Згідно з Євангелієм від Матфея, ладан був одним з трьох дарів, які принесли волхви немовляті Христу. Але яке значення міг мати цей подарунок?

Ієромонах ПЦУ о. Софроній розповідає: «Ладан — це висушений сік дерев роду Boswellia, зокрема Boswellia sacra. Ці дерева ростуть в Омані, Ємені та на Африканському Розі, включаючи Сомалі і Ефіопію. Після висушування сік спалюється як пахощі? і вважається, що він має цілющі властивості. Виробники ладану надрізають дерево за допомогою традиційного інструмента, схожого на зубило, після чого молочний білий сік стікає з отвору, утворюючи «сльози». Перший сік не збирається, і вважається, що він очищає деревину від забруднень. Як тільки він висохне, отвір збільшується і поглиблюється, після чого знову виходить сік, висихає і приблизно через два тижні збирається.

Цей процес повторюється кілька разів у декількох точках протягом року, в залежності від регіону. Після того як кам’яні згустки зібрані, вони висихають. Ладан найвищої якості сріблястий і прозорий або з легким зеленуватим відтінком. Коричнево-жовтий ладан — найдоступніший і найдешевший. В Омані кращий ладан належить султану Кабусу бен Саїду Аль Саїду, і його неможливо вивозити за межі країни.

Плантації ладану в Омані є, мабуть, найвідомішим і древнім джерелом матеріалу. Тут ним торгують вже тисячі років, відправляючи на кораблях в Середземне море, Індію та Китай. Згідно з Businessweek, торгівля ладаном була найприбутковішим видом торгівлі з 1000 року до нашої ери до 400 року нашої ери. На якийсь час Південна Аравія завдяки ладану стала найбагатшим місцем на Землі. Геродот писав про ладан, вироблений в цьому регіоні, але попередив, що дерева охороняються літаючими зміями.

У ладану лимонно-деревний мускусний запах. Він використовується в православній літургії, так само, як і в римо-католицькій, а ще на весіллях і церемоніях народження у арабів. Коли запитали оманців, навіщо ладан був даний немовляті Ісусу, ті пояснили, що це для того, щоб «відігнати злих духів і змій».

За старих часів ладан мав таку цінність через його користь для здоров’я і цілющі властивості. І ось сьогодні сучасні дослідження відродили інтерес до цієї речовини: є дані, згідно з якими ладан може володіти протираковими властивостями.

На жаль, дерева босвеллії зараз знаходяться в поганому стані, частково через зловживання виробництвом ладану в умовах дедалі більшого попиту, частково через зміну клімату. Вважається, що в наступні 50 років їх кількість може зменшитися на 90%.