6 травня цього року, після рішення Кабміну про остаточний «дизайн» 63-х ОТГ на Вінниччині, стало зрозуміло, що віднині Краснопільській об’єднаній територіальній громаді судилось бути ще більшою, потужнішою та успішнішою. Адже час на суперечки, дискусії та конфлікти минув…

Уряд затвердив межі та склад нових та існуючих ОТГ із обранням голів, старост і депутатів у цих громадах вже 25 жовтня. Тому у фіналі весни-2020 саме найкраща пора «засіяти» нові можливості, перспективи і стратегію плану розвитку Великої Краснопільської ОТГ разом із Грановим та загалом 13-ма сільськими громадами. А ще, не менш важливо, чесно і відверто розставити крапки над «і» в усіх цих «страшилках курниками», «боднюківських брехнях» та народних чутках щодо родючої землі, потужних інвесторів, «столиці» ОТГ у Краснопілці та «важкого характеру» жінки-головихи Катерини Миколаївни…

І одразу після 1-го засідання робочої групи із розробки Стратегічного плану розвитку Краснопільської ОТГ, де 14 травня аналізували анкетування мешканців і місцевого бізнесу, оцінили результати розвитку ОТГ і зважили всі подальші кроки й розробки Стратегії Краснопільської ОТГ, журналіст «33-го каналу» запитав у голови об’єднаної громади – Катерини Романенко про головні виклики майбутнього, секрет її особистого успіху та «мирний план» щодо Гранова… Це була непроста, але досить відверта розмова із жінкою, що вже більше 20 років є незаперечним лідером, новатором і для бага­тьох — зразком голови місцевого самоврядування на Вінниччині.

Катерина Романенко

– Якою буде Крас­нопілка і вся ОТГ навколо неї за 5 чи 10 років? Про що ви мрієте вже сьогодні? — запитали ми у голови Краснопіль­ської ОТГ Катерини Романенко.

– Я починала свою роботу із звичайного землевпорядника і щодня чесно робила свою роботу. Згодом життя і люди дали мені шанс стати секретарем, а потім — і головою сільської ради в Нараївці Гайсинського району… Свій перший успішний проєкт – водогін за підтримки DESPRO — я написала сама і втілила в життя разом із односельцями. Нині очолюю найскладнішу, за словами багатьох посадовців та експертів, ОТГ Вінниччини. І не перестаю мріяти. Бо знаю, що у нас вже є і буде дуже гарна та сильна громада! — розповіла Катерина Миколаївна. – Бо для цього є все! А нинішні конфлікти керівника села Гранів насправді штучні, надумані та безпідставні… Бо нам нічого ділити і ворогувати. Адже люди бачать, що все в Краснопільській ОТГ працює, будується і розвивається… І все буде ще краще, але нині потрібне терпіння, порозуміння і заспокоїти людей у наших громадах. Бо стільки ненависті, стільки брехні та бруду я не чула і не бачила за всі роки своєї роботи. Тут, у Краснопілці, я головую всього 2,5 року, і мене в перший день після обрання зустрічали як «чужу»… Ніколи не забуду, як бабусі стояли під сільрадою і виглядали «Катерину з Нараївки», що на голову обралася… Але з перших хвилин і з перших слів та дій я показала Краснопілці, що прийшла працювати, а не красти чи брехати… І щодня люди бачили і бачать, що робиться, як міняється село та вся громада – і ми вже стали як рідні… І разом мріємо про хороші дороги, світлі вулиці, 4-х сімейних лікарів, роботу молодим і забезпечену старість для кожного, багато дітей, комфортні садочки, школи, парки, зони відпочинку. Для цього потрібні інвестиції, нові робочі місця, розвиток малого бізнесу, податки, облікована земля, чесна і людяна влада… І, звісно, нова Краснопільська об’єднана громада, це ні в якому разі не «Кайдашева сім’я».

– Але ж у сусідньому Гранові вас вважають за «ворога «№1» і обзивають успішну Краснопілку ледь не «гетто»… Чому?

