Хто вмить може змусити Вінниччину замерзати в темноті і без води?
Сьогодні, в час нагнітання теми приватизації стратегічного напрямку України — прихватизації землі 213000 га в одні (олігархічні) руки, дуже цікаво буде прослідкувати іншу педальну тему України — прихватизацію (назвати це приватизацією просто рука не повертається — авт.) промисловості України. Зокрема її енергетичної галузі.
Якому варіату прийшло в голову ось так продати і стратегічні енергетичні об’єкти в одні руки — дуже повчальна сьогодні тема. Бо майже все життя ваша і моя вода, світло, опалення, замерзання чи незамерзання нас і наших дітей у прямому смислі цього слова залежить від волі ОДНОГО ОЛІГАРХА. Якщо наголосити ще, що він не український, а іноземний — стає зовсім не смішно! А якщо додати те, що він РОСІЙСЬКИЙ, представник країни агресора, яка воює 5 років з Україною, — стає страшно! Бо ж це потенціальна загроза! Один наказ — і колапс, принаймні для Вінницької і Хмельницької областей, бо ж саме у нас таке обленерго!
Ще з початку війни активісти Вінниччини ставили резонне запитання: чому досі стратегічними підприємствами в Україні володіють російські олігархи? Ну, це якби, наприклад, соратники Гітлера — Геббельс чи Герінг — мали такі за Сталіна.
Здогадуєтесь, що із ними зробили б?
А у нас працювали і працюють і навіть клерки олігархів. І мають, за мірками Вінниці, космічні зарплати на наших тарифах. Бо ж монополісти! Принаймні роками говорять про зарплату генерального директора обленерго А. Поліщука, інших місцевих керівників.
Кажуть, вона доходить до 200000 щомісячно. А ще натякають на інші потоки «за підключки», «вати», «кіловати»! Одним словом, райське життя. І тривало б так далі, якби не скандал із «Водоканалом». Бо ж саме через його борги перед обленерго став загрожувати колапс без води сотням тисяч вінничан, зупинку бізнесу і роботи усіх установ — державних і приватних.
Ось тоді і почали вже й рядові вінничани вникати в проблему. І громадські активісти — «бити на сполох». Мабуть, вперше у вчорашніх соратників — гендиректора та депутата облради Андрія Поліщука та мера міста Сергія Моргунова із підлеглими йому службами виник конфлікт. Спочатку «Вінницяобленерго» поставило ультиматум: або погашення боргів — або відключення «Водоканалу» від електрики, а, отже, всього міста від води… Реакція не забарилась — мер написав відкрите звернення на своїй сторінці у соцмережах — мотив один — так партнери не вчиняють — дають відтермінування, сідають за стіл переговорів. Далі підключався нацкорпус із Вербецьким із своїми ультиматумами — не буде світла — не буде самого енерго. Бо воно не побудоване — а всього лиш забране у вінничан, народу, який ці блага створив. Активісти вже встигли навіть свинячу голову завезти гендиректору Поліщуку до будинку у Шкуринцях — мовляв, вчиняє по-свинськи.
Але, виявляється, такий поспіх — в іншій причині: катастрофічно потрібні гроші, бо бізнес-імперія російського олігарха падає! Щоб її врятувати, Григоришин позичив чималі кошти у на той час президента Порошенка. І він тепер за них хоче відібрати «Вінницяобленерго». Але воно може потрапити як йому, так й іншим російсько-українським олігархам. Наприклад, тому ж покровителю Московського патріархату в Україні Новинському. Вже відомо, що «Енергетичний стандарт» Костянтина Григоришина втратив контроль над двома ключовими активами — Сумським НПО ім. Фрунзе і «Харьковоблэнерго». Вони стали власністю російського мільярдера Володимира Лук’яненка і його партнера Вадима Новинського. Цікаво, що Володимир Лук’яненко — це син відомого українського «червоного» директора того самого Сумського комбінату.
Вихід цих підприємств з-під контролю Григоришина є наслідком його програшу опонентам у Лондонському арбітражі, на кону якого стояло 300 млн дол.
– Однак це не всі втрати бізнесмена. Скоро ряди «Енергостандарту» може залишити ще кілька великих проєктів на чолі з «Вінницяобленерго».
Їх новий потенційний власник — структури Петра Порошенка. П’ять років тому він позичив Григоришину, кажуть, 90 млн. А зараз вимагає їх оплати переданими в заставу корпоративними правами, — кажуть аналітики.
А що відомо про цей борг Григоришина перед Порошенком — бо ж не просто так відомий своєю скупістю президент з доброї волі позичає російському олігарху, до речі, у час російсько-української війни, десятки мільйонів доларів?!
До того як стати президентом у 2014 році, Порошенко був у хороших стосунках з Григоришиним. У партнерів був ряд спільних бізнес-проєктів.
Серед них — Севастопольський морський завод, інші проєкти. А вже після програшу Григоришина 300 млн у суді Лондона Лук’яненку Порошенко різко став вимагати свою частку. І в першу чергу дерти є що — 50 відсотків «Вінницяобленерго».
