– Дітей відбирали у батьків та розстрілювали окремо! Бо катам заважав крик і галас… Тому біля цих воріт колишнього радянського лісорозсадника матері востаннє бачили своїх дітей… Ось тут вони лежать — більше 5 тисяч невинних янголів, які не стали лікарями, вчителями і робітниками! Але на Вінниччині були сміливі люди — лише 560 офіційних Праведників світу, які рятували євреїв, полонених і дітей від нацистів! Знаєте, серед вінничан найбільше справжніх Праведників. Найбільше їх було у Вінниці, Немирові, Хмільнику і селі-рятівнику – Красному! Є такі історії порятунку і героїзму, які достойні кіно та увіковічення в камені. Тому я збираю їх як дорогі перлини пам’яті та хочу видати книгу із їхніми прізвищами, бо насправді їх набагато більше, ніж в офіційному списку, та вклонитись кожному! — сказала в цей день Фаїна Винокурова на відкритті у Вінниці пам’ятника Праведникам народів світу.
Це вже третій на Вінниччині пам’ятник Праведникам народів світу. Адже в області під час Другої світової війни загинуло близько 200 тисяч євреїв… І у Вінниці зокрема більше 20 тисяч. Не випадково, що саме 560 мешканців області офіційно визнані як Праведники народів світу. І лише у Вінниці жило 50 Праведників, які в роки війни вчинили неймовірні за своєю сміливістю, людяністю та самопожертвою подвиги!
Тому саме про них йшла мова 20 листопада у Вінниці по вулиці Максимовича біля «Зеленбуду»… 80 років тому нацисти фільтрували і розстрілювали у цьому місці вінницьких євреїв…
До речі, виготовив пам’ятник майстер із Теплика Володимир Насонов.
І, за словами керівника вінницького музею Голокосту Леоніда Трахтенберга, його створення стало можливим завдяки спільним зусиллям єврейської громади, а також за сприяння міської та обласної влади.
Про страшні подробиці знищення єврейського населення Вінниччини, а також героїчні вчинки вінничан розповіли заступник голови Вінницького товариства колишніх в’язнів гетто та концтаборів Ціля Аронівна Краснер. Від представників сімей 10 Праведників виступила Тетяна Ілюхіна-Манілко… Бо в її родині Праведниками стали дід та бабця… І таких історій на Вінниччині десятки і сотні. Недарма саме в нашій області найбільше Праведників світу…