорослі й малі поспішають погодувати та помилуватись красенями. Й самі птахи, щойно бачать людину, гуртом пливуть до берега річки чи мосту. Лебеді й качки тримаються разом. Тож навіть не звертають увагу на великих яструбів, які кружляють над річкою у спокусі здобути легку здобич…

Орнітологи пояснюють — на Вінниччині є декілька великих місць зимівлі птахів зі всієї України та й Європи.

– Це річка Дністер — від водосховища на межі Чернівецької та Вінницької областей, у межах міст Ямполя та Могилева-Подільського й аж до кордону із Придністров’ям. Щороку там спостерігаємо пірникоз малих, чорношиїх та великих, бакланів великих, лебедів-шипунів та кликунів, сірих гусок, крижнів, чирянок малих, попелюхів, гоголів, мартинів, чапель та інші види птахів. Зустрічаються й хижаки — червонокнижний орлан-білохвіст.

А два роки тому у Могилів-Подільському районі над Дністром взимку спостерігали найбільшого орла Європи, дуже рідкісного, теж червонокнижного, беркута, — каже доцент кафедри біології Вінницького державного педагогічного університету Олександр Матвійчук. — Ще одне місце масової зимівлі птахів – Ладижинське водосховище — територія міста від греблі теплостанції та до села Маньківки Тульчинського району. Нещодавно під час спостережень ми теж бачили там двох орланів-білохвостів — одного виводку цього року та ще молодого птаха віком десь три роки…

Інші місця зимівлі птахів — Сандрацьке водосховище у Хмільницькому районі, невелика група качок зимує у Сабарові біля Вінниці. Але там птахів значно менше, аніж на Дністрі чи у Ладижині.