Зараз цим пакетом володіє контрольоване Григоришиним ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» (ЛЕО), але доля цих акцій висить на волосині.
Їх заставодержателем є компанія Linquist Services Limited (Британські Віргінські острови), розсекречене ПОВІДОМЛЕННЯ про яку стало інформаційною бомбою, бо Al Jazeera приписала її Петру Порошенку та ще й створення – під час Іловайського котла.
«Умовами договору застави передбачено право заставодержателя самостійно, в односторонньому порядку, зробити стягнення на предмет застави (50% акцій «Вінницяобленерго», — ЕП)», — йдеться у договорі.
«А зараз у нас всі тільки і говорять про те, що він хоче «забрати» Вінницю», — кажуть представники обленерго.
Тут ще одна важлива деталь.
П’ять років тому фірма ICU близького йому Макара Пасенюка купила 25% «Вінницяобленерго».
Перехід у власність Порошенка 50% акцій Григоришина дозволить експрезиденту встановити повний контроль над компанією. Тому ВІН і прагне забрати «Вінницяобленерго» якомога швидше.
Щоб не допустити такого розвитку подій, в «Енергетичному стандарті» займаються формуванням оборонної стратегії.
Кілька тижнів тому «Луганське енергетичне об’єднання», що володіє в інтересах Григоришина 50% акцій «Вінницяобленерго», запустило процедуру свого банкрутства.
Днями почалася реалізація другої частини плану: в рамках цього процесу Господарський суд Луганської області заарештував «вінницькі» акції.
Таким чином, Порошенко не може швидко матеріалізувати своє право на стягнення предмета застави. Якщо ж він піде по шляху Лук’яненка, домігшись арешту корпоративних прав Григоришина, у останнього не залишиться іншого вибору, окрім як вчергове розрахуватися активами.
У цьому випадку від «Енергетичного стандарту» залишаться ріжки та ніжки: збанкрутують «Запоріжтрансформатор» з 250 млн дол. прострочених боргів і міноритарні пакети акцій обленерго з Тернополя, Запоріжжя, Полтави, Чернігова та Сум, якими він володіє у партнерстві з Ігорем Коломойським.
Як вам такі фінансові бізнес-розборки, новоявлені олігархи, президенти із офшорами?.. А якихось кілька десятків років тому це все було нашим, народним, вінницьким.
І найцікавіше — не позаду, а попереду, бо ж Вінниця і область має вибирати між молотом і наковальнею. В одному випадку — продовження російського сліду під час окупації. В іншому — розборки тепер уже ворогів — команди Моргунова-Гройсмана — Порошенка-Поліщука. Бо ж саме гендиректор досі є членом команди — 4 роки був у фракції БПП. І засвіченому депутату-гендиректору Андрію Поліщуку робити шпагат між Порошенком і тепер уже його опонентом Григоришиним чи наступниками його енергоімперії більше навряд чи вдасться.
А вони за будь-яких обставин змушуватимуть «видавлювати» із Вінниці борги, а може, навіть давити цим на болючі мозолі місцевій владі, щоб взяти реванш на виборах! Цікаве і парадоксальне, як бачите, не позаду, а лише попереду. І заручники ми — український народ! Вінничани, які не перестають дивуватись: як це все переничкувалось із народних в інші руки — які — читай вище. Попереду — земля! Думайте!
Тетяна КВАСЮК
Зе он вже і землю не рахують стратегічним обєктом!
Давно таких глибоких розслідувань не було! А про Вінницяобленерго – вперше – всі все побачили!ОГОООООООООО який там айсберг! Спасибі “33-му” і автору за таку актуальну публікацію
А Григоришин випадково не учасник АТО? Корочку таку ще не має? Бо у нас можна купити всьо!
То чого ваш Григоришин не живе у Вінниці? Такий біленький і пушистинький – багато одягнув солдатів на передовій цей “громадянин”? Всі його знають як російського Олігарха! Не стратегічний об.єкт? Та ви шо? Вирубіть світло на тижень у Вінницькій обасті і побачите насправді він стратегіний чи не стратегічний?!
Шановна Тетяно.
У Вашій статті багато неточностей. А саме:
1.Вінницяобленерго не є стратегічним об’єктом. Перед приватизацією підприємство било виключено з переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.
2.Григоришен є громадянином України.
3. Зазвичай всі об’єкти були виставлені на тендер та переможцем тендеру був Григоришин.
4. «Скандалу» з Водоканалом немає. Просто Водоканал відмовляється виконувати свої обов’язки по укладеному контракту. У листопаді 2019 Водоканал програв справу у господарському суді по боргах перед Вінницяобленерго. Чомусь Вінницька міська рада та ЗМІ встали на бік Водоканалу якій відмовляється виконувати свої зобов’язання по контракту та думає, що таким чином йому Вінницяобленерго простить борг.