Екологічний вид рейдерства стрімко набирає популярності в Україні. Таким небезпечним видом «зброї» сьогодні дедалі частіше користуються як політики, так і окремі екологічні організації та активісти, що діють в інтересах певних комерційних компаній. Завдяки прогалинам в українському законодавстві такі корпоративні війни призводять до серйозних негативних наслідків – зупинки потужних підприємств та блокування реалізації нових перспективних для держави проектів. Люди досить гостро реагують на різноманітні екологічні питання, які на національному рівні порушують відомі особистості, оскільки у їхній свідомості це асоціюється з їхньою безпекою сьогодні та відсутністю небезпечних загроз у майбутньому, інформує «112 канал».

На початку липня голови 16 профільних асоціацій України підписали Меморандум про забезпечення достовірної інформації у сфері екології. Представники Professional Association of Ecologist of Ukraine; Асоціації підприємств у сфері поводження з небезпечними відходами; Біоенергетичної асоціації України; Української вітроенергетичної асоціації; Асоціації сонячної енергетики України тощо об’єднали свої зусилля заради протидії екологічному «рейдерству».

Екологічне “рейдерство”

Саме тему екології часто використовують як інструмент впливу на бізнес або на політичного конкурента.

За словами голови “Асоціації підприємств у сфері поводження з небезпечними відходами” Кирила Косоурова, відомі факти, коли тема екології використовувалася в конкурентній боротьбі:

“Є екологічні організації, які ніби екологічні, але діють на замовлення і в інтересах певних бізнесових структур”. Нещодавно на одне з великих підприємств, яке реально займається екопрактичною діяльністю, в тому числі утилізацією небезпечних відходів, “екологічні активісти” нацькували перевірку. Підприємство було змушене припинити свою роботу, нести додаткові витрати.

“Випадки, коли компанія, отримавши всі необхідні експертні висновки, в тому числі екологічні, приступає до реалізації проекту, але тут виникали екологи та екологічні активісти, які їх оскаржували, нерідкісні. Часто це ставало причиною зупинки процесу реалізації нових проектів. При цьому результати наявних у інвесторів експертиз пізніше підтверджували такі авторитетні організації, як ЄБРР або IFC. При перевірці проектів вони часто не знаходили таких грубих порушень, на яких наполягали екологічні організації”, – розповів голова Правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков.

За його словами, детально ознайомившись із цими кейсами виявлялося, що нерідко опоненти – екологічні організації оперували фейковою інформацією, взятою просто з мережі Інтернет, а не перевіреними достовірними фактами.

Такі організовані активістами блокування проектів досить часто збігаються з бажанням певного місцевого бізнесу «вставити палки в колеса» на шляху розвитку якогось проекту, вважає голова Правління Української вітроенергетичної асоціації.

Нерідко екологічний шантаж і рейдерство використовуються і політиками.

“Досить багато партій, промоніторивши думки певних груп електорату, починають грати на темі екологічного контролю або затівають екологічні проекти. Робиться це лише для того, щоб отримати голоси виборців, стурбованих тією або іншою екологічною проблемою, зовсім не для того, щоб досягти реальних змін. Це популізм”, – сказав Кирило Косоуров.

За словами співзасновника громадської організації “Інститут зеленої економіки” В’ячеслава Потапенка, аспекти впливу на екологію, екологічні питання нерідко служать інструментом в корпоративних війнах комерційних компаній.

«Фахівці, найняті однією стороною, обстоюють одну точку зору, протилежною – іншу. Це все робиться тонко, красиво. Як і в практиці адвокатів, які знаходять аргументи навіть для захисту людей, злочин яких тягне на довічне ув’язнення”.

На його думку, часто бачення екологічних експертів ґрунтується не на реальних фактах, а на необхідності обґрунтувати позицію замовника.

