Ярослав Хребтій – голова постійної депутатської комісії з питань охорони здоров’я. З червоним дипломом закінчив Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова, потім працював лікарем-інтерном зі спеціальності хірургія на базі Міської клінічної лікарні № 1 м. Вінниця, а згодом хірургом у Вінницькому обласному госпіталі для інвалідів ВВв. Кандидат медичних наук. Судинний хірург. Віднедавна — заступник головного лікаря з організації хірургічної допомоги лікарні ім. Пирогова.
– Вам дорікали, що за посаду заступника головного лікаря Вінницької обласної лікарні ім. Пирогова ви здали повноваження голови профільної медичної комісії обласної ради при призначенні на посади 24 головних лікарів. І їх призначили без конкурсів, автоматично, без будь-яких звітів. Цей прецедент свого часу викликав чималий резонанс, і тепер згадали, коли розпочнеться реорганізація цих лікарень. Чи будуть конкурси на керівників за участю депутатів, громадськості? Чи не здасть ваша комісія, більшість в якій лікарі, як і Ви, інтереси громади за обіцяні посади, інші блага, для себе чи своїх рідних?
– На той момент, коли йшла мова про переукладання контрактів із головними лікарями, я не бачив гідних людей, котрі могли б очолити лікарню і що були б успішними. Зараз лікарня — це не заклад, котрий мав би задовольняти чиїсь амбіції. Це підприємство, котре має успішно працювати, і до цього потрібно дорости. Я навчаюся в економічному університеті ім. Гетьмана, закінчив Національну академію державного управління. Водночас працював лікарем, суміщав це все, їздив на сесії. Бо стати керівником великого закладу — це не просто. Я до цього справді готувався і довго йшов. І коли мене призначали на посаду, у мене вже була відповідна освіта.
Я стажувався у Сполучених Штатах Америки саме з менеджменту в охороні здоров’я. Це спеціальна програма, і я два роки подавав свої документи, щоб потрапити туди. Відбір проводили американці, все було прозоро, і перший рік я його не пройшов. А потім місяць стажувався у Бірмінгемі. На момент свого призначення я вже був доцентом, кандидатом медичних наук, мав за плечима 13 років стажу. Я був готовий і не припиняю вдосконалюватися, бо час дуже динамічний, за ним потрібно встигати.
Не вважаю, що я поступився якимись принципами і чиїсь інтереси лобіював. Бо на кожну скаргу на керівника лікувального закладу ми реагували, кожен скандальний випадок аналізували. Ретельно працювали над кадровою політикою. У мене в родині медиків не було. Якось склалося так, що я завжди цікавився у школі хімією та біологією, навчався в експериментальному класі четвертої школи. А батьки мене стимулювали, підтримували, казали, що у мене є хист. Мені довелося самому набивати власні гулі.
– Третинний рівень медицини розпочинає реформування. Як це все відбуватиметься на Вінниччині? Чи будуть конкурси на посади директорів лікувальних установ?
– Держава відтепер не буде платити за ліжко-місця, прилади, меблі та інше, а за конкретну медичну послугу. Лікарня буде отримувати кошти тільки за послугу. Пацієнт матиме повне право обрати будь-який заклад, і гроші гарантовано підуть за ним у той заклад, який він вибере. Тому, чим успішніший заклад, чим більше сучасних технологій впроваджує, тим більше заробляє. Зрештою, все, як за кордоном: лікарня має займатися маркетингом, «просуванням» своїх послуг, досягнень. Зараз розробляється новий порядок призначення керівників. Але конкурси будуть, уже навесні у багатьох керівників лікувальних установ завершуються контракти.
Сподіваюся, що цього разу конкурсні комісії будуть враховувати менеджерські якості кандидатів, бо відтепер розраховувати на бюджетні гроші немає підстав. Рік буде важкий, ми вже це відчули. Єдине, що ми можемо у цій ситуації — визначати пріоритети. І саме медицина та медичні програми мають залишатися у пріоритеті. Бо здоров’я людей — це найвища цінність. За попередні чотири роки ми з колегами-депутатами зробили чимало хороших справ, і для медицини області ці роки були найуспішнішими. Особливо те, що стосується лікарні ім. Пирогова. За багатьма показниками ми виходимо на перші місця в Україні. Ми запустили кардіохірургію, провели цілий ряд унікальних операцій.
– Але в нас біля кожного авторитетного лікувального закладу, як правило, приватні медичні центри, котрі належать лікарям цього закладу або їхнім рідним. І пацієнтів не лікують у державному закладі, а прямісінько направляють до приватного. Як Ви до цього ставитеся? І чи є у вас приватний центр?
– Може, колись, коли я стану дуже успішним, тоді я зможу собі дозволити відкрити власний медичний центр. Насправді за кордоном це стала практика. Я стажувався у різних країнах. І коли був у Лондоні, то провідний хірург зі світовим ім’ям до 3-ї години дня проводить операції у державній клініці, а потім працює у приватній. Я йому асистував. І там, і там створені абсолютно усі умови. Єдине, що важливо — щоб конкуренція була відкритою, щоб лікарі не перенаправляли потоки пацієнтів у свої заклади. Справжня конкуренція можлива тільки тоді, коли і в державному, і в приватному закладі буде однаково сучасне обладнання. Власне, для того проводиться реформа, і лікарні поступово стануть автономними.
– У жовтні у вашому житті сталася визначна подія — Ви вдруге одружилися. Хто Ваша обраниця? Чому не склалося з першим шлюбом?
– Я дуже щасливий, що зустрів ту людину, з котрою став щасливий. Ми з Мар’яною проводимо разом щасливі хвилини, години, і я впевнений, що попереду в нас щасливе подружнє життя. Вона не медик, займається бізнесом. Можливо, це й добре, тому що вдома можна змінити тематику спілкування, трохи розслабитися, відволіктися на щось інше. З моєю половиною ми вже разом чотири роки. За цей час, здається, що знаємо одне одного все життя. Ми дуже багато подорожували і пройшли разом різні ситуації. Життя має оцінюватися не кількістю грошей, а миттєвостями, від яких перехоплювало подих.
А з першою дружиною розлучилися, мабуть, через те, що були різні погляди на життя. Вважаю, що це нормально, якщо люди у чомусь не зійшлися, то не треба себе мучити, а дати можливість бути щасливим. Але зате у мене є чудова донька, яку я безмежно люблю, пишаюся нею, бо вона розумничка, теж хоче бути лікарем. Їй 14 років, вона навчається у 9 класі, живе у Чернівцях. Ми постійно з нею спілкуємося, зараз вона у мене на канікулах. От і Новий рік зустрінемо у сімейному колі.