У п’ятницю завершується пільговий період розмитнення автомобілів із європейською реєстрацією. Зараз у митників – “гаряча” пора. Адже більшість українців звикли будь-яку справу відкладати до останнього. Тож тепер змушені вистоювати у довжелезних чергах, аби легалізувати своїх “коней” і “ластівок”.

Щоправда, тим, хто зволікав, хоча б у чомусь пощастило. На відміну від “піонерів” пільгового оформлення “євроблях”, їм не потрібно проходити донедавна обов’язкову процедуру сертифікації автомобілів (коштує від 4 тисяч гривень). Тобто, якщо в техпаспорті або в довідці, отриманій при купівлі авто, є позначка про його відповідність екологічним нормам “Євро-2” та вище, вдруге підтверджувати це в органах сертифікації не потрібно. Такий порядок чинний до 24 травня, коли спливе дія Тимчасового порядку розмитнення транспортних засобів. При цьому, за словами виконувача обов’язків заступника голови Державної фіскальної служби України Віктора Кривіцького, в ДФС не проти, аби спрощений підхід до сертифікації авто діяв безстроково.

Дія пільгового режиму: попередні підсумки

За даними ДФС, станом на листопад минулого року (коли набрали чинності закони №№8847 і 8488, які визначають механізми легалізації “євроблях”. – Ред.), в Україні нараховувалось приблизно 640 тисяч автомобілів із європейською реєстрацією. Можливостями пільгового режиму наразі скористалися власники 124 тисяч таких авто. Вони сплатили до бюджету майже 8 мільярдів гривень. Усі ці надходження, за словами заступника міністра фінансів Сергія Верланова, як і передбачено законом, скеровують до Пенсійного фонду. Окрім того, за цей період оформлено понад 71 тисячу інших авто (нових і вживаних, що вперше ввозяться в Україну). А це – іще майже 4,5 мільярди гривень до державної казни. Тобто, разом розмитнення авто за неповні три місяці принесло до бюджету понад 12 мільярдів гривень.

Віктор Кривіцький запевнив, що усі вітчизняні митниці впоралися із додатковими завданнями, не збільшуючи штатів. Хоча черг уникнути, на жаль, не вдалося (особливо останніми днями). Частково Кривіцький пояснює це уже згаданою проблемою – українці занадто довго “запрягають”. І наводить дані статистики: перші 10 тисяч автомобілів на пільгових умовах наші співвітчизники легалізували за місяць. Наступні 10 тисяч – упродовж 10 днів. Тепер же приблизно таку кількість авто митники оформляють за 1 день (як це було, приміром, 19 лютого). При цьому посадовець погодився, що певні негаразди в роботі митної служби пов’язані і із так званим “людським чинником”. Зокрема, є випадки зловживання посадовцями митниці службовим становищем, на що оперативно реагують правоохоронці. Виконувач обов’язків заступника керівника ДФС при цьому запевнив: співробітників, яких упіймали на зловживаннях, не намагатимуться вигородити – принцип “кругової поруки” не діятиме.

Водночас власники авто, які вирішили легалізувати свої “бляхи”, скаржаться на занадто стислі терміни дії пільгового періоду, згадані уже черги, затягування процедури розмитнення і нібито завищення митної вартості автомобілів, що призводить до суттєвого збільшення розміру платежів.

У ДФС такі скарги вважають безпідставними. Адже на усіх митницях використовують німецький каталог вартості автомобілів Schwacke (Шваке), даним якого довіряють банки, страхові компанії та інші “зацікавлені” установи по всьому світу.

“Підхід до визначення митної вартості автомобілів справедливий. Він унеможливлює будь-які зловживання. Адже кожна декларація, що подається до митниці в будь-якому регіоні, потрапляє до єдиної моніторингової системи, за допомогою якої автоматично визначається індикативна ціна, нижче якої митна вартість опускатися не може. При цьому передбачені різні процедури оцінювання автомобілів до і після 2007 року випуску”, – пояснив Віктор Кривіцький. Він також закликав журналістів не розповсюджувати “із чуток”, не наводячи жодних прикладів, повідомлення про нібито завищення інспекторами митної вартості авто.

Надія помирає останньою… але дію пільг не продовжили

Не секрет, що багато так званих “євробляхерів”, які не встигли скористатися преференціями пільгового режиму, розраховували, що період застосування відповідних механізмів буде подовжено. Як відомо, в парламенті зареєстровано законопроект, яким пропонується продовжити дію пільг при розмитненні авто (застосування коефіцієнту 0,5 при розрахунку суми акцизного збору). Але ухвалити документ вчасно народні обранці не встигли. І до 22 лютого вже не встигнуть. Адже нинішній тиждень – не пленарний. Найраніше, коли законопроект могли б розглянути – вівторок, 26 лютого. Але при цьому ніхто не гарантує, що його взагалі внесуть до порядку денного.

