«Я є!» — так заявила про себе десятилітня вінницька бандуристка Софія Аль-Хадіді, зігравши перший сольний концерт на бандурі харківського типу у молодіжному центрі «Квадрат».
Цей концерт влаштувала викладачка Софії, дослідниця і педагог-новатор Марина Залізняк. Адже саме вона рік тому започаткувала в Україні спецпроект «Шемсток часу», спрямований на підтримку відродження та впровадження харківської бандури у дитячі мистецькі навчальні заклади України. І Софія Аль-Хадіді – чи не єдина в Україні учениця, яка грає на такій бандурі в школі-студії при Вінницькому коледжі культури і мистецтв ім М. Леонтовича. Там працює і її мама — Юлія Васюк, лауреат премії Кабінету міністрів України за особливі досягнення молоді у розбудові України, переможець конкурсу «Молода людина року», лауреат літературно-мистецької премії «Кришталева вишня».
Тому й не дивно, що дівчинка навчається музики з трьох років і вже встигла стати лауреатом багатьох міжнародних мистецьких конкурсів і учасницею відомих телепроектів «Маленькі гіганти» «Битва хорів», «Караоке на майдані», «Фольк Music». Але бандуру харківського типу взяла вперше до рук всього півтора року тому, і цей концерт — своєрідний яскравий підсумок великої роботи.
І це був не лише сольний концерт, а ціле театральне дійство, де, крім серйозних музичних творів, лунали вірші та пісні. Колядки, веснянки, українські народні пісні, а ще — твори Бетховена, Баха, Гайдна, від класики бароко — до творів сучасних композиторів. У виконанні Софійки ці твори набули стильного, сучасного звучання. Адже для неї бандура харківського типу звучить по-особливому: набагато чистіше і без накладання обертонів, як в академічній.
Цей концерт, де кожен міг придбати перший сольний диск Софії Аль-Хадіді, має на меті ще раз привернути увагу до цього унікального інструмента. Підтвердити, що харківська бандура в Україні є. І є майстри, які її можуть відтворювати, є викладачі, які можуть навчати, і є діти, яким це цікаво. І які хочуть продовжувати найкращі традиції бандурного мистецтва.
Тетяна ВЕРБИЦЬКА