Володимир Гройсман, Владислав Скальський та Сергій Моргунов ставили свої підписи під документами, що виводили в “тінь” десятки мільйонів гривень вінницьких платників податків. Поки лояльні до місцевої влади ЗМІ пишуть про фантастичні успіхи та здобутки Вінницької міської ради, топ-корупціонери спрямовують у власні кишені значну частину бюджету Вінниці.

Якщо говорити відверто, мешканці міста практично не розуміють юридичних норм щодо комунальної власності та бюджетних коштів. Ми навряд чи помиляємося, якщо скажемо, що більшість вінничан навіть не підозрюють, скільки грошей надходить до бюджету міської громади Вінниці від місцевих платників податків, а скільки з державного бюджету. Коли вінницька мама гуляє з дитиною по парку, вона не знає, чи це ще комунальна власність, чи вже приватна. Коли вінницька пенсіонерка платить за комунальні послуги, їй теж невідомо в деталях, скільки вона переплачує посереднику за невідомо які послуги.

Вінничани не знають майже нічого про майно, землю та фінанси громади Вінниці! Саме цим користуються вінницькі корупціонери-пішаки і корупціонери-організатори, коли щорічно “вимивають” з бюджету міста мільйони гривень на сотні приватних компаній своїх родичів та бізнес-партнерів.

Крок 1. Чиновники передають комунальну землю в оренду приватним компаніям

Ми вже розповідали про те, як Виконком Вінницької міської ради передав в оренду земельну ділянку для будівництва ЖК “Європейський” приватній компанії ТОВ “Рендінвест”, оформлену на водія вінницького депутата Олександра Дана, що за збігом обставин є головою постійної комісії Вінницької міської ради з питань житлово-комунального господарства та комунальної власності. Декількома роками раніше бізнес-оточення Олександра Дана по тій же схемі приватизувало комунальну земельну ділянку, що належала Вінницькому обласному центру дитячого та юнацького туризму по вулиці Маяковського, 9. І це лише верхівка айсбергу, в основі якого десятки подібних випадків по всьому місту за участю бізнес-партнерів та родичів інших депутатів Вінницької міської ради. Вже на цьому етапі вінницька громада втрачає цінні земельні ділянки в центрі міста, що могли б стати основою для будівництва муніципальної інфраструктури або лотами для продажу для міжнародних інвесторів, готових прозоро викупити у міста цю землю по ринковим цінам.

Крок 2. “Обрані” забудовники звільняються від сплати мільйонів гривень в бюджет міста

Закон України “Про регулювання містобудівної діяльності” в статті 41. “Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту” передбачає стягнення з забудовників пайового внеску в розвиток інфраструктури міста в розмірі 4% від кошторисної вартості об’єкту житлового призначення та 10% від кошторисної вартості комерційної нерухомості. Наприклад, тільки з рішення Виконкому Вінницької міської ради №3001 від 15.12.2016 можна зрозуміти, що забудовник району Поділля ТОВ “БМУ-3” мав сплатити до міського бюджету 117 303 000 грн за період з 06.10.2004 по 01.01.2017 року.

Згідно частини 1 статті 40 вище зазначеного Закону України:

10. Кошти, отримані як пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту.

Що далі мало б статися з цими мільйонами, якби вони були сплачені до міського бюджету? Потрібно було б проводити незліченну кількість тендерів, щоб вибрати найбільш вигідні для міста постачальників будівельних матеріалів та послуг, публічно розкривати вартість контрактів, щоб вінничани побачили, на що саме і скільки витрачено грошей платників податків. Все це могло б привернути увагу журналістів, активістів, державних аудиторів. Корупційні схеми — справа кримінальна, а не публічна.

