150 мотоциклістів з усієї Польщі стартували у Варшаві в рамках 19-го Рейд Катинський і мають намір подолати 6,5 тис. км слідами польської зброї, її перемог і поразок. Зокрема колишніми теренами Речі Посполитої – по місцях битв, репресій та польських цвинтарів, а ще покладуть квіти і вінки до пам’ятників полякам у Литві, Білорусі, України і Росії.

15 серпня більше 50 польських байкарів прибули до Вінниці… Та о 16.00 на Соборній вшанували Великого поляка Юзефа Пілсудського біля меморі-дошки на стіні історичної Міської думи.

Прем’єр Матеуш Моравєцький у листі, що його прочитав мазовєцький воєвода Здзіслав Сіпєра, написав, що Катинський рейд є винятково важливим заходом:

– Ви розпочинаєте цей шлях, аби торкнутися нашої історії, пізнати її і відчути її трагічність. Ви зустрічаєтеся з поляками, які там лишилися, зберегли свою ідентичність та з усіх сил намагаються зберігати свідоцтва нашої матеріальної культури. Ви – підтримка і надія для наших співвітчизників, що там мешкають. Ви даєте їм силу, аби вони й надалі дбали про близькі для всіх нас цінності».

Командир рейду Катажина Врублєвська розповіла, що цьогоріч він винятковий:

– Вперше в історії рейду ми поїдемо до Старобільська. Дотепер ми мали маршрут Козєльськ-Катинь-Мєдноє-Осташков. А цьогоріч до цього додаються П’ятихатки і Старобільськ. Варто відвідати кожне місце, що просякнуте польською кров’ю. Це насправді для нас свята земля».

Цього року рейд має два маршрути. Перший пролягатиме колишніми теренами Речі Посполитої, де й до сьогодні мешкають люди із польським походженням або де поляки гинули за батьківщину. Натомість другий – польськими цвинтарями, зокрема тими, де спочивають засланці, аби навести на цих кладовищах порядок. Учасники обох маршрутів зустрінуться на спеціальних урочистостях в Катині.

1 вересня рейд завершиться у підваршавському Радзиміні – на цвинтарі польських солдатів, що загинули під час Варшавської битви 1920 року., – пише IAR/А.М.