– Бо свого часу найкращий варіант об’єднання із сильним центром був у Гранові… Але 5 років минуло, але цього об’єднання, на жаль, не відбулось. Ще працюючи головою у Нараївці, я їздила на всі збори, слухала аргументи і чекала, коли вже Гранів «посватає» сусідні села до себе… Час йшов, амбіцій ставало все більше, а шансів на створення сильної ОТГ із «столицею» у Гранові все менше… Як результат, 6 травня саме до Краснопільської ОТГ Кабмін у перспективному плані відніс Гранів та ще 12 сіл… Чому їхній голова не спрацював на посилення позицій Гранова — тепер хай люди запитають із нього. Бо нині винні всі, але не він… Паралельно в соціальних мережах триває істерія та брудна кампанія проти людей, які все-таки змогли зібрати на цій прекрасній землі ОТГ із залученням частини Теплицького району. Бо не можна просто сидіти на березі та чекати, коли до тебе припливе все готове — рішення громад, згода, перспективний план і нові проєкти для людей… Тому в Краснопільській об’єднаній громаді після 25 жовтня буде не 10, а вже 13 сіл – до нас приєднаються Михайлівка, Гранів та Грузьке. І ця цифра «13» мене не лякає, бо вірю в Бога, в розум людей та порозуміння… Впевнена, що краще рано, ніж пізно ми сядемо всі за стіл перемовин і почуємо один одного.

Але моя позиція і «мирний план» явно не подобаються декому в Гранові, а тому запускаються всі ці розмови про «гетто» і «курники захоплять землю»… Третій рік працюю тут, у Краснопілці, головою і можу відповідально заявити та заспокоїти людей: ніяких курників на землях громади не буде, бо ця найкраща на Вінниччині земля родить такі врожаї, що жодне будівництво тут недоречне… І не треба вводити села в оману та сіяти розбрат… Бо на кожен день села і свята ми їдемо до сусідів із короваєм та дружнім настроєм! Ми ж одна родина і маємо по-людськи дружити, спілкуватись і підтримувати один одного! Така моя позиція щодо Гранова, Михайлівки, Грузького та кожного села, що увійшло до Краснопільської ОТГ. Водночас, я розумію про свою відповідальність перед кожною громадою, кожним працівником і мешканцем об’єднаної громади… Тому нічого захмарного і неможливого не обіцяю – все в межах нашого бюджету, отриманих податків, реальних планів і можливостей.

Амбулаторія у Краснопілці

– У Краснопільській ОТГ ми обробляємо близько 9 тисяч гектарів орної землі із 13 670 га по нашій філії. Вирощуємо зернові, маємо тваринницьку ферму та городню бригаду. За всю землю платимо офіційні податки та додатково по 100-200 гривень із кожного гектара згідно з політикою компанії додатково направляємо на розвиток місцевих громад. Це мільйонні кошти на купівлю пластикових вікон, ремонти доріг, освітлення, водогони чи на розсуд самих громад, – повідомив Анатолій Cічкар, регіональний директор Гайсинського виробничого підрозділу ПРАТ «Зернопродукт – МХП». – Із цієї ОТГ у нас офіційно працюють та отримують «білу» зарплату 280 осіб – механізатори, комбайнери, водії, працівники ферми та 45 жінок у городній бригаді. Окрім групи зернових, на цих землях ми отримуємо щодня до 20 тонн елітного молока екстра-класу та в сезон маємо високий урожай цукрової кукурудзи, буряку, гороху та найсмачніших на Вінниччині кавунів, що нічим не гірші за херсонські. Із громадою живемо дружно, допомагаємо один одному і всі свята проводимо разом.

– Це правда, що ви запросили лікаря із Гайсина і плануєте навчати власні медичні кадри?

– Якісна охорона здоров’я для людей у нашій громаді — безперечно, питання №1. Тому на 8 тисяч населення маємо мати в ОТГ 4-х сімейних лікарів. І якщо ФАПи і амбулаторії ми зберегли, відремонтували і наповнили обладнанням, то з кадрами є питання. У маленькій Тополівці ФАП вже став зразком для багатьох… А для Краснопілки ми справді запросили молодого фахового лікаря із Гайсина і готові за кошти громади навчати у медичному університеті молоду людину із громади, яка гарантовано повернеться додому працювати… Ми взяли на баланс всі ФАПи, фінансуємо їх і готові для молодого спеціаліста купити житло на місці, аби лікар був впевнений у своєму майбутньому та надавав якісну медичну допомогу для мешканців об’єднаної громади.

