На 28 жовтня 2019 року в Україні зареєстровано 20 випадків дифтерії, з них 18 — протягом жовтня.
Перші випадки хвороби були зафіксовані у Закарпатті, на Тернопільщині. Причому, на Закарпатті стався справжній спалах — захворіли відразу 15 студентів Ужгородського університету, котрі приїхали з Індії. А нещодавно хвороба добралася і до столиці, де вже є офіційно підтверджені два випадки дифтерії. Перший — у 9-річного школяра, котрий не мав щеплення через відмову батьків. Хворий мав контакт із 45-ма людьми, з них 36 дітей. Нині дитина — під наглядом лікарів. Другий випадок — у жінки, котра вже третій день — у реанімації. У хворої — троє дітей, але після огляду лікарів ні в кого з них діагноз не підтвердився. На щастя, до Вінниччини дифтерія поки що не добралася.
Що це? Нова епідемія? Нагадаємо, ще на початку дев’яностих в Україні на дифтерію захворіли близько 20 тисяч людей. Померли — 696. Тоді на Вінниччині на дифтерію захворіли 478 людей. Медики зазначають, що тоді рівень вакцинації впав з 95% до 80%. Після того спалаху ситуація вирівнялася, всі заспокоїлися і про подальшу ревакцинацію взагалі забули. Але цього разу все просто катастрофічно, бо, як повідомляють у Центрі громадського здоров’я МОЗ, за перші 9 місяців цього року в Україні отримали щеплення проти дифтерії лише 52% дорослих і 59% дітей, віком до року.
Дифтерія — гостре інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом і через предмети побуту, посуд та іграшки. Найчастіше вражає ротоглотку, можуть постраждати гортань, бронхи, шкіра, інші органи. Захворювання найчастіше розпочинається як ангіна. Коли на мигдаликах утворюється щільна плівка, виникають набряки обличчя, шиї та слизових оболонок дихальних шляхів. Потім можуть бути ускладнення: збудник дифтерії продукує сильний токсин, який, проникаючи у кров, здатний вражати серце, нервову систему, нирки. У хворого може порушуватися дихання та ковтання, що часто призводить до смерті.
Між тим голова Вінницької ОДА Владислав Скальський запевнив, що ситуація в області нормальна. Але ми не повинні чекати, доки буде гірше. Єдиним способом захиститися є вакцинація та ревакцинування, бо імунітет проти дифтерії не зберігається на все життя. Але, на жаль, далеко не всі його використовують. У 2018 дітей віком 1 рік вакциновано 53,1%, ревакциновано у віці 1,5 року – 66,3% дітей, в 6 років — 79,9% дітей, у віці 16 років — 69,1%. Серед дорослих черговими ревакцинаціями проти дифтерії та правцю охоплено 58,9% населення. Станом на сьогодні область повністю забезпечена безоплатними та якісними вакцинами для щеплень дітей та дорослих. Якість вакцин підтверджена Всесвітньою організацією охорони здоров’я. По вакцину варто звернутися до свого сімейного лікаря.
– З 2012 року на Вінниччині не було випадків захворюваності на дифтерію, — розповідає директор департаменту охорони здоров’я Людмила Грабович. — Наразі в області достатньо вакцин. Якщо говорити про вакцину, якою щепляться діти від 0 до 5 років, а саме – АКДП, то ми маємо 178% від річної потреби. Також у наявності 167% від річної потреби тієї вакцини, яку використовують для щеплення дорослих та підлітків від 16 років. Кожен дорослий повинен пройти ревакцинацію раз на 10 років, адже тільки в такому випадку ми зможемо говорити про те, що спалахів дифтерії не буде.
Стосовно готовності медичних закладів, то на сьогодні у стаціонарі забезпечено 600 ліжко-місць як для дітей, так і для дорослих, включаючи регіональний центр Вінницької міської клінічної лікарні №1, обласну дитячу лікарню, інфекційно боксовані палати у центральних районних лікарнях.