Завітавши у Сумівське лісництво ДП «Бершадський лісгосп», можна побачити яскравий приклад якісного та комплексного  ведення лісового господарства лісівниками Вінниччини.

Очолює Сумівське лісництво В.А. Гуз. Досвід господарювання Віктор Анатолійович перейняв від батька, лісівника-рекордсмена А.О. Гуза, який 46 років був тут лісничим.

Загальна площа земель лісового фонду лісництва – 2906 га. Під час цьогорічної весняної посадки лісу лісництво створило лісові культури на площі 17,1 га,  минулого року – 15,3 га. Значну увагу лісівники приділяють створенню високопродуктивних лісових насаджень з головною породою дубом звичайним, які стійкі до кліматичних змін. Тому активно вводять до складу лісових культур в якості супутніх порід більш посухостійкі породи: береку лікарську, горіх чорний, модрину європейську та інші.

Після посадки лісівники велику увагу приділяють вчасним та якісним доглядам за лісовими культурами. Минулого року було проведено механізованих доглядів на 185 га, ручних – на 115 га. Цієї весни із запланованих 88 га проведено доглядів на 92 га (105% від плану). У Сумівському лісництві механізовані догляди забезпечують 2 трактористи-машиністи лісогосподарського виробництва – В.В. Назаренко та М.П. Токаренко. Ручні догляди виконують 4 сезонних робітники на лісокультурних роботах.

Постійно проводяться заходи з формування та оздоровлення лісів. Минулого року такі заходи були проведені у Сумівському лісництві на площі 152,8 га, в тому числі освітлення (44,5 га), прочищення (27,2 га) та прорідження (15,1 га).

Минулого року Сумівське лісництво заготовило 1749 кг лісового насіння, виростило понад 70 тис. шт. стандартного садивного матеріалу.

Сумівське лісництво спеціалізується на вирощуванні якісного декоративного посадкового матеріалу. Опікується цим напрямком роботи помічник лісничого В.М. Шевченко. Тут закладено потужне теплично–парникове господарство, де вирощують посадматеріал з відкритою та закритою кореневою системою. У теплицях площею 475 кв.м. встановлена автоматизована система «Туман». Специфічне розпилення води створює особливий клімат у теплицях, що є сприятливою умовою для укорінення живців, які в подальшому дорощуються у навісах. Над посадковим матеріалом із закритою кореневою системою  на площі 846 кв.м. облаштовано дрібнокрапельний полив, де зростають понад 30 тис. шт. посадматеріалу.

Загалом у Сумівському лісництві вирощують понад 70 різних форм декоративного посадкового матеріалу. На будь-який смак покупця лісівники мають для реалізації як хвойні, так і листяні породи. Для підвищення попиту лісівники постійно розширюють асортимент, що дозволяє збільшити обсяги вирощування та результативність цього напрямку роботи.

Цього року у лісництві розпочато вирощування посадкового матеріалу дуба звичайного в контрольованому середовищі. Таким чином простіше забезпечити рослинам комфортні умови для зростання. У короба у Сумівському лісництві  висіяли жолудь на площі 32 кв.м., у касети – 51 кв.м.

Велика увага приділяється і створенню належних умов існування диких звірів. У штаті Сумівського лісництва працює єгер В.А. Майструк. Функціонує на території лісництва вольєр для напіввільного утримання диких тварин. Тут на площі 51,1 га проживають кабани, олені благородні, лані, муфлони. Для підгодівлі мешканців вольєрів узимку  лісівники заготовляють власними силами сіно, зернові, коренеплоди, кормові віники, закуповують сіль для солонців. Також подбали лісівники про облаштування мисливських куточків, де розміщено стенди, що розповідають про біологію основних мисливських тварин України, основні види біотехнічних споруд, правила техніки безпеки під час полювання. З цією цікавою інформацією можуть ознайомитися не лише мисливці, а й інші відвідувачі лісу.

Садиба лісництва була введена в експлуатацію в 1966 році. Реконструкцію проведено в 2017 році. Нині садиба та територія лісництва має сучасний вигляд, естетично оформлена, у кожному куточку помітна рука справжнього господаря.

Також у лісництві функціонує рекреаційний пункт «Сумівська дубина». Тут охочі можуть провести своє довкілля змістовно та з користю, краще пізнати ліс. Для відвідуючих є альтанки, місця розведення вогню, інформаційні стенди.

Значну увагу приділяють лісівники і просвітницькій діяльності. Вже майже півстоліття лісівники тісно співпрацюють із Сумівською ЗОШ І-ІІІ ступенів. У приміщенні школи лісівниками ДП «Бершадський лісгосп» облаштований лісівничий еколого-просвітницький центр, який активно використовують для проведення занять, лекцій, екскурсій.  Також на території Сумівської школи знаходиться дендропарк.

Учнівське лісництво «Юні друзі лісу» (директор школи Г.М. Гуз, наставник М.М. Маценко) – найстарше на Вінниччині, а  успіхи його вихованців у практичній та науковій діяльності високо оцінюються на обласному та всеукраїнському рівнях. У 2018 році Сумівське учнівське лісництво «Юні друзі лісу» достойно представило Вінницьку область на ХІІ Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв та здобуло перше місце у захисті науково-дослідницьких робіт у номінації «Лісовідновлення та лісорозведення».

Юні лісівники беруть активну участь у різноманітних спільних із лісівниками заходах (посадка лісу, робота в лісорозсаднику, заготівля кормів для зимової підгодівлі тварин у вольєрі тощо). Школярі виконують велику роботу по збереженню природи, охороні та захисту лісів, агітують доросле населення дбайливо ставитися до довкілля.

У Сумівському лісництві лише 5 обходів, де працюють 5 майстрів лісу та старший майстер лісу. Хоч колектив лісництва невеликий, та усі працівники разом вирішують проблеми, допомагають один одному, виконують усі поставлені завдання та спільними зусиллями утримують Сумівське лісництво на гарному рахунку у Бершадському держлісгоспі.

Оксана Нікітіна