– Приберіть зі своїх сторінок українські прапори, калину, вінки, вишиванки, цитати з Ліни Костенко, Степана Бандери, Тараса Шевченка. Не тому, що доведеться, можливо, невдовзі їх ховати у скриню, а тому, що ви їх недостойні. Приберіть портрети Небесної сотні, що на стендах біля церков і у школах по наших селах. Бо ви їх недостойні. Не дивіться в обличчя молодих удів, дітей, матерів загиблих у російсько-українській війні – ви НЕ на їх боці, а на боці їхніх убивць. Ви їх недостойні, бо плюнули в обличчя Великій Матері, обравши проросійських фіґлярів. Лицемірство – непрощенний гріх. Ще 5 років тому ви були на патріотичному піднесенні, їздили на Майдан, допомагали йому, оплакували загиблих. Навіщо? Щоб знову завести до хати ворога, якого прогнали, який навіть не приховує своєї зневаги до українців? Ніхто не любить зрадників, їх позбуваються найперше, — так емоційно сказала про ці вибори лауреатка Шевченківської премії з літератури, українська письменниця Галина Пагутяк.
І справді, ще півроку тому хтось міг уявити, що на екваторі літа на позачергових парламентських виборах із порошенківської Вінниччини в нову Раду зайдуть «Слуга народу» із 39%, другою — «Стратегія Гройсмана» із 15%, третьою – «Батьківщина» із 10% і тільки четвертою «ЄвроСолідарність» Порошенка із 8,2%… А «Радикали Ляшка» наберуть тільки 6,5%, чи скромні 32 тисячі голосів…
А загалом по Україні партія Зеленського «зробить всіх ще раз» і отримає карт-бланш у більше як 43% голосів + «армію» мажоритарників… Та значно випередить «Опозиційну платформу», партії Тимошенко, Порошенка і Вакарчука… А решта старожилів українського парламенту взагалі опиняться за бортом 5-відсоткового бар’єру… Зокрема партія Гройсмана по Україні набирає лише близько 2,32%…
Чому так сталось, і як голосувала Вінниччина?
Перш за все, всі кивають на явку, що 21 липня склала по області 51,03% та є однією із найнижчих на виборах до ВР за всі роки незалежності України… Бо на вулиці пора відпусток, сезонних заробітків за кордоном, канікул та городів! А ще буцімто українці стомились від виборів та війни… Тому в спекотну неділю на дільниці прийшов тільки кожен другий вінничанин… І найгірше голосували на 12 та 16-му округах.
Не дивно, що у Вінниці перемогли так звані «Зелені прапорці» — кандидати від президентської «Слуги народу», які вже на старті мали по 20% голосів симпатиків Володимира Зеленського… І в цей же час на двох округах в обласному центрі та приміському районі «рубались» між собою вчорашні соратники – кандидати від Гройсмана і Порошенка, що пішли на вибори порізно… А тому «бомбили» один одного чорним піаром, компроматом та зашкварами… І програли Команді Зе вибори у Вінниці та загалом по Вінниччині. Це ж треба було так розсваритись Петру і Вові, щоб «прос..ти» все? – запитують читачі.
Тому серед мажоритарників у Вінниці перемогли мало кому відомий Максим Пашковський – 26,5% і Анатолій Драбовський – 33% від ЗЕ на 11 і 12 округах…
На окрузі № 13 втримав свої позиції нардеп із 8-ї Ради Петро Юрчишин із переконливими 36,9%. На 14-му окрузі в запеклій боротьбі перемогла дружина керівника ДУСі та донька легендарного КВНщика Наума Барулі — Ірина Борзова із 30,2% від Команди Зе. На 15 і 17 округах тріумфував «сімейний підряд» Лариси Білозір 35,4% та її батька – нардепа Миколи Кучера із 34,3%…
І дуже сюрпризні результати маємо на 16-му та 18-му округах, де святкують своє обрання до ВР Вацак Геннадій — 32,7% та Олег Мейдич — 30,5%…
Також до нової Верховної Ради проходять ще дві представниці Вінниччини по партсписках — Юлія Овчиннікова та Олександра Устінова.
Овчиннікову до парламенту заводить «Слуга народу» — вона 84-й номер у списку, а Устінову під №5 — «Голос» Вакарчука.
До речі, 34-річна Юлія Овчиннікова – виконувач обов’язків декана біологічного факультету Донецького національного університету імені Василя Стуса. А її ровесниця Олександра Устінова – вінничанка і працює підприємцем у статусі ФОП.
Це офіційна і фасадна частина цих дочасних виборів…
Бо насправді у липні на Вінниччині дійсно було спекотно від засівання округів мороженими піцами, окулярами, курми, дитячими майданчиками, ремонтованими дорогами, тортами і конкретно – грішми!
Тому за сигналами виборців, кандидатів, спостерігачів ОПОРИ і поліції нині відкрито 7 кримінальних проваджень та зафіксовано більше 160 порушень виборчого права.
Зокрема у Бохониках під Вінницею члени ДВК № 050190, які проводили голосування виборців на дому, незаконно видали бюлетені за мажоритарників 2 громадянам-переселенцям… І «наголосували» на позбавлення волі до 8 років…
А в Погребищенському районі неподалік виборчої дільниці жінка роздавала по 200 гривень в обмін на голос за одного з кандидатів. На місці злочину поліція затримала 54-річну правопорушницю і вилучила у неї списки з прізвищами 170 «куплених» людей… Їй світить до 7 років позбавлення волі, а її кандидату – оскарження результату через суд.
