Під шумок боротьби з коронавірусом на Старому місті у Вінниці триває знищення санаторіїв. Мета одна – дорогоцінна земля.

Вінницькі активісти б’ють на сполох вже вкотре. З 20 квітня міська рада зняла охорону з об’єкта «санаторій ім.Коцюбинського».

Ймовірно, для того, аби у недалекому майбутньому заволодіти територією, а потім під типовою для Вінниці «туалетною» схемою, роздерибанити більше 4 гектарів земель. І поки вінничани сиділи на карантині, на території цього багатостраждального санаторію знову почалися підпали, трощення вікон і знищення майна. По суті, з тих пір, відколи санаторій пообіцяла взяти на баланс міська рада і міський голова запевнив, що не дозволить його знищити, ситуація на краще не змінилася.

Про історію занепаду цього санаторію наша газета розповідала не раз. Було зроблено все, аби до цього закладу не захотіли приїжджати. А як тільки це сталося, то від території почали відчужувати землю, на якій миттю виростали маєтки (їх вже там 6). Наразі вже перепродано 9 ділянок з 10…

Це вже потім суд першої інстанції, а згодом і апеляційний та вищий адміністративний визнали: «рішення Вінницької міської ради про вилучення спірної земельної ділянки з користування ДП «Дитячий санаторій ім. М.М. Коцюбинського» ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» прийняте протиправно», і директор санаторію не мав права одноосібно приймати рішення про відчуження і відмову від землі санаторію. Площу у 4,6 гектара віддали санаторію… в оренду, хоча до того санаторій користувався землею на праві постійного користування. А потім – звичний сценарій занепаду: з 2012 року почалися заборгованості з зарплатою. І вже за рік санаторій не зміг відкритися. Навіть тоді, у 2014 році, коли почалася війна і у Вінницю приїхало багато біженців з Донбасу і попит на житло став шаленим…

8 лютого 2017 року Кабінет Міністрів своїм розпорядженням передав усе майно санаторію у власність Вінницької територіальної громади: будівлі корпусів, їдальню, клуб, адміністративні будинки. Ще рік знадобився для того, аби змусити міську владу зробити хоча б щось. Під натиском громади у червні 2018 року комунальники трохи розчистили територію (кажуть, вивезли 5 КамАЗів), муніципальна поліція взяла об’єкт під охорону. І на цьому – все. Справа по знищенню і санації санаторію досі поневіряється у судах. За невідомих обставин помер молодий арбітражний керуючий – і справу… знову відклали. Аж поки не призначать нового керуючого, котрий буде ретельно і, головне, довго знайомитися з матеріалами…

Тим часом власник торгової мережі магазинів «Грош» ТОВ НВП «Гамма» вирішив продати ще один староміський об’єкт оздоровлення — кардіоревматологічний санаторій «Радон». Колись власники викупили доведений «до ручки» заклад, розташований на 2,5 гектарах мальовничого берега Південного Бугу. Раніше тут стояв старий корпус санаторію. Тепер – майже новий готельно-оздоровчий комплекс. Але найбільше уваги ріелтори звертають не стільки на корпус, скільки на територію, куди можна «втиснути» кілька багатоповерхівок…

Так поступово чудове місто над Бугом перетворюється на бетонні джунглі. Ні, громада не мовчить, але прикро, що у нашому місті ще й досі діють напівкримінальні закони: правий той, у кого більше прав.