Як відомо, ярий противник комунізму, який, за парадоксом долі, народився у Харкові, Збіг­нев Бжезинський, політик і радник президентів США, написав книгу про міжнародну політику «Велика шахівниця». Там кожну країну він порівняв із шаховими фігурами.

Якими пророчими виявились його слова – показує сьогодення. Хто грає в шахи, знає: найнезавидніша роль пішаків. Їх, як правило, здають та розмінюють. Але є один шанс із тисячі – провести пішака в ферзі… Щоправда, жертвуючи ключовими фігурами.

Ось така комбінація зараз і розігрується. Трамп, Байден, Зеленський і Україна. Зрозуміло, що ми — «пішка». І гру із четвертим в усій історії США імпічментом ведуть дві потужних, але протилежних сили. І йдуть ва-банк. І зав’язана на Україні. Виявляється, що і долі двох ключових гравців – Трампа та Байдена — дуже пов’язані з Україною. Чи знаєте ви, що Трамп офіційно вважає себе потомком великого київського князя Володимира Мономаха по лінії матері Мері? Але, прийшовши до влади, Трамп з ненавистю ставився до України: «Подивіться, які жахливі і корумповані ці люди», — казав він про представників влади в Україні. Чому він так говорив і хто на нього з українців впливав – далі.

Кажуть, що Трампа найбільше пов’язують стосунки з Україною через «Міс Україна-2001» Олександру Ніколаєнко. Одеситка в 2005 році вийшла заміж за його тоді ще 72-річного товариша-вдівця Філа Рафіна. Вже 15 років власниця конкурсу «Міс Україна – Всесвіт» є дружиною американського мільярдера, народила йому двоє дітей. І всі ці роки вони найближчі друзі родини Трампа. Бо коли він 6 разів ставав банкрутом, Рафін, із активами у 1,6 мільярда доларів, жодного разу не відвертався від майбутнього президента США.

Трамп не приховував, що саме він звів Ніколаєнко із товаришем. Був у них на весіллі сватом. І саме у ресторані, який належить Трампу, відбувалось їхнє весілля. Кажуть, саме там лилась російська горілка рікою і звучали такі ж пісні. Бо ж нащадки Мономаха! А тоді ще мало хто у США та й, напевно, що у родині Ніколаєнко розмежовував Україну з Росією.

Слід зазначити, що на інавгурації президента США були не лише Олександра із чоловіком Філом Рафіном, якому тепер далеко за 80, але й її родичі з України. Не секрет, що саме Ніколаєнко зводила Трампа із російськими та українськими бізнесменами, формувала його уяву про нас… Цікава деталь – на запитання, чого саме Трамп познайомив Ніколаєнко із товаришем-вдівцем, удвічі старшим за неї, той відповів:

– А він попросив знайти йому дівчину із розкосими очима – такими, як у мультиках.

А Олександра була схожа.

Те, що Трамп любив жінок і в його послужному списку стосунки із багатьма знаменитостями — ні для кого не секрет. Офіційні 3 шлюби, 5 дітей. Першою дружиною була чеська модель Іванна. Одружився він із нею в 1977 році і прожив 15 років. Від цього шлюбу троє дітей – Іванка, Дональд і Ерік. Другою була актриса Марла Мейз. У шлюбі з нею народилась донька Тіфані. А Меланія, мати наймолодшого Берона, словенська модель — третя дружина. А скільки було романів, залицянь: актриси Карла Бруні, Барбра Стрейзанд, англійська принцеса Діана, норвежка Селіна… Про стосунки із вже одруженим Дональдом заявила відома порнозірка, інші…

Цікавим є його ставлення до дітей. Якщо улюблениці Іванці батько викликав на іменини самого Джексона за мільйонні гонорари, то Тіфані платив строго 500 доларів на місяць. Недаремно її чоловік входить у партію опонентів Трампа.

Що там сталось із ним у Росії, із підозрою у оргіях із повіями і «золотим дощем», і чи тримає його компроматом Путін – можна лише здогадуватись. Але днями його головний опонент, який, за попередніми опитуваннями, обігрує Трампа на майбутніх виборах – Джо Байден – прямо заявив, що Трампа «купив» Путін через зраду сирійських союзників.

Джо Байден із сином Хантером, на якого шукає компромат команда Трампа

– Всі знали, що власник конкурсів «Міс Всесвіт», як-то кажуть, «живе в своє задоволення».

У США його як мільйонера відносять до тих, хто не несе місію жертовності, служіння ідеалам демократії і т.п. Він брав, бере і буде брати від життя все, що доступне, і вчить цього інших американців. Навряд чи його зупиняють якісь рамки… Щоб пізнати його суть, варто почитати чимало книг, які написав Трамп.