У 2015 році уряд Арсенія Яценюка навіть скасував перевірки екологічної інспекції як фактор тиску на бізне с, говорить Потапенко. Втім, на думку експертів, таке рішення також досить спірне. До ситуації не можна підходити однобоко, підкреслив Косоуров: “Не слід забувати, що є безвідповідальні бізнеси. Зокрема, у сфері утилізації відходів нерідкі випадки, коли підприємство, отримавши кошти на утилізацію небезпечних відходів, може вивезти їх на полігон під виглядом звичайних або, що гірше, взагалі закопати їх десь у лісі. Бізнес також маніпулює екологічними питаннями в своїх інтересах”.

Чому це можливо?

Явища екологічного рейдерства і шантажу в Україні набувають поширення через  відсутність методик, затверджених на рівні закону. Також у зв’язку з відсутністю активності Мінекології, яке не докладає зусиль, для того щоб підтримати інвестиційний клімат, зазначив Конеченков.

За словами Косоурова, для початку війни на екологічному ґрунті, навіть не обов’язково об’єднувати групу людей – достатньо знайти фізособу, яка живе недалеко від об’єкта атаки.

«Людина починає писати звернення в Міністерство екології або ж очільнику екоінспекції, а найчастіше і на Кабмін, вказуючи, якої шкоди завдає їй підприємство. Це є підставою для обов’язкової, позапланової перевірки”, – каже він. – Ніхто навіть не стане перевіряти, чи є у прохача професійна екологічна освіта, на підставі якої він робив свої висновки».

Під час атак на великі підприємства ведуться широкомасштабні компанії, підключаються ЗМІ і блогери, лідери думок.

При правильному підході все це має серйозний ефект. “Люди в принципі піддаються маніпуляціям. Як правило, більшість людей читає тільки перший рядок, не дочитуючи інформацію до кінця. У них виникає певна емоція, і далі вони діють у відповідності з нею. Як правило, люди не відчувають відповідальності за себе або іншу особу, а перекладають її на когось.

За словами голови асоціації сонячної енергетики України Юрія Фаворського, який раніше в коментарі агентству ” Уніан” говорив про серйозну стурбованість тим, що  маніпуляції на екологічній темі можуть продовжитися і після виборів, тема гречки булла не лише до виборів, вона залишається і після, але, може, буде у вигляді манки.

Під надуманими екологічними питаннями можна і після виборів робити визначені дії, що призводять до лобіювання якихось бізнес-інтересів у політичних колах. Тому я думаю, що і до виборів, і під час виборів, і після цього може використовуватися”, – сказав Фаворський.

Як з цим боротися?

Професійні асоціації сподіваються, що об’єднавшись, будуть протистояти екологічним маніпуляціям і давати об’єктивні оцінки з кожного кейсу.

“Наша мета – створити майданчик не лише для представників доброчесного бізнесу, але і для професійних екологів. Ми збираємо якомога більше експертів з різних галузей для того, щоб детально розібрати кожен кейс, кожен конкретний випадок. Екологія – така ж точна наука, як математика. Тому чим більше експертів буде залучено до обговорення конкретного питання, тим більше шансів, що вони можуть дати об’єктивний висновок”, – наголосив Косоуров.

До оцінки ситуації обов’язково необхідно залучати професіоналів.

“Якщо людина має екологічну освіту, що підтверджує її право робити експертні висновки, проводити сертифікацію, то тоді ця людина має право робити твердження, – стверджує Фаворський. – Бажано, щоб висновки експертів базувалися на освіті й досвіді, а не на бажанні виконати політичне замовлення, тим більше підкріплене фінансовою винагородою. Ми приєдналися до меморандуму, так як підтримуємо ідею про те, що висновки експертів, в тому числі в сфері екології, повинні бути професійними, публічними і об’єктивними”.

Маніпуляції на темі екології добре працюють і знаходять відгук у людей, так як більшість українців відчувають серйозну заклопотаність цією темою, кажуть експерти.

“У побутовому повсякденному житті українці відводять питанням екології досить значиму роль. Людям дуже важ ливо, щоб з території їх проживання вивозилося сміття, була водойма, зелена зона, чисте повітря для їхніх дітей. Більшості важливо, якої якості воду вони п’ють, який вид з вікна оселі”, – сказав співзасновник громадської організації “Інститут зеленої економіки” В’ячеслав Потапенко.

За матеріалами 112.ua