Вінницький обласний художній музей, в рамках Інтернет флешмобу #Експонат_тижня, розповів про полотно «Вакх» – картину, створену художником зі школи Караваджо.

Школою Караваджо або Караваджистами називають тих, хто об’єднався навколо митця на ім’я Мікеланджело Мерізі да Караваджо, який стояв біля джерела демократичного побутового жанру.

Мистецтво караваджистів було певним викликом. Вони любили все справжнє, неприкрашене, тілесне, міцне. Вони також зверталися до міфологічних сюжетів, але під оболонкою міфу вони приховували зовсім іншу сутність.

З античної міфології відомо, що Вакх, або Діоніс, як називали його давні греки, вважався богом рослинності, родючості, вологи, покровитель виноградарства й виноробства:

Скрізь на своєму шляху Вакх стверджує свій культ, навчає людей виноробства. Він визволяє людей від мирських, повсякденних турбот, знімає з них ланцюги побуту. Екстаз від сп’яніння створював ілюзію внутрішнього єднання з божеством і, таким чином, неначе знищував непрохідну безодню між богами та людьми. Процесії на честь Вакха – Діоніса носили шалений характер. У них брали участь і люди, і напівбожества. Сп’янілі, розкуті вони все нищили на своєму шляху та заманювали все нових і нових послідовників.

Та в зв’язку з цим варто пригадати, як саме виглядали античні боги в уяві своїх народів. Як і інших богів Олімпу:

Вакха – Діоніса уявляли високим, струнким, з ніжною білою шкірою, блакитними очима та білявим волоссям, прикрашеним вінком з виноградного листя; задрапованим у леопардову шкіру. На картині Вакх – це, в першу чергу , бог звичайних людей, давніх землеробів, рибалок, тому і зовнішність він повинен мати таку, як у тих людей, серед яких проводить він свій час. І тому не ідеально прекрасне божество бачимо ми перед собою, а звичайного італійського селянина – чорнявого, засмаглого, із загрубілими від праці руками. І хоча у нього залишаються атрибути бога виноробства – вінок, гроно винограду, з якого він вичавлює сік, його скоріше можна прийняти за звичайного учасника вакхічного свята, ніж за самого бога.

Василина Вереснева