За інформацією прес-служби обласних рятувальників, першими небезпечну знахідку побачили місцеві мешканці у лісі.

– Спершу було виявлено 18 боєприпасів. А вже при додатковому обстеженні цієї території групою піротехнічних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення було виявлено ще 105 вибухонебезпечних предметів. Загалом знайшли 123 боєприпаси. Це 39 артснарядів 37 калібру, чотири — 45 калібру, 49 — 76 калібру, 17 — 88 калібру та 14 протипіхотних мін типу S. Піротехніки знешкодили усі небезпечні знахідки.

– Щороку три-чотири рази ми їздимо на розмінування до Браїлова. Місце практично те саме. Край селища, ліс, річка, неподалік залізнична станція. Місцеві мешканці розповідали нам, що під час Другої світової війни тут начебто були німецькі склади боєприпасів… А зі станції до лісу вела «вузькоколійка», яку вже розібрали. На жаль, документів, що це підтверджують чи спростовують, не збереглось. Але впродовж цього часу тут знаходять виключно німецькі боєприпаси! – розповів начальник групи піротехнічних робіт обласних рятувальників Сергій Гайдиш. – У 2012 році ми вже розміновували протягом літа й місцеву трасу Жмеринка-Браїлів. Там будували водогін та теж знаходили масово вибухонебезпечні предмети. Теж німецькі снаряди, міни, набої різного калібру. Ми там знешкодили рівно 2012 боєприпасів… Тож Браїлів для нас – зона особливої уваги.

Ще одна зона особливої уваги – ліси поблизу села Писарівки Калинівського району. Там часто знаходили авіабомби, зокрема дуже потужні «500-ки»… Кажуть, що там під час війни був німецький аеродром. У цьому році за сприяння Калинівської районної ради та її підтримки обласним управлінням ДСНС заплановано обстеження чотирьох гектарів цього лісу. Незабаром розпочнемо там роботи. Досить багато таких знахідок у Козятинському, Липовецькому, Іллінецькому, Оратівському районах Вінниччини, де теж відбувались дуже жорстокі бої.

Нині усі 11 наших бійців-піротехників, більшість з яких має чималий досвід розміновування внаслідок вибухів арсеналів у Новобогданівці, Лозовій, Калинівці, Сватовому, Ічні тощо та й зоні бойових дій на Донбасі, працюють виключно на Вінниччині. Виклики на знешкодження залізної смерті бувають практично щодня, у будні та вихідні дні. Інколи – декілька… З початку року в області бійцями-рятувальниками було знешкоджено вже 662 боєприпасів — відлуння Другої світової війни. Останній найбільш резонансний випадок із авіабомбою стався у Бершадському районі…

На щастя, останнім часом в області не зафіксовано підривів старих боєприпасів, мін із загибеллю та каліцтвами людей. Щоправда, трагедія була восени 2016 року у селі Тягун Іллінецького району, де загинув один хлопчик, інший був поранений… Ветерани-рятувальники пригадують – були випадки у Вінниці та в районах, коли старі снаряди привозили та ховали вдома чи навіть підкидали під військкомати, відділки міліції чи пожежні частини. Здавали й боєприпаси на металобрухт у Оратівському районі. У Вінниці ж нещодавно ящик зі снарядами теж викинули на смітник. Але Сергій Гайдиш каже – нині люди все ж таки в більшості чудово розуміють, яку небезпеку становлять ці боєприпаси.

– Тому й відразу телефонують на «101» чи до поліції та не чіпають їх. Це головне правило, якого треба дотримуватись при виявленні вибухонебезпечних предметів, аби зберегти людське життя та здоров’я.