Крім історичної хронології, деталей боїв з німецько-румунськими окупантами на Тиврівщині, авторка зібрала унікальні місцеві факти, спогади гніванчан старшого покоління.
…Шеф гестапо Гіммлер планував поселити на Україні 25 млн німців, румунів, угорців. Зокрема переселенський район «Ферстенштадт» нацисти розмістили біля Калинівки на кращих чорноземах. Для кожного переселенця передбачалася садиба на місці кількох селянських господарств, а для керівників, обов’язково есесівців, – 100-гектарні наділи…
…Михайло Райкіс згадував: «У концтаборі «Зелений гай» у Гнівані кров’ю була залита дорога, по якій гнали євреїв на розстріл. Поліцай Березовський шлангом убивав дітей прямо на руках у матерів. Я врятувався дивом. Наполегливо шукав і через 50 років знайшов Березовського аж у Австралії. Там був суд, наші гніванчани давали свідчення, і нелюда-поліцая засудили до довічного ув’язнення»…
Шістсот імен у списку гніванчан, учасників Другої світової, дві сотні — у списку військовополонених. А всього на Тиврівщині фашисти знищили 6370 полонених, 422 особи вивезли до Німеччини…
– Чому я пишу? Для молодих, які мають знати про жахіття Другої світової, І розуміти, що всім нам треба бути патріотами України! — каже Станіслава Шибалова. — Я щаслива, що моя книга побачила світ якраз до 75-ліття Великої Перемоги.