Саме тому більшість пайових внесків вінницьких забудовників навіть не перераховувалися до бюджету міста! Щоб легалізувати сумнівну схему, Виконком Вінницької міської ради заключає з “обраними забудовниками” договір про спільну діяльність, за умовами якого забудовник самостійно будує об’єкти інфраструктурного призначення та передає їх на баланс міста замість коштів пайового внеску. Геніальність схеми в тому, що ні вінничани, ні хтось інший вже не можуть публічно проконтролювати будь-які процеси будівництва дитячих садочків чи шкіл за цими “напівтаємними договорами”.

З того ж рішення Виконкому Вінницької міської ради №3001, де зі сторони Виконкому виступає Владислав Скальський, бачимо, що з 117 303 000 гривень пайового внеску ТОВ “БМУ-3” в грошовій формі внесло лише 292 000 гривень.

Чи повідомлені вінничани про таку практику заміни грошових надходжень результатами “спільної діяльності”? За якими факторами обираються компанії-забудовники, з якими готовий йти на таку вигідну співпрацю Виконком Вінницької міської ради? Наприклад, 25 листопада 2019 року депутат Вінницької міської ради та заступник генерального директора концерну “Поділля” Андрій Очеретний був призначений заступником мера Вінниці Сергія Моргунова. Чи не вбачають антикорупційні та правоохоронні органи України можливого конфлікту інтересів в подібній ситуації?

Крок 3. Виконком Вінницької міської ради за копійки здає в оренду нові об’єкти комунальної власності

Навіть у випадку, коли громада Вінниці отримала невідомої якості об’єкти соціальної інфраструктури, дивні управлінські рішення комунальних менеджерів не закінчуються. Рішенням №1789 від 28.07.2016 року Виконком Вінницької міської ради затверджує договір про забудову території по вулиці Трамвайній, 7 під ЖБК “Авалон-5”, власником якого виступає Валентин Орловський, що також є співвласником ТОВ “Центр муніципальних систем управління” — головного посередника міста у прийомі оплати за комунальні платежі від вінничан (ця компанія отримала контрактів на 37 000 000 грн від комунальників міста за останні три роки).

Одним з пунктів договору є будівництво та передача в комунальну власність міста дитячого садочка на 75 місць. Рішенням Виконкому Вінницької міської ради №2797 від 07.11.2019 дитячий садочок оцінено в 14 600 000 грн та прийнято на баланс міста Вінниці. А вже 18 листопада Департамент комунального майна Вінницької міської ради оголосило конкурс на оренду дитячого садка площею 1719,3 кв.м за стартовою ціною 10 768, 55 гривень плюс ПДВ. Тобто новий орендар дитячого садка може взяти його в оренду по ціні дешевше, ніж 8 гривень за квадратний метр…

Конкретно на цьому прикладі ми бачимо, що в кінцевому рахунку Виконком Вінницької міської ради узгодив договір про забудову ділянки на вулиці Трамвайній, 7 з проектом житлово-комерційної забудови 14 корпусів нерухомості площею більше 50 000 квадратних метрів…за фактично 12 500 гривень на місяць. Хоча варто зазначити, що однією з умов договору був пункт про створення спортивного майданчика на території СЗШ №26 вартістю 2 200 000 гривень. Але навіть із врахуванням цього “жесту доброї волі” баланс інтересів громади та приватного забудовника занадто нерівнозначний. Можливо, різницю балансу інтересів конкретні чиновники отримали “по-іншому”.

Лише на трьох прикладах можна побачити, яких масштабів досяг рівень лобіювання чиновниками Вінницької міської ради забудовників з числа своїх родичів, партнерів та просто “вдячних бізнесменів”.

Місто розбудовується, і це не може не радувати. Але розбудовувати потрібно не лише приватний сектор, де забудовник продає квартири і забуває про жителів. Розбудовувати потрібно інженерні мережі міста: капітально міняти та розширювати каналізаційні системи, мережу водопостачання та водовідведення, значно збільшувати та оновлювати системи постачання світла.

Були б бюджеті гроші, — скажете ви. Гроші в бюджеті були б, якби їх не вкрали, — відмовімо ми.

За інформацією спільноти «Вінниця Корупційна»