Прозорий офіс, як у Вінниці – гордість громади

– Звідки у вас «Прозорий офіс», як у Вінниці?

– Це була моя мрія. Бо людина в селі, в сучасній об’єднаній громаді гідна того, аби мати всі адміністративні послуги у себе вдома не гірші, ніж у місті, у Вінниці. Це було складно. Але це можливо! І цей досвід я привезла із Польщі, і коли стала головою Краснопільської громади, то думала і працювала над реалізацією цього сміливого проєкту. Не сама, а з однодумцями – народним депутатом Миколою Кучером, моїм заступником Василем Івановичем, бізнесом, що використовує землі нашої громади… Були скептики, які сумнівались… Бо хіба так можна, щоб у селі люди ходили на роботу в білих сорочках, щоб не було черг, щоб все прозоро, у світлих тонах і роботу всіх видно?! Спершу зробили ремонт у приміщенні та навчали персонал… Навіть у кабінеті сільського голови, бухгалтерії та всіх посадовців – прозорі двері! ЦНАП відкрився у листопаді минулого року, і спершу було здивування, а нині це гордість та визнання… У майбутньому філії нашого «Адмінофісу» будуть відкриті у всіх селах Краснопільської ОТГ, щоб довідку чи послугу людина могла отримати у себе за місцем проживання і не їхала за документом спеціально до ЦНАПу…

– Катерино Миколаївно, відкрийте деталі «мирного плану» по Гранову.

– Жодної «війни» між нами немає і не повинно бути… Я за порозуміння на користь людей і громад. Але поки що, на жаль, триває інформаційна «пропаганда» від сільського голови Гранова, і це неправильно, нечесно, не по-сусідськи… Таке враження, що штучно створено конфлікт, стравлюються село на село, людей у Гранові лякають закриттям школи, лікарні, садочка, навіть церкви! А ще запустили старі «страшилки» про відбирання землі у селян та, знову ж таки, курниками на землях громади… Я вважаю, що це повна безвідповідальність голови, перш за все, перед своїм селом…

Я таке вже проходила, коли мене обрали головою тут, у Краснопілці, та лякали людей «чужою Катериною», яка прийде і все розвалить… Але люди мудрі, вони все бачать, і перш за все — як нам вдалось за ці неповні 3 роки підняти громаду в число 3-х найкращих і найзаможніших на Вінниччині. Тому я не обіцяю, не лякаю, а — роблю… І гарантую, що нічого в жодному селі не закриється, всі садочки і школи будуть працювати, шкільний автобус возитиме дітей, сімейні лікарі надаватимуть допомогу, а вулиці та площі кожної громади будуть все більш охайними, чистими і комфортними…

В селах ОТГ працюють садочки, школи та є свій шкільний автобус

Додам, що в Краснопільську ОТГ вже приїздив із робочим візитом голова Вінницької ОДА Владислав Скальський і на місці з’ясовував серйозність протиріч між Краснопілкою та Грановим з огляду на об’єднання. Бо на нього і на президента йдуть письмові скарги, що тут «все не по Віктору Максимовичу…» Але голова обл­держадміністрації підтвердив, що рішення про новий дизайн Крас­нопільської ОТГ приймалось на рівні Кабміну «по розуму та економіці…»

– Плани щодо будівництва виробничих потужностей птахофабрики на території Гайсинського району розглядалися ще у 2009 році. Тоді ж від них відмовилися через відсутність достатніх водних ресурсів. З тих пір жодних планів будівництва об’єктів птахофабрики у Гайсинському районі не існувало і не існує, – прокоментував Ігор Лещенко — заступник голови правління МХП з корпоративної со­ціальної відповідальності, який є і виконавчим директором ТОВ «Вінницька птахофабрика».

Тому як жін­ка, мати і голова великої Краснопільської громади запрошую всіх голів майбутньої, ще біль­шої ОТГ сіст­и за стіл перемовин, стишити свої ам­бі­ції, подати один одному руку і думати про людей… Бо децентралізація дала шанс на спіль­ний успіх наших сіл у рамках об’єднаної громади! І ми не маємо права йо­го втратити чи розгубити досягнуте… Адже у нас для успіху є все – талановиті та роботящі люди, прекрасна земля і Незалежна Україна!