До останнього сподівалися, що “своє слово” у цьому питанні скаже Кабінет міністрів. Утім цього не сталося. Жодних рішень щодо “євроблях” уряд у середу 20 лютого не ухвалював. Як пояснив на брифінгу Сергій Верланов, і уряд, і Президент, і керівництво профільного комітету Верховної Ради, і очільники ДФС вважають перегляд законодавчої норми щодо періоду дії пільг недоречним. Хоча, здавалося б, продовження пільгового режиму розмитнення авто вигідне і державі – зважаючи на суттєві суми, які процес легалізації “євроблях” вже приніс до бюджету. Звісно ж, на перший погляд, може здатися, що сплата акцизу “по повній” гарантує ще більші надходження. Але то лиш в теорії. Адже багато власників недорогих автомобілів уже підрахували: їм вигідніше продати машини на деталі чи брухт, ніж сплачувати збір, розмір якого іноді перевищує вартість самої “бляхи”. Тож і вийде, як у прислів’ї – “ні собі, ні людям” – і держава доходів не отримає, і автовласники втратять “колеса” (та ще й будуть озлоблені на владу). Інший вихід – вивезення автомобілів за межі країни. Як це вже, до речі, зробили сотні наших співвітчизників, котрі “повернули” до Європи старі авто, легалізувати які в Україні економічно невигідно. Результат – також не кращий.

Єдине, що людям таким чином вдасться уникнути ризиків, пов’язаних із тим, що після 24 травня усіх, хто не дотримається митних формальностей, каратимуть. Громадян, котрі порушуватимуть режими тимчасового ввезення чи транзиту авто, притягуватимуть до адмінвідповідальності. Зокрема, митниця накладатиме на них штрафи у розмірі до 170 тисяч гривень. Ще на суму від 8500 до 17 тисяч гривень порушників штрафуватиме поліція. А якщо автовласник “не виправиться”, його машину можуть взагалі конфіскувати.

Тим часом активісти “руху євробляхерів” вкотре застерігають: миритися із можливими “репресіями” не збираються. Приміром, у ГО «АвтоЄвроСила» натякнули: якщо держава і митники не підуть на поступки, після травня держава взагалі “упіймає облизня”. Адже юристи організації знайшли спосіб безоплатної легалізації “євроблях” – точніше, їх законного перебування на українській території. Йдеться про постановку на тимчасовий консульський облік при Генконсульствах України за кордоном.

Тож, схоже, попри важливі кроки, зроблені останнім часом на шляху до розв’язання проблеми авто з іноземною реєстрацією, остаточно врегулювати конфлікт так і не вдалося…

Та наостанок – приємна новина

Віктор Кривіцький хоча б трішки порадував власників “євроблях”, котрі ще мріють потрапити до так би мовити “крайнього пільгового вагона”: 22 лютого усі вітчизняні митниці працюватимуть “до останнього клієнта” – аж до півночі. При цьому на позитивний результат можуть розраховувати усі, хто встигне до цього часу подати декларації і не матиме проблем з документами. Навіть якщо їхні авто не встигнуть оформити за добу у п’ятницю, це зроблять наступної доби – зі збереженням усіх умов пільгового режиму.

Бо прийняття законів 8487 та 8488, що регламентують нові правила розмитнення та фактично унеможливлюють експлуатацію авто на іноземній реєстрації, викликало чималий резонанс. Усі хто користувався “євробляхами”, опинились в “підвішаному” стані. Але декілька виходів у цих громадян все ж є. Про них і поговоримо.

Слід зазначити, що всі, хто купував авто “на бляхах”, мали бути готовими до подібного сценарію. Переважна більшість “євробляхарів” усвідомлювали ризики, які пов’язані з покупкою нерозмитненого авто. Отже мали розуміти, як поступити далі в ситуації, що склалась. Нам залишається повідомити основні варіанти дій:

  1. Розмитнити за новими правилами

Розмитнення за новими правилами – варіант зовсім не дешевий. Якщо справа стосується, наприклад, старої машини (старше 15 років) з дизельним двигуном об’ємом біля двох літрів, то лише акцизу (зі знижкою 50%) доведеться заплатити більше тисячі євро. Додайте до цього мито, ПДВ та інші витрати і вийде, що вартість розмитнення перевищує вартість самого автомобіля “на бляхах”.

