Трохи сухої статистики… КП «Козятинська центральна районна лікарня Козятинської райради» (далі — ЦРЛ) у 2019-му обслуговувала мешканців міста і району.

Тут стаціонарно лікувались 10260 осіб, у пологовому відділенні народились 376 немовлят, у хірургічному проведено більше 2 тис. операцій, амбулаторно пролікувались 7 тис. людей, медогляд пройшли 3,5 тис. Але… Козятин отримав 17, 6 млн грн. державної медичної субвенції, та на ЦРЛ було виділено лише 3,6 млн грн. На 1 квартал 2020-го отримано 4,3 млн, з них для ЦРЛ — лише 1,2 млн грн.

– Цього вистачило тільки на мінімальну зарплату медперсоналу. Лікарі виснажені і розчаровані, коштів на лікування і харчування хворих, на нове обладнання, на ремонти катастрофічно не вистачає, дитяче відділення переповнене, ЦРЛ задихається від кількості хворих, — відзначив Олександр Кравчук, головний лікар Козятинської ЦРЛ, на засіданні «круглого столу», організованого 31 січня у Козятинській райраді за рекомендацією Вінницької ОДА.

Тут зібрались медики з усього району, економісти, фінансисти, депутати райради. У Козятинській місьраді на запрошення не відгукнулись, пояснили — голова у відпустці, заступник у відрядженні, депутати на засіданні виконкому.

«У 2017-му році була складена угода між Козятинською міськрадою, райрадою і РДА щодо введення до співвласників ЦРЛ громади м. Козятин. Міськрада виділила 4, 841 млн грн. для перерахування медзакладам району, з них 3 млн для Козятинської ЦРЛ — лише за умови виконання зобов’язань угоди. Але зобов’язання голови Козятинської райради не були виконані. Отож, міські обранці перенаправили ці кошти на заміну даху школи, ремонт вулиць, підтримку ОСББ, станції екстреної меддопомоги, — повідомляє сайт Козятинської міськради. — Невдоволене керівництво ЦРЛ подало судовий позов із вимогою змусити міськраду надати 3 млн грн. Другий позов вимагав зобов’язати міськраду передати ЦРЛ право користування ділянкою, яка була у користуванні відділкової лікарні ст. Козятин (після її ліквідації віднесена до земель колективної власності міськради). Господарський суд Він­ницької області залишив ці позови без руху.

У тому ж 2017-му «Козятинську лікарню від­новного лікування» депутати прийняли у власність громади і реорганізували у «Козятинську лікарню планового та відновного лікування». Зараз тут «медмістечко» на 130 ліжок із базовими стаціонарними відділеннями. У січні 2020-го його роботу перевірили і позитивно оцінили комісії Держпродспоживслужби і обласного лабораторного центру МОЗ України».

– Із 1 квітня стартує 2-й етап медреформи в Україні, коли кошти підуть за пацієнтом, — продовжив Олександр Кравчук. — Три складові забезпечують успіх у медицині — кадри, матеріально-технічна база і фінансування. Незрозумілою є позиція міської влади! Вона ігнорує проблеми містян, які отримують медпослуги у ЦРЛ, міський голова подає третій позов до ЦРЛ щодо упорядкування земельних відносин. Сьогодні ЦРЛ увійшла у десятку опорних лікарень області і в п’ятірку закладів із телемедициною. Роботи вистачить всім! Розумний шлях — це створення наглядової ради, яка контролюватиме розподіл коштів державної медичної субвенції відповідно до обсягу виконаних робіт!

Якщо говорити по-сучасному, то у Козятині потрібен медичний хаб (центр) із на­дійною технологічною — не побоюсь цього слова! — спайкою з усіма профільними відділеннями, де лікарі працюватимуть системно, чітко, а хворі отримають якісні медичні послуги, які фінансуватиме НСЗУ.

Пропозицію Олександра Кравчука практично розглянули і підтримали Світлана Вальгус, начальник фінуправління, Віктор Слободянюк, голова Козятинської райради, Сергій Матвіюк, депутат Козятинської міськради, Руслан Кухар, голова ГО «Зміни Козятин!»

По телефону Олександр Пузир, голова Козятинської міськради, висловився «за» ідею узгодження діяльності ЦРЛ і міської лікарень. Це питання буде винесене на наступну сесію міської ради 14 лютого.

А учасники «круглого столу» вирішили підкріпити слова ділами. Більшість із них 31 січня здала кров у «Козятинській службі донорської крові».