Ще в 2016 році у демократів мав бути дуже сильний для Трампа-республіканця суперник Джо Байден. І він би, кажуть, на відміну від Хіларі, переміг. Бо його «обожнюють» свідомі американці. І він занесений в список 200 людей – надії Світу та США. Але в 2015-му, під час цих виборів, на лікарняному ліжку від невиліковного раку помирав його 46-річний син Джозеф, в минулому генеральний і військовий прокурор. І він сидів біля його смертельного одра. Адже другої близької людини – матері – у його сина не було.

Перша дружина Байдена Нелія загинула із маленькою донечкою Наомі у автокатастрофі. У цій машині було і два малолітніх сини Байдена – Джозеф та Хантер – і вони також зазнали значних травм. Вони і стали причиною передчасної смерті сина.

Байден з неймовірними зусиллями зумів вистояти – поставити на ноги дітей та стати наймолодшим сенатором США. Його друга дружина – професор. Молодша донь­ка – соцпрацівник. Джо Байден хоч і був віцепрезидентом США під час президентства Обами і 35 років сенаторм — досі від­різ­няється скромністю статків.

Він є великим другом України і приїздив 5 разів до нас і під час доленосних днів Майдану, і початку війни. Але і Байден назвав в своїй книзі прокурора України «сукиним сином» через покривання корупції. Він має гарну приятельку серед жінок – вихідців із України. І це Мирослава Гонгадзе. Саме він, за її ж зізнаннями, допомагав їй порадами – як вистояти і поставити на ноги донечок-двійняток, коли вбили Гію – її чоловіка.

Про те, що тут, у раді директорів нафтовидобувної компанії «Burisma», працював його молодший син Хантер – він написав сам у своїй книзі. Він дійсно вимагав в ультимативній формі розслідувати корупцію в Україні. Зверніть увагу — вимагав не закрити справу проти компанії міністра Злочевського, де працював син, а, навпаки, провести об’єктивне розслідування. «Якщо через 6 годин він залишиться на посаді – допомоги від США Україна не отримає», — так за його зізнаннями у книзі він добився звільнення прокурора Шокіна. Корупцію Байден вважав ще тоді найбільшою проблемою України. А ви так не вважаєте? Але, прочитавши його книгу, опоненти вирішили використати це і вдарити по репутації батька Байдена репутацією сина. Цей план, кажуть свідки, розроблений адвокатом та товаришем Трампа Джуліані за допомогою його приятелів-клієнтів.

Тут і Фурман, і Парнас… Вихідці із Одеси. Нині арештовані у США… Вони нібито мали допомагати Джуліані тиснути на Зеленського. Багато хто вбачає в цій історії руку сидячого досі в Австрії на підписці українського олігарха Фірташа, якому пообіцяли за «компромат на Байдена» не посадити на довгі роки у США.

«Тату, тільки ти не здавайся, служи США», — просив мене син перед смертю», — зізнається щиро батько Байден. І навіть у тому – що він один із багатьох батьків, син якого (той самий Хантер) наркозалежний. Розповів про те, як він щиро і наполегливо долає цю страшну недугу.

«Зараз в кожній родині є така проблема. І мене зрозуміють ті, хто знає, яка це самовіддана війна проти цієї хвороби не лише наркозалежного, а всіх рідних і близьких…» — щиро ділиться батько. Хоча Хантер уже дорослий чоловік. І у Джо вже є друга дружина та донька.

Однак – батько не зрадник… Давайте щиро зізнаємось, скільки б таких дітей високопосадовців і політиків засвітилось, якби тему наркоманії копнули у нас.

– Це був би кожен другий, – не знаю, чи правду сказав мені відомий лікар із Феофанії, якому доводиться «на прохання» потайки виводити дітей відомих і навіть їх самих із «ломки»…

Та, видно, дуже вже змінились норови навіть у США або таки грізним противником виступає Байден, якщо вдались до такого.

Тут варто згадати і те, що таки посадили у США Манафорта, керівника виборного процесу Трампа, який погорів на таких же виборах в Україні як консультант Януковича. І основою розслідування стала книжечка із «чорною бухгалтерією», надана високопосадовцем СБУ… Тому зрозумілий «зуб» Трампа на Україну.

Чим більше крутять імпічмент – тим покрите 7-ма замками секретності і утаємниченості стає реальністю. Чи міг хтось колись ще почитати розсекречену пряму мову, наприклад, президентів США і України! А ми із діалогів складаємо враження про все – характер, міру залежності і «пристосуванство». І те, як наших керівників навіть не попередив Білий дім про «розшифровку». А в ній Зеленський ведеться на слова Трампа і «капає» на Меркель і Макрона.., що «вони нічого не роблять для України». Як це нам «аукнеться» — ще побачимо. Хоча майже готовий «Пів­нічний потік» — красномовне підтвердження правдивості цих слів.

