– До вересня минулого року у нас працювала фельдшер, яка щодня й щоночі допомагала людям. Робила більше сорока років. Але її відправили на пенсію. Нині до нас у перший вівторок кожного місяця приїжджає сімейний медик з сусідніх Дяківців, а решту днів за графіком має бути новопризначена фельдшер, яка має обслуговувати нас. Лікар з Дяківців сумлінно виконує свої обов’язки. А новий фельдшер, буває, не приїжджає, а якщо є — побула кілька годин і швиденько їде, — обурювались селяни. — Або не бере слухавку. Більше 400 людей без медичної допомоги. Ми вимушені звертатись до лікарів з Літина, Багринівців, Кусиківців, Кожухова, Вінниці. Або по старій пам’яті до колишньої завпунктом. Вона не відмовляє, але вже не має ліків та засобів…
– У мене двоє маленьких дітей – синові Єгору два роки, а донечці Ані шість років. Обоє хворіють. Син – епілептик, а у доньки алергія навесні на цвітіння, — обурюється Катерина Михальнюк. — Колись у дітей був напад, то я телефонувала медику, просила, аби та прийшла до дітей і зробила укол. Медик відповіла нам: «Зробіть дітям укол самі, а я не зобов’язана це робити». Це як зрозуміти?
– У моєї трирічної онучки проблема зі шкірою! Де ми вже тільки не обстежувались. Теж звертались до медсестри. Вона мені відповіла: «Я нічого не знаю, звертайтесь до Літина…», – нарікає Людмила Липач. — У нас є самотній чоловік, якому вже за 50. Він дев’ять років сам доглядає лежачу після інсульту матір. Від кого їм чекати медичної допомоги? У ФАПі немає навіть вивіски… Лише на папері напис: «Лікар приймає тоді-то…» Без телефонів. «На дєрєвню дєдушкє». Взимку у пункті взагалі, буває, не палять. А зараз біля пункту бур’ян — стидоба. На початку березня ми громадою гостро піднімали перед владою наше болюче медичне питання на сході села… Але тиша!
Між тим, районні активісти кажуть — свого часу у медпункті Громадського зробили ремонт. Із «кримінальним душком»…
– Ще за часів Януковича у медичному пункті провели ремонт. Відремонтували туалет, стіни, нові вікна сільська рада встановила… Ніби гарно! Але під час ремонту була розтрата коштів. На мільйон гривень чи більше… Приїжджала поліція, звіряли акти, робили заміри. Під слідством опинились підрядник робіт з Літина та районний головлікар сімейної медицини, — розповіли активісти. — Нам відомо, що справу спершу слухали у Літині, далі у Тиврові. Чули, що така ситуація ще по декількох фельдшерсько-акушерських пунктах району. Якщо ФАП тоді ремонтували, то чому його зараз закрили, а завідувачку вигнали з роботи? А головлікар районного центру добре почуває себе…
Водночас багато селян задоволені роботою фельдшера та підтримують її.
– За цей час роботи у Громадському я нікому не відмовляла у допомозі, ні з ким не сварилась чи проігнорувала виклик. Так, є певні питання, проблеми. Але спільно із громадою ми працюємо над їхнім вирішенням, — відповіла й медик Світлана Прокопчук.
Головний лікар районного центру сімейної медицини Павліна Дяченко каже теж, що вивчала питання по Громадському.
– Так, були до нас звернення від деяких мешканців села, що фельдшер не була на виклику. Але наша працівник тоді була у службових справах у Вінниці, у обласному департаменті охорони здоров’я. Тож вже після повернення до села вона здійснила візит до цієї громадянки. Більше нарікань немає. Але якщо є, ми готові вислухати та вивчити!
Ми не заперечуємо, аби у кожному селі був постійний медик. Але все нині впирається у кошти… Фінансування обмаль як у нас, так і у сільських рад. Нині, згідно з нормами МОЗ, має бути один фельдшер на 750 осіб. Тому ми й зробили так, що у Громадському у певні дні тижня проводять прийом фельдшер та санітар з села Кусиківців. Вони працюють так по вівторках та четвергах, а у інший час консультують мешканців.
Про кримінальний ремонт скажу так. Людям зробили добро, не витративши коштів сільської ради та держави. Там сільська рада ще вікна встановила. Так, цей медпункт ще треба відновлювати. Але я отримала кримінал за добру справу…
У прес-службі обласної поліції повідомили, що слідчими вже закінчено розслідування за фактом ситуації із ремонтом медпунктів. А у Тиврівському районному суді повідомили, що засідання у справі призначене на 4 квітня.
Редакція і далі триматиме ситуацію на контролі. Готові вислухати інші точки на ситуацію.