Адже сьогодні  мер Вінниці  Сергій Моргунов тa контент-координaтор проекту Domat Consulting Ярослaв Пaсек підписaли Меморaндум про реaлізaцію інвестпроекту на 15 – 20 млн. євро за кошти ЄС. Вже відомо, що цю технологію сортування, вивезення і переробки без спалювання із побратимського Кельце  мають реалізувати протягом найближчих 2 – 3 років. Фактично нині стартують «паперові  роботи»  – проектування, еко-оцінка, громадські слухання та вихід на будівельний майданчик мінімум через 6 місяців…

– Ми всі розуміємо, що питання поводження з побутовими відходами актуальні сьогодні у всьому світі, і цивілізований світ дуже серйозно і відповідально ставиться до питань переробки сміття. Ви знаєте, що Європейський Союз до 2030 року планує досягнути того, щоб на звалищах зберігалось не більше 10% відходів. Ми повинні працювати над тим, щоб зменшувати негативний вплив на екологію і максимально збільшувати вторинну переробку сміття. Певні заходи ми вже робили. Ще в 2007 році при допомозі наших партнерів з міста-побратима Кельце ми достатньо серйозно підійшли до реновації полігону поблизу Стадниці. Тоді Володимир Гройсман, будучи міським головою, з тодішнім президентом міста Кельце Войцехом Любавським провели певні переговори – і ми  отримали ті технології, які дозволили швидко локалізувати ту проблему, яка була на Стадницькому полігоні. Наступний етап – це  запровадження роздільного збору сміття, закупівля нової техніки, зовсім інші логістичні підходи по збору і вивезенню відходів. На сьогоднішній день ми вже підходимо до кардинально нового етапу – це робота над інвестиційним проектом щодо будівництва, наголошую, сміттєпереробного комплексу», – сказав Вінницький міський голова Сергій Моргунов.

Представник інвестора, контент-координатор проекту «Domat Consulting» Ярослав Пасек, розповів, що реалізувати проект планується за два-три роки. Модель налагодження роздільного збору відходів в місті та переробки сміття на заводі буде використовуватись така сама, як у польському місті-побратимі Кельце, з яким Вінниця має уже більш як півстолітню історію дружніх відносин.

«Ми займаємось відходами 20 років, в місті Кельце така ситуація, як у вас зараз, – була сім років тому. А сьогодні можна побачити наші результати. Це важкий процес навіть не з технічної точки зору, а з людської. Оскільки перше завдання – це сортування. Думаю, що нам з вами потрібно три роки, щоб мати бажані результати. Техніка, яку ми плануємо закуповувати, дозволить досягнути мети, щоб на захоронювання йшло лише 7-12 % від загальної кількості відходів», – зазначив Ярослав Пасек.

Сучасний сміттєпереробний завод буде побудований на території Людавської сільської ради за межами населеного пункту, яка свого часу використовувалась Міністерством оборони України. Державний акт на земельну ділянку Вінницька міська рада отримала у 2010 році.

Наразі підготовлена передпроектна документація сміттєпереробного комплексу. Сам проект буде презентований громаді Вінниці та громадам сіл, які розташовані поблизу земельної ділянки, де буде розташований комплекс, після проходження усіх експертиз, передбачених законодавством.

«Це буде не тільки переробка сміття, а й організація інших процесів, які на сьогоднішній день ми бачили в Польщі.  Цифри інвестиції – це порядку від 15 до 20 млн євро. Це буде спільне фінансування польської сторони і Вінницької міської ради, – розповів заступник Вінницького міського голови Микола Форманюк. – Вінниця має вийти на європейський рівень переробки сміття, який ми бачимо в Європі. Захоронення має бути тільки інертних матеріалів, які неможливо переробити. Все решта буде перероблятись в продукт вторинної сировини для подальшого використання в інших галузях  так, як ми це побачили в Кельце. Наприклад, це може бути створення брикетів для цементних чи цегельних заводів».

Також Віктор Форманюк зазначив, що на заводі буде створено не менше 50-ти робочих місць.

Довідково:

Ділянка під будівництво сімттєпереробного  заводу непридатна для ведення сільського господарства, не занята лісами 1-ї категорії і знаходиться за межами впливу на водозабори, поверхневі води, заповідники, курорти. Вона розташована за межами несених пунктів і не включена до генплану розвитку сусідніх громад. Найближча житлова забудова розташована за межами розрахункової санітарно-захисної  зони з врахуванням рози вітрів. Усі відстані, що зазначені ДБН В.2.4-2-2005, витримано.

У липні 2017 року розпочались роботи з будівництва об’єкта. На сьогодні проводяться роботи з влаштування інфраструктури для будівництва регіонального сміттєпереробного комплексу.

Про Domat Consulting:

Domat Consulting (Польща) – це інноваційний стартап-проект, який базується на великому досвіді надання консультаційних послуг з управління відходами, охороні навколишнього середовища, будівельної промисловості та енергетики та отриманням зовнішнього фінансування для сектору малого та середнього бізнесу та органів місцевого самоврядування.

Основною метою діяльності Domat Consulting є розробка нових або суттєво вдосконалених інноваційних технічних і технологічних рішень, що поєднують раціональне поводження з відходами з економікою енергозбереження та охорони навколишнього середовища. З 2017 року Domat Conulting є орендарем технологічного парку Kielce.

Компанія Domat Consulting брала участь, зокрема, у створенні рішень для системи управління відходами у Свентокшиському регіоні, розробці спеціальної системи виробництва альтернативного палива для цементної промисловості, що була замовлена урядом Республіки Білорусь, в реалізації інвестицій в регіональні системи поводження з відходами у Польщі.