Зрозуміло, що ця хвиля, як ліфт, підняла одразу новообраного президента Зеленського на вершину світової популярності… А значить, і розглядання під лупу. І тому світові ЗМІ продовжують обсмоктувати деталі його минулого. І шоу про те, як він «грав чоловічим органом на роялі» — тепер у тренді переглядів навіть у США.

Зрозуміло, що є гарний привід для ворогів виставити Україну у неприглядному світлі – мовляв, кого там захищати — коміка і лохів, які його вибрали. «Ви що, не розумієте, що народу, який вибирає в часи війни коміків – наша допомога і жертовність «по барабану»… — звучать і такі коментарі. Але і палкі промови на захист країни, яка протистоїть Імперії Зла і завоювала повагу усього світу.

Шокуючі подробиці від посла США в Україні Марії Йованович, «нехорошої жінки» в оприлюдненій прямій мові, яку звільнили, бо категорично відмовилась сприяти представникам неофіційного каналу розслідувати дії сина Байдена в Україні і вимагала тільки офіційних і письмових вказівок, напевно, стали переломним моментом, коли Конгрес США схвалив початок процедури імпічменту.

Безкомпромісна посол США Марія Йованович

Був вражаючим допит Курта Волкера, куратора України від США. І хоча Зеленський вже під час візиту в США після цієї «бомби імпічменту», сидячи разом із могутнім Трампом, заявляв, що на нього «тиску не чинили», заява посла Вільяма Тейлора все підрізала під корінь: Трамп відверто шантажував Україну – запевняє він, і на це опирається Washington post:

– Я присвятив своє життя служінню інтересам США у ролі військового та на цивільних посадах і мав честь працювати в кожній адміністрації з 1985 року — за республіканців та демократів…

І хоча я працював у багатьох місцях по світу, але маю особливий інтерес і шану щодо важливості відносин США з Україною. Наша національна безпека вимагає, щоб ці відносини залишалися міцними.

Далі Тейлор в чіткій хронології засвідчив, що він споглядав, як був створений за допомогою конкретних людей неофіційний блок «тиску на Україну»: він мав дотиснути Зеленського зробити офіційну заяву щодо початку розслідування справи компанії, членом наглядової ради якої був син Байдена Хантер. Разом з тим зробити іншу заяву – про те, що Україна втручалась у вибори США в 2016 році. Ящо він цього не зробить – Україні не буде надана вже запланована безпекова допомога і з Зеленським не зустрінеться Трамп, що означатиме для Росії сигнал «розв’язаних рук» щодо України. Зі свідчень Тейлора вимальовується, по якому лезу бритви довелось ходити Зеленському і його команді, щоб не зробити катастрофічну помилку. Бо, як наполягає Тейлор та багато інших сенаторів, для України важливо до кінця підтримувати єдність і республіканців, і демократів у її підтримці. І поламати її є катастрофою для України. Але безпекова допомога могла взагалі згоріти. Адже 1 вересня вона ще була заморожена. А до кінця вересня ці гроші просто згоріли б у бюджеті США.

Тейлор виклав хронологію, на його думку, нечуваного тиску, прізвища, хто його, ймовірно, здійснював, і прізвища тих, хто цьому протистояв. Важливі свід­чення дав і емігрант з України, військовий, директор з питань Європи раднацбезу США Александр Вільдман. Після чого Трамп назвав його зрадником і т.п.

Емігрант з України Александр Вільдман дав свідчення проти Трампа

А демократи, навпаки, людиною честі і патріотом. І зрозуміло, що в цьому детективі повипливали фігури Луценка, Ситника, інших гравців, що хотіли вести самостійні ігри і заручитись покровительством. Але не будемо зараз заглиблюватись. Головне, щоб США не кинули Україну, бо тоді це повномасштабний наступ Путіна і крах незалежності…

Навряд чи Європа більше, аніж на велику стурбованість, буде на щось спроможна. Те, що буде далі, багато американських журналістів порівнюють із Армагеддоном, слово, що ототожнює останню битву добра зі злом.

Шахова дошка політики страшна і нещадна. Тейлор згадує слова Зеленського, який на спроби явного тиску заявив, що не хоче бути пішаком у чужій грі. Дай Боже, щоб не лише його, але й Україну не чекала така доля.

А поки що раджу слідкувати, що буде далі і з тим імпічментом, і роллю України в ньому…

І хто знає, може, ми ще скажемо: те, що стався факт оприлюднення та процедура ім­пічменту, врятувало Україну.

Заслужений журналіст України