Лісівникам Вінниччини довелось надзусиллями реабі­літовувати стадо зубрів, 17 із яких знищили браконьєри в нашумілому нападі взимку 2017-го. Справа досі не розслідувана. Підозра падає на нар­депів із Він­ниччини.

Зимовий об­лік 2020 року засвідчив, що найчисельніша в Україні він­ницька популяція зубра європейського поповнилася на сім теляток. І тепер зуброва родина нараховує 101 особину.

Щорічно взимку хмільницькі лісівники проводять облік чисельності зубра європейського на території, де проживають зубри. Це Уладівське та Широкогребельське лісництва Хмільницького лісгоспу (лісові угіддя площею 8,4 тисячі га), а також польові угіддя площею близько 10 тис. га, які знаходяться на території Калинівського, Літинського та Хмільницького районів.

Сьогодні на Вінниччині най­більша за чисельністю популяція в Україні — зимовий облік 2020 року зафіксував 101 особину. У минулому році було 95 зубрів. Усього в Україні зафіксовано близько трьох сотень червонокнижних тварин.

Самка зубра народжує малюка один раз на три роки. У стаді панує матріархат. Однак у вінницькій популяції зубрів зафіксовано збільшення кількості самців (на два самці три самки).

– Наразі популяція зубрів умовно розділилась на два стада: одне велике, кількістю понад 80 голів, це основний табун, і окремо 17 особин самців різного віку, — розповідає мисливствознавець Хміль­ницького лісгоспу Володимир Ткач. — Поки що ми не маємо пояснення таких змін у популяції. Проте точно на збільшення кількості самців вплинуло варварське масове вбивство 17 зубрів (узимку 2016 року біля с.Трибухи Літинського району Вінницької області).

Нагадаємо, що у минулому столітті у лісах Вінницької області зубри не проживали. У 1979 році 6 тварин завезли із державного мисливського господарства «Цуманське», що на Волині. Зусиллями лісів­­ників та єгерського складу вдалось досягти такого позитивного результату у зростанні поголів’я червонокнижних тварин. І Вінниччина гордиться тим, що має таку потужну родину зубрів! Більше того, їхня щільність у лісових угіддях перевищує норму. Тому хмільницькі лісівники за наявності відповідних дозволів навіть здійснюють відлов зубрів для переселення в інші регіони України. Усього з Він­ниччини переселено 34 особини зубра європейського.