Попри всі заклики про заборону масових заходів у зв’язку з поширенням коронавірусу розрекламована заздалегідь хресна хода УПЦ МП «Торжество православ’я» у Вінниці відбулася.

Віряни з іконами в руках пройшли довгою колоною від Воскресенського храму до Спасо-Преображенського собору. На захід зіб­ралося кілька тисяч прихильників МП. Як стверджують у Він­ницько-Барсь­кій єпархії УПЦ (МП) — близько семи тисяч.

Ще за пів години до початку біля Свято-Воскресенського храму почали збиратись люди, йшли цілими родинами, брали навіть малих дітей. Майже кожен тримав у руках ікону. За закликом митрополита Варсонофія віряни принесли прославлені ікони Пресвятої Богородиці та мощі святих, які були доставлені з різних куточків Вінниччини. Крім того, у натовпі виднілись і плакати, на яких було написано «Він­ниччина за Блаженнішого Онуфрія» та «На­ша церква УПЦ». У центрі міста розташувались автобуси, які й привезли вірян МП, чимало з них були не з він­ницькими номерами, а сусідніми – черкаськими, хмельницькими і навіть чернігівськими. За всім цим спостерігали сотні поліцейських, рух від Гагаріна до Соборної перекрили, утворились затори, громадський транспорт зупинився.

«Дорогі брати та сестри! Всіх вітаємо з Торжеством православ’я! Ми звертаємось до Господа в особливій молитві, щоб зберіг нас у правій вірі – православній. Щоб ми правильно славили Христа… І коли ми знаємо, що є така інформаційна загроза, як епідемія коронавірусу, ми повинні зібратися на спільну молитву, попросити, щоб Господь зберіг нас у здоров’ї. А також на сьогодні попросимо, аби Господь благословив миром нашу країну, кожне віруюче серце, – звернулось до присутніх духовенство УПЦ МП. — На­ша Церква нині переживає непрості часи. Останні місяці був відносний спо­кій, але певні суспільні та по­літичні процеси дають можливість передбачити, що невдовзі церковні рейдери з ПЦУ знову активізуються й будуть не лише тиснути на наших вірян, але й на кожну окрему громаду, храм якої впаде в око місцевим ватажкам розколу! Розпочнемо молебень тут, будемо співати наш «Символ ві­ри», «Отче наш», особливі молитви. І там вже, на місці, де ми кожну неділю звершуємо акафіст біля захопленого розкольниками Спасо-Преображенського собору, звершимо сам молебень «Торжества православ’я».

Тим часом вхід до Спасо-Преображенського собору відгородили металевими турнікетами. У соборі саме в цей час відбувався молебень сотень вірян ПЦУ. І ніхто не приховував із «хресного ходу», що молилися і за те, щоб Спасо-Преображенський собор був повернутий прибічникам Московського патріархату.

– У мене таке відчуття, що ми говоримо на різних мовах з «пецеушниками». Наче різна у нас Україна, різні поняття про свя­тість і майбутнє.

УПЦ на чолі з Блаженнішим митрополитом Онуф­рієм — є справді Церква Христова, де безперестанно лунає молитва до Бога, — висловила свою думку Наталя Пучкова. — Ми не кричимо на кожному кроці і не знімаємо реклам, скільки допомогли на Сході людові. Натомість «рускій мір», «гундяєв», — все має свій термін придатності, навіть ці безглузді клеймування.

Вінничани до такого дійства поставилися неоднозначно. Біль­шість таку масовість вважають середньовіччям. Інші висловлювалися коротко: «шабаш».

– Це пережиток радянської системи і рудимент сучасної України. Сумно, що так багато людей продовжують жити ілюзіями і виконувати волю ро­сійської церкви, яка цілком і повністю керується та підпорядкована владі РФ, — каже вінничанин Ярослав Мазурець. — 8 березня Вселенський Патріарх сказав: «Будь-яка опозиція питанню автокефалії Православної Церкви України не є канонічною. Однак є такі, хто має намір завдати шкоди новоствореній Православній Церкві України».

Соломія Калюжко
Віра Малафей

Фото Олексія Бойко