Окрім того, є юридичні проблеми – авто треба зняти з обліку в країні реєстрації, та укласти договір купівлі-продажу з юридичним власником. А це теж витрати не тільки грошей, але і часу.

  1. Не розмитнювати

Голова громадської організації, що відстоює права користувачів авто на іноземній реєстрації, рекомендує не розмитнювати авто за новими правилами. Справа в тім, що поліції вже зараз дали право зупиняти авто на іноземній реєстрації з метою перевірки його статусу, але штрафувати за порушення поліцейські почнуть лише через півроку. На той час політична ситуація в країні може сильно змінитись.

Нагадаємо, що зараз в Україні більше мільйона “євроблях”. Розмитнити їх за пільговий період (90 днів) фізично неможливо. Доведеться оформлювати більше 11 тисяч авто щодня! Очевидно, що ні митниця, ні сервісні центри МВС до такого навантаження не готові. Та й навряд чи знайдеться багато бажаючих легалізувати авто за новими ставками.

Отже, висока ймовірність того, що через півроку “євроблях” на дорогах все ще буде дуже багато і, враховуючи згуртованість їх власників, вони все-таки зможуть домогтись нових законодавчих змін.

  1. Розібрати

Здати “євробляху” на розбору також можна. Але тут справа не лише в ціні. Справді, якщо це поширена в Україні модель, наприклад Skoda Octavia, то за неї можна виручити непогані гроші. А от якщо навпаки, не поширена, то розборщики за неї дадуть символічну суму.

Втім, здати на розборку можна лише авто, яке було ввезено “верблюдом” на тимчасовий ввіз. Тому що фактично ця людина відповідає за неї за Законом. А зовсім не той, хто їздив і здав це авто. Якщо ж машина була ввезена в режимі “транзит” українцем, то за невиконання вимог Закону на нього чекатимуть санкції. Як мінімум – неможливість вільно пересуватись за межі своєї країни без сплати штрафу.

Можна також поступово розбирати авто самостійно, якщо для цього є умови, та продавати запчастини через онлайн-сервіси. Це вимагає певних навиків, часу, місця та інструменту. Таким чином можна повністю “відбити” гроші, витрачені на авто, та навіть трохи заробити.

  1. Зміна громадянства

Особи, що мають іноземне громадянство, або мають “вид на проживання” в будь-якій країні та більшість часу проживають там (є нерезидентам), мають право користуватись автомобілем в Україні, не розмитнюючи його. Щоправда, його протягом місяця з дня ввезення портібно рееструвати в сервісному цетрі МВС. Також, раз на рік потрібно перетинати кордон.

Зараз дуже багато юридичних компаній пропонують послуги з отримання паспортів інших країн. Один з найпростіших та найдешевших варіантів – отримання паспорту громадянина Румунії. За витратами це дешевше, ніж розмитнити середньостатистичну “євробляху”, а можливостей у власника паспорту (та водійського посвідчення) країни ЄС значно більше, ніж у громадянина України. Це стосується не лише використання авто, але і подорожей, підприємницької діяльності, працевлаштування за кордоном та інших аспектів.

Звісно, подвійне громадянство в Україні заборонене, але юристи, що допомагають оформити документи іншої країни знають, як діяти в таких обставинах і залюбки нададуть відповідну консультацію. Багато хто з українських можновладців вже давно мають паспорти інших держав.

  1. Спалити

Не найкраща ідея, але такий прецедент ми вже маємо. Цілком можливо, що акції протесту користувачів авто на іноземній реєстрації ще матимуть місце, особливо у світлі майбутніх виборів.

  1. Віддати на війну

Ще один варіант – віддати авто військовим. Війна на сході України триває давно. А вона, як відомо, вимагає багато ресурсів. Тому кожен бажаючий може допомогти армії, передавши нерозмитнене авто. Якщо авто там буде знищене, є можливість навіть оформити документи, щоб митники не виписували штраф за несвоєчасне невивезення машини.

  1. Переобладнати

Якщо авто має потужний двигун та ознаки спортивності, його можна перетворити на учасника автомобільних змагань. Машини, що використовуються у автоспорті, та не виїжджають на дороги загального користування, не обов’язково реєструвати в сервісних центрах МВС. Отже, цілком можливо влаштовувати на них перегони на закритих трасах.

Використовуючи вузли та агрегати “євробляхи”, можна створити будь-який транспортний засіб, не призначений для використаннях на дорогах загального користування

Також можливі варіанти переробки в конструкції на кшталт “баггі” або “котлети” – транспортних засобів, що пристосовані для пересування по суворому бездоріжжю та не мають права пересуватись дорогами загального користування.