«Пакет не потрібен», – відповідають на касі в супермаркеті люди, яким не байдуже майбутнє планети. Уже зараз у черзі можна зустріти покупців, які складають продукти в екосумку.

Незабаром питання про заборону поліетиленових пакетів будуть піднімати і на законодавчому рівні. Будучи в тренді, вінничанка Юлія Марченко за символічну плату шиє екологічні сумки з натуральних міцних тканин, а прикрашає авторськими принтами або ручним розписом. Вони довговічні і виглядають набагато краще, ніж пакет з логотипом магазину. Чому наша землячка стала займатись цією справою і як реагують на її вироби у місті – вона розповіла нашій газеті.

– За фахом я юрист, але завжди подобалось щось творити. Тому, пропрацювавши п’ять років за фахом, покинула і стала займатись флористикою. Мені завжди імпонували екологічно свідомі люди, тому я давно сортую сміття і звела до мінімуму використання пластику, — каже Юлія Марченко. – Одного прекрасного дня під час купівлі продуктів у супермаркеті дійшла висновку, що кожен з нас набуває десятки одноразових пакетів. Вони коштують недорого чи взагалі даються безкоштовно, і саме тому цей товар настільки знецінений. А коли задумуєшся, скільки в тебе ще у шафах цих кульків, то стає страшно.

Вже вдома із залишків тканини я пошила першу торбинку і з нею стала ходити до магазинів. Не повірите, але першого ж дня касир подякувала за мою небайдужість та похвалила. Невдовзі в Інтернеті я стала цікавитись дизайнерськими екосумками, але коштували такі близько 300 гривень. Тому відправилась на дачу, знайшла натуральні тканини і пошила сама. А щоб ще більше звернути увагу на важливість проблеми, зеленими фарбами для текстилю написала «Fuck plastic». Екслюзивна екосумка припала до душі подругам, виготовила їм такі. Після того ще пошила партію із 20 штук та подарувала усім охочим.

Зараз у вінничанки чимало клієнтів зі всієї країни, які залюбки демонструють сумки в соцмережах та навіть влаштовують гуртом фотосесії. Кожен свій виріб вона запаковує «із душею», залишає маленьку вдячність, аби підняти людині настрій. Втім, впевнена, що ніколи не треба нав’язувати свої переконання іншим, це повинно прийти саме.

– За весь час лише двоє людей попросили зробити напис скромнішим, бо із торбинками ходять до магазину їхні діти, — каже Юлія Марченко. – Приємно, що більшість перехожих позитивно реагують на мої вироби, підходять і запитують, де собі таку придбати. Зрозуміло, що я не можу нашити мільярд екосумок і повністю замінити їх в магазинах, хоча зараз така тенденція набирає обертів. Але, як показує практика, своїм прикладом можна 5-10 людей в день переключити з поліетилену на екологічно корисні вироби. Зараз працюю над тим, аби нашити міні-торбинок із органзи, щоб у них пакували овочі та фрукти.

Вікторія Микитюк

Юлія Марченко