Важко уявити обід українців без цибулі. Її використовують у супи, борщі, салати, до м’яса та інших страв.

Жителька Луки-Мелешківської Ірина Мельник цьогоріч зібрала рекордний урожай цибулі голландського сорту Ексібішен. Їй вдалось виростити на ділянці великі, хрусткі та ароматні голівки по 350-450 грамів! І все це без жодної хімії! Усі подробиці вона розповіла нашому журналісту.

— Таку цибулю я вирощую вже не один рік. А дізналась про неї зовсім випадково – завдяки Інтернету. Вона салатного типу, білосніжна, солодка, без присмаку гіркоти. Тому, коли вам доведеться різати її для приготування страв, сльози не бризнуть з очей, — каже Ірина Мельник. – Я придбала двісті насінин у магазині та посіяла цибулю ранньою весною. Підживлювала «куряком» або азотним добривом. На початку липня – попелом та йодом. Росте цибуля поверхнево – корінчиком в землі, а цибульками догори. Тому дуже легко збирати. Рослину потрібно часто полоти, й вона потребує сонечка. Поруч із нею часто висаджують моркву, бо вона і шкідників відлякує, і за умовами вирощування цілком підходить. У травні вже є невеличкі голівки і дуже гарне зелене перо. За місяць до того, як вибирати, треба надати цибулі стимул для росту.

Через часті дощі та холодні ночі цього року Ірина Мельник зібрала урожай раніше, ніж зазвичай. Із пакетика вродило аж три відра! Кожна голівка вагою 350-450 грамів, хоч ґрунти в селі глинисті і не надто родючі. Після того як рослина місяць просохне на горищі, її зберігають у комірчині.

Окрім цибулі, співрозмовниця вирощує десятки сортів помідорів, перців та огірків. Смачні та корисні екоовочі продає односельчанам та на ринку.

Вікторія Снігур