Сьогодні селяни виживають завдяки підсобному господарству. Деякі селяни здають молоко й мають на цьому свіжу копійку. І тут для них величезне значення має чесна ціна на закупку молока.

Купують молоко як молокозаводи, так і перекупники. Останні намагаються купити молоко якомога дешевше, адже їм ще треба продати його молокопереробному під­приємству. Та, схоже, нерви селян Вінниччини вже не витримують, адже замість того, щоб підняти вартість молока, заготівельники цього не роблять, а в деяких населених пунктах навіть її знизили. Тому обурені люди почали боротись із такими діями протестами, зокрема, у Куманівці Козятинського району підприємець знизив закупівельну ціну більш ніж на 10%, з 7 гривень до 6. Одна частина селян відмовилася продавати молоко по такій ціні, люди зібрали ініціативну групу та вирішили, що перекриватимуть дорогу молоковозу.

– Незабаром натурального молока вдень з вогнем не знайдуть, бо старе покоління не здужає утримувати худобу, а молодшому буде начхати на ці горе-заробітки. Ми скликали збори домогосподарств, у кого в обійсті є корова. Вирішили, якщо підприємець відмовляється платити справедливу ціну — будемо з ним розривати усні домовленості. Окремим пунктом постановили: якщо підприємець не хоче платити прийнятну ціну – його молоковоз в село не пускати. Такої згуртованості виборювати своє право за 18 років, скільки працюємо із даним заготівельником, ще не було, — розповіли мешканці Куманівки. — У нас заготівельники розвели свою мафію, їздить один-єдиний молоковоз, нікого в село більш не пускають, погрожують іншим заготівельникам. Над людьми знущаються, дали ціну за період з 1.11 по 15.11 — 7 грн. І з ухмилкою тикають в очі папірець, що з 16 листопада розрахують по 6 грн. В той час як у сусідній Перемозі заплатили людям по 8.50 ґрн. — з того самого маслозаводу. Хіба це справедливо? Заготівельник жирність молока визначає не на місці, тож кому яку хоче – таку і ставить. Нам дуже тяжко дістається це молоко, а якась парочка заготівельників, які вважають себе хазяями нашої худоби, роблять все, що захочуть!

Близько шостої ранку люди зібрались за межами села. Налаштовані були категорично: не зважати на слова заготівельників та не йти на їхні поступки. За кілька хвилин приїхав молоковоз. Водій та присутня з ним жінка відразу заявили, що можуть залишити село, але пригрозили, що другі тут не будуть брати молоко. Показали папір, мовляв, із заводу дали, вказавши ціну — 6 грн. А після кількох хвилин суперечки сіли в молоковоз і повернули машину назад на Козятин. Громада не втрачає надії, що їм вдасться добитись кращої ціни. Саме тому написали заяви до поліції, райради. Їздять молокозаводами сусідньої області в пошуках нових заготівельників, які будуть готові з ними працювати на нормальних умовах.

Аналогічна ситуація виникла і в селі Озаринці Могилів-Подільського району. Люди там теж вимагають збільшення закупівельної ціни на молоко. Аби домогтися справедливості, вони минулого тижня приїхали до Могилів — Подільського молокозаводу на розмову з керівництвом.

– Замість обіцяної ціни у 8 гривень власник приймає у селян молоко за 6 гривень. Таким чином нас «ставлять на коліна», що не спроможні утримувати худобу, годувати сім’ї, — кажуть люди. — Якщо порівняти з магазинною вартістю молока – це справді грабіж! Молоко для України – не екзотичний закордонний продукт, і тому існуючі ціни на нього в торгівельних мережах – диво дивне, більше того – вони навіть перестрибнули Європу, приміром Білорусь, Польщу, країни Балтії. Держава має стимулювати селян розвивати власне виробництво, а не підштовхувати до вирізання поголів’я.

Заводчани пояснили ситуацію сезонністю та залишилися непохитними в запропонованій закупівельній ціні, проте пообіцявши потім її переглянути. Як позитив: погодилися на пропозицію зафіксувати існуючу вартість в угоді. Дотепер в угодах не вказувалося ціни, а містилося лише розмите формулювання залежності від коливання ринку. Тому й селяни залишалися без вибору. Поки таке проміжне рішення влаштувало селян, аби не залежати від монополіста, вони шукатимуть інше підприємство, щоб напряму йому постачати своє молоко. Поки працюватимуть на сьогоднішніх домовленостях з надією на покращення ситуації. Крім того, народний депутат від Могилева-Подільського надіслав КМУ запит щодо необхідності державної підтримки сільгоспвиробників. Поки отримав відповідь Олексія Гончарука, що він «скерований до Мінфіну на опрацювання».

Віталіна Володимирова