А в рідному селі Віктора Бронюка – Соколовій за Хмільником – ймовірно, фальсифікували вибори на одній з дільниць? Бо тут проголосувало 97% виборців і під всіма прізвищами селян стояли схожі підписи… За цим фактом розпочато кримінальне провадження за ч. 4 ст. 158 ККУ (фальсифікація виборчих документів)…
Також у день виборів у Калинівці уточнюючі протоколи результатів виборів заповнювались не на засіданні ДВК, а за межами дільниці.
І найгучніший виборчий скандал стався на Вінниччині у селі Борівка Чернівецького району на 15-му окрузі. Тут спостерігачі від партії Гройсмана виявили протоколи, які ще до закінчення виборів були наполовину заповнені та підписані членами ДВК. Коли цим фактом зайнялась поліція, то майже всі члени комісії раптово захворіли і їм викликали «швидкі» із району… Кримінальну ситуацію із масовою «ср..ю» в Борівці на виборах нині розслідує поліція.
Які ж сенсації – приємні та не дуже – принесли ці вибори по-вінницьки?
По-перше, волонтерка і доброволець «Айдара» Світлана Бевз без мільйонів та піару змогла на 11-му окрузі набрати 11% голосів (4 місце) та обійти на тисячу голосів кандидата від команди Гройсмана – Володимира Кістіона!
А на 16-му окрузі відбувся вже знаменитий «Бій із тінню», коли в протистоянні давніх опонентів Руслана Демчака і Григорія Калетніка переміг кандидат-сюрприз… До речі, Павло Довгань від «Слуги» тут став другим із 16,45%, Руслан Демчак – третім із 15,8%, його «двійник» Р.Демчак-2 — 7-м із 3,16%, а президент ВНАУ Григорій Калетнік – 5-м із 7,6% голосів…
І на 14-му окрузі «зубр» із нардепів Вінниччини Іван Мельничук з команди Порошенка став лише четвертим (12,8%) і програв вибори одразу двом відомим вінничанкам – Ірині Борзовій (1 місце) від «Слуги» та Людмилі Щербаківській із «Батьківщини» (2-місце із 14,2%)… Третім тут фінішував екс-мер Жмеринки Анатолій Кушнір (13,8%), а п’ятою – директор бібліотеки Вінницького національного аграрного університету Світлана Лутковська із 5,5% голосів…
Після всіх цих виборчих потрясінь, сюрпризів та сенсацій в Києві у вищих ешелонах влади вже заговорили про можливість осінніх місцевих перевиборів на хвилі успіху Команди Зе… Але чи витримає народ і бюджет України під час війни на Донбасі вже треті вибори за один календарний рік і прогнозований поголовний більшовизм? Бо кому кортить стати депутатом чи повернутись у дипкорпус – і так зрозуміло… Недарма на одному із центральних телеканалів саме 21 липня йшов виборчий марафон під назвою «Стоп – реванш». Чи це перезавантаження влади під нові та зелені прапори на всіх рівнях є відповіддю на помилки, скандали і «зашквари» Команди «Вінницьких» за останні 5 років?
Символічно, що одразу після оприлюднення результатів дочасних виборів у парламент до вінничан звернулись син 5-го президента України і майже екс-нардеп по 12-му округу Олексій Порошенко та Володимир Гройсман.
– Я підбиваю підсумки під парламентським етапом мого життя, вважаю, що наша каденція дійсно зробила для розвитку держави набагато більше, ніж усі попередні. Ця оцінка базується не лише на власних відчуттях, а й на висновках авторитетних громадських організацій, міжнародних інституцій та світових лідерів, — зазначив старший син Порошенка Олексій. — Сподіваюсь, що наступна каденція продовжить важливі для нашої країни реформи і курс на членство в НАТО і ЄС.
А екс-мер Вінниці та все ще Прем’єр-міністр України подякував за скромний результат своєї партії.
– На виборах до Верховної Ради України кожен українець зробив свій вибір з великою надією на гарне і світле майбутнє. Ми сподіваємося на те, що всі мрії українців справдяться. Що стосується нашої команди, то ми продовжимо боротьбу за благополуччя й мир в Україні, — сказав В.Гройсман. — Ми вдячні кожному з вас, хто підтримав, хто проголосував за «Українську стратегію Гройсмана». У майбутньому будемо все робити для того, щоб Україна була сильною, розвинутою і успішною…
І, як казав класик української політики, кома – це не крапка!
Суспільство продовжує демонструвати розкол на меншість та ЗЕбільшість. Ось як відгукується меншість:
– Свєршилось: до влади прийшов справжній український народ – у буквальному сенсі слова і в усій своїй самобутній красі: артисти, аферисти, пародисти, весільні фотографи, кулінарні експерти, просто хлопці «с раёна — чисто мєчта ідіота». Головна умова – щоб не були заплямовані політичним бекграундом, ну, народ в хімічно чистому вигляді. Масовка з вулиці. І тепер зі усією цією херньой вони попробують злетіти. Бог в помочь вам, друзья маї, як казав братній класик.
«Даруйте, панове невтішна громадо, але мені не сумно, мені забавно: я просто припинила відчувати себе частиною цього прекрасного народу. І тепер дивлюсь на нього без болю, без образ, без ненависті, без любові і без надії — з почуттям легкої необтяжливої іронії: я ж теж людина, я маю право на «усталость» і я вирішила ним скористатись. Я більше не страждаю. До страждань спричиняється почуття провини, гріх нечистої совісті та нескладеної жертви. А я зробила все, на що стало сили, і тепер з чистою совістю вдягаю біле пальто, розправляю віяло і зручно вмощуюсь у крісло партеру: іноді в нас не лишається іншого виходу, окрім як бути глядачем. Їх занадто багато. І вони катастрофічно завзяті. І в мене немає сумніву: вони чудово впораються без мене. А я на це подивлюсь. Анна Лисенко».
Фото Сергія ХІМІЧА