«Що робити, якщо ваш мотоблок раптом вирвався з рук і побіг гуляти полем? Як його зловити й зупинити?» — такі питання ніколи не виникнуть у власника мотоблока «Кентавр» із повітряним охолодженням із нової лінійки 2020 року. Чому? Розбираймося.

Народна мудрість стверджує: «Готуй сани влітку, а мотоблок взимку». Зима цього року дивна: у будь-який момент може перетворитися на весну. Провівши моніторинг ринку сільгосптехніки, ми з’ясували, що відомі бренди здебільшого пропонують ті самі моделі, у тій самій комплектації, що й минулого року. А ось «Кентавр» уже сьогодні опинився в повній бойовій готовності й показав нам цілу лінійку з 18 оновлених мотоблоків різної потужності: бензинових і дизельних, з повітряним і водяним охолодженням. «Кентаври» з водяним охолодженням здалися нам дуже цікавими, і ми вирішили зробити для них окремий огляд, а в цьому мова піде про мотоблоки з повітряним охолодженням. І почнемо ми, мабуть, з найважливішого удосконалення — з нового, нормально розімкнутого зчеплення. Воно встановлене на всі мотоблоки нової лінійки, крім моделей із пасовим приводом МБ 4024 та МБ 4034.

Нагадаємо, що на мотоблоках зі старим зчепленням диски перебувають у постійному контакті, як в автомобіля або в трактора. Під час запуску двигуна або перемикання передач було потрібно вижати важіль зчеплення на кермі. А ще треба було не забути затиснути й зафіксувати окремий важіль аварійної зупинки двигуна й поставити КПП на нейтраль, щоб мотоблок не поїхав самовільно та не накоїв біди. Початок руху й зупинка мотоблока теж вимагали доброї вправності: доводилося, утримуючи важіль аварійної зупинки, з зусиллям затискати зчеплення і плавно його відпускати — і все це однією лівою рукою! Якщо важіль аварійної зупинки випадково відпустити, двигун мотоблока глухнув, і його потрібно було, смикаючи за шнурок стартера, запускати знову і знову. Але часті пуски помітно знижують моторесурс двигуна.

Нове зчеплення нормально розімкнутого типу одразу позбавило мотоблоки «Кентавр» усіх цих проблем. Можна цілком безпечно запускати двигун і перемикати на будь-яку передачу — мотоблок залишиться нерухомим, двигун не постраждає від запуску під великим навантаженням, не виникне раптової небезпеки для оператора і для оточення. А щоб почати рух або роботу фрезою, достатньо лише притиснути й утримувати важіль зчеплення з незначним зусиллям (завдяки важельно-повзунковому механізму зчеплення дуже легко вижимається, а утримується й зовсім одним пальцем). Якщо важіль зчеплення відпустити, то мотоблок одразу зупиниться, але двигун не заглухне, а продовжить працювати.

Резюмуючи, можна сказати, що нове зчеплення «Кентаврів» забезпечує набагато кращу безпеку і зручність експлуатації мотоблоків. Воно значно спрощує й полегшує процес запуску двигуна. Повністю виключається можливість самовільного руху мотоблока й обертання ВВП, отже, ймовірність травмування знижується багаторазово. Керування мотоблоком стало надзвичайно простим: натиснув важіль — їде, відпустив — стоїть. Нове зчеплення неможливо різко «кинути» й піддати цим двигун ударному навантаженню, а під час зупинки мотоблока двигун продовжує працювати й не потрібно щоразу знову його запускати. Звісно, моторесурс двигуна за цих обставин відчутно збільшується, а витрати на ремонт знижуються до мінімуму. Фактично, нове зчеплення дає змогу повноцінно й безпечно експлуатувати мотоблоки «Кентавр» без будь-якої попередньої підготовки.

Іншим суттєвим поліпшенням «Кентаврів», на яке ми одразу звернули увагу, є встановлення нових повітряних фільтрів. Мотоблок працює в дуже запиленому середовищі, і термін служби його двигуна значною мірою залежить від якості фільтрації повітря. Тому 2020 року бензинові мотоблоки «Кентавр» отримали фільтр із повітрозабірником, винесеним на кермо на гнучкому гофрованому шлангу. Оскільки цей повітрозабірник розміщений вище зони максимальної запиленості, до фільтра не потрапляє дрібне сміття, пісок та великий пил. Крім того, у корпусі повітрозабірника встановлено додатковий поролоновий фільтрувальний елемент, який у поєднанні з елементами в основному корпусі фільтра забезпечує чудове очищення повітря. Треба зазначити, що оскільки шланг повітроводу гнучкий гофрований, він анітрохи не заважає регулювати кермо мотоблока у вертикальному й горизонтальному напрямках.

На дизельних мотоблоках «Кентавр» повітряний фільтр розміщений у передній частині, вивід від нього повітроводу на кермо створить безліч незручностей у роботі, тому на дизелі встановили нові 4-ступінчасті фільтри з прозорим циклоном на повітрозабірнику. Циклон має зовнішню решітку, що затримує велике сміття, листя, траву, солому, гілочки тощо. А прозорий корпус пилозбірника циклона дає змогу легко контролювати ступінь його заповнення пилом і вчасно очищати. Далі повітря очищається масляною ванною, дротяним фільтрувальним елементом і дрібнопористим поролоновим елементом.

Завдяки застосуванню нових повітряних фільтрів відчутно знижується абразивний знос деталей поршневої групи двигунів мотоблоків «Кентавр», а отже, збільшується їхній моторесурс, підвищується надійність, унаслідок чого знижуються витрати на ремонт і обслуговування.

Як бачимо, навіть лише ці два полі­пшення — нове зчеплення та нові повітряні фільтри — уже виводять мотоблоки «Кентавр» на значно вищий рівень надійності та комфорту експлуатації в порівнянні з мотоблоками інших марок. Але ж ми тільки почали детальний розбір нової лінійки «Кентаврів», і попереду в нас ще багато не менш цікавих і корисних конструктивних особливостей, властивих тільки цим мотоблокам. Але про них ми розповімо в наступному випуску нашого огляду.

Експерт з питань с/г техніки Андрій Поливода