Так урбаністи вивчали реакцію вінничан – водіїв та пішоходів на ідею створення нового простору між Будинком офіцерів та «Ювілейним». Бо тут в рамках «Вінницької милі» пропонують закрити проїзд для автомобілів та створити умови для активного і пасивного відпочинку вінничан…

Ідея в тому, щоб центр Замостя отримав свій «магніт» – публічний простір для публічних подій. Це як проспект Космонавтів на Вишеньці, де гуляють тисячі городян і відбуваються цікаві події… Тепер центрі Замостя – великого району хочуть відкрити площу, яке буде не для авто і паркування… А для відпочинку, творчості та зустрічей просто неба… До речі, щодня тут проходять 20-25 тисяч людей…

– Сьогодні ми перевіряємо і дізнаємось, що людей більше цікавить на площі. Які умови ще потрібно створювати? Для того і потрібен тактичний урбанізм, щоб подивитись та дослідити. Це не захід заради заходу. Ми дивимось на зміни в транзиті людей, як змінюється рух транспорту, які питання з’являються у зв’язку з паркуванням, чи у разі екстреної події, як, наприклад, проїзд швидкої допомоги. Тут опитують думки та фіксуються відгуки. Ще кілька тижнів інформація буде оброблятись. Паралельно вивчаються ті зауваження і пропозиції, які з’являються в соцмережах”, – розповів головний архітектор КП “Агенція просторового розвитку” Олександр Коротких.

Суть експерименту, який проводиться сьогодні, полягає в тому, щоб на деякий час наповнити площу тими активностями та тимчасовими об’єктами, які пропонуються новим проектом реконструкції. Це дасть змогу вінничанам по-іншому сприйняти це місце в новому форматі, а урбаністи та керівництво міста зможуть зробити висновки та прийняти остаточне рішення, чи реалізовувати проект в межах тих пропозицій, які розробили урбаністи, чи проект потребує змін.

Вінницький міський голова Сергій Моргунов, який також спостерігав за тестуванням площі, зазначив, що Вінниця вперше проводить такий захід, і звернув увагу на важливість вивчення думки вінничан перед тим, як реалізовувати проекти, що передбачають суттєві зміни в організації публічного простору.

– Спочатку необхідно вивчити думку людей, і кращі ініціативи й практики опрацювати з точку зору практичності і чіткого розуміння, наскільки вони дійсно будуть інтегровані та відповідатимуть комплексному підходу розвитку територій. Ми не можемо виривати з простору якусь локальну площу, розвивати її і не бути впевненими, що вона позитивно вплине на сусідні території. Просторовий розвиток – це не просто благоустрій території, це комплекс питань, які пов’язані і з доступністю, і з приватним та громадським транспортом, і пішоходами, і навіть з економічною активністю”, – зазначив Сергій Моргунов.

Тестування простору площі Перемоги відбувається на всій території між будинком побуту «Ювілейний» та Будинком офіцерів. Адже тут планується змінити функціональне призначення всього простору та перенаправити транспортні потоки.

На п’ять годин організатори перетворили площу, яка наразі є транзитною та досить малолюдною, на локацію для активностей. На час тестування перекрито автомобільний проїзд, що дає можливість створити єдиний простір площі без наскрізного проїзду.

Щоб активізувати територію в межах тестування та залучити на неї якомога більше людей, для вінничан підготували серію вікторин, екскурсій, цікаві локації, а діти змагаються у велоперегонах та отримують призи. Завдяки цьому організатори хочуть наповнити площу різними активностями та тимчасовими об’єктами, аби вінничани змогли по-іншому подивитися на транзитну площу Вінниці.

Організатором заходу виступила Агенція просторового розвитку в партнерстві з Департаментом маркетингу міста та туризму, Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ, ГО «Гармонія», ГО «U7 urban studio», ГогольFEST та адміністрацією Будинку офіцерів..

Сергій Годун