У п’ятницю Апеляційний суд розглядав скаргу на рішення суду першої інстанції. Судовий розгляд тривав недовго, ухвалу міського суду про відсторонення Ігоря Салецького від виконання обов’язків скасували, а своєю новою ухвалою Апеляційний суд відмовив у задоволенні клопотання слідчої, бо ризики, що директор департаменту може знищити якісь документи та «вплив на свідків», нічим не підтверджені. Оскарженню ця ухвала не підлягає.
А напередодні Ігор Салецький звернувся з відкритим листом до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова з проханням розібратися у ситуації докладніше, бо жодного порушення закону, про які стверджують у своїх скаргах священники УПЦ МП, він не визнає.
Ось його зміст:
«Я, Салецький Ігор Олександрович, громадянин України, державний службовець, керівник управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації, змушений звернутися до міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова з проханням надати відповідне доручення компетентним підрозділам Міністерства дати об’єктивну оцінку ситуації, яка склалася на Вінниччині між суб’єктом владних повноважень та Головним управлінням національної поліції України у Вінницькій області.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації визначено процедуру зміни підлеглості релігійних громад. Уповноваженим державним органом, що здійснює реєстрацію статутів релігійних громад та відповідну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру у Вінницькій області визначено управління у справах національностей та релігій.
Реєстраційні дії уповноваженим органом здійснюються в межах чинного законодавства, на основі чітко визначеного переліку документів, які подають уповноважені особи релігійної громади.
Міністерство культури України надало офіційне роз’яснення, яке розміщене на сайті державного органу.
З моменту прийняття Закону України 173 релігійні громади Вінниччини розпочали процес зміни своєї підлеглості та перехід у підпорядкування Православної Церкви України, з них 130 — завершили процедуру державної реєстрації. У 20 випадках рішення уповноваженого державного органу щодо реєстрації статуту у новій редакції, у зв’язку із зміною підлеглості релігійних громад, оскаржувалося священниками та вірянами УПЦ (в єдності з Московським патріархатом) в адміністративному та господарському судах різних інстанцій.
Судами визнано, що спірні правовідносини, які ініційовані представниками Української православної церкви (в єдності з Московським патріархатом), не є публічно-правовим спором, оскільки стосуються прав членів релігійної громади на канонічне підпорядкування, а позовні вимоги спрямовані на захист цивільного немайнового права позивача. У зв’язку з цим питання має вирішуватися за правилами цивільного судочинства.
Головним управлінням Національної поліції України у Вінницькій області на основі заяв священників і вірян УПЦ (в єдності з Московським патріархатом) порушено кримінальне провадження за ст. 356 КК України відносно мене як посадової особи, що здійснив реєстраційні дії. При цьому керівник Головного управління національної поліції України у Вінницькій області на власний розсуд трактує поняття членства в релігійній громаді, загальних зборів членів релігійної громади, їх повноваження, які документи є достовірними, а які такими не є, намагається через існуючі інструменти тиску (відкриття кримінальних проваджень, подання в суд тощо) заборонити членам релігійних громад скористатись своїм правом щодо зміни підлеглості. А в цілому заборонити мені діяти у відповідності до своїх повноважень.
Насторожує той факт, що розгляд поліцією Вінниччини заяв з боку представників ПЦУ щодо провокативних дій священників та вірян УПЦ (в єдності з Московським патріархатом), фактів побиття ними та недопуску у храми членів релігійних громад ПЦУ списуються до справи. Такі дії мають ознаки системності та упередженості і можуть кваліфікувати як пряму та опосередковану підтримку конкретної релігійної організації УПЦ (в єдності з Московським патріархатом).
Це створило прецедент, коли Головне управління національної поліції України у Вінницькій області фактично втрутилося у роботу державного органу та процес зміни релігійними громадами своєї підлеглості. Такі дії поліції мають негативний резонанс, створюють суспільну напругу та поглиблюють міжконфесійне протистояння.
Прошу Вас, пане міністре, надати доручення відповідним структурам Міністерства об’єктивно розібратися у ситуації, що склалася».
Як відреагує пан Аваков на цей лист — питання часу. Та й крапку в цій історії ставити рано, бо релігійна війна ще триває.
Ми запропонували висловитися з цього приводу і керівника управління поліції області Юрія Педоса. У прес-службі повідомили, що він перебуває у відпустці і тільки-но вийде, обв’язково прокоментує.