За сурогатне материнство жінці заплатять 13 тис євро, клініка отримає – мінумум в три рази більше.
Нещодавно в Києві розгорнувся міжнародний скандал: більше 60 немовлят, народжених українськими сурогатними матерями, через карантин не змогли забрати додому батьки-іноземці. Відтоді тема заробітку грошей на новонароджених не сходить зі шпальт українських медіа, хоча тема далеко не нова.
Відносно легкий, хоч і ризикований для здоров’я, спосіб заробітку все більше приваблює наших жінок. Наразі, «33-му каналу» відомо про 2-х вінничанок, які виношують дітей за гроші. Одна з них – Ольга Кицена погодилась розповісти нашим читачам подробиці своєї тимчасової функції інкубатора для китайського немовляти.
– Ольго, більшість сурогатних мам приховують свою вагітність інколи навіть від своїх рідних, а Ви написали про це публікацію на своїх сторінці у фейсбук. Навіщо?
– Я вирішила це не приховувати. Я мати-одиначка, моїй доньці 13 років. Чоловіка в мене немає. Ми з донькою живемо в однокімнатній квартирі разом з моєю мамою-пенсіонеркою. Я не могла просто так зникнути з життя на 9 місяців. Все рівно виникали б питання у моїх знайомих, друзів, родичів, на зразок «хто батько» і «куди поділась дитина». Тому, коли стало відомо, що я завагітніла і що дитині нічого не загрожує – я написала про це в фейсбук. Тоді ще багато хто подумав, що це жарт, бо пост опублікувала 1 квітня. Але, як бачте, ніяких жартів.
– Фінансове питання підштовхнуло вас на це?
– Звичайно. Всі сурогатні матері народжують для інших заради грошей. Так, безумовно, в цьому є важлива місія. Адже, хто б що не говорив, ми допомагаємо бездітній парі стати батьками. І це круто. Однак всі йдуть на цю програму через гроші. Я в клініці познайомилась з багатьма жінками. Деякі з них вже по 2-3 дітей для іноземців понароджували. Хтось купив квартиру і тепер хоче ремонт зробити, а хтось планує свій бізнес відкрити. І не всі там матері-одиначки, як я. В більшості з них є чоловіки, які підтримують своїх дружин. Я хотіла купити квартиру, думала грошей буде більше. Але в пісумку вийде не більше 13-14 тис євро. На квартиру хоч і не вистачить, але я зможу забезпечити своїй доньці репетиторів, спортивні секції, нормальне харчування та ін.
– Чому така мала сума? В рекламах пишуть про 25-30 тис євро.
– Я теж читала на сайті клініки про 30 тисяч. Але таку суму може отримати жінка, яка виносила двійню чи близнюків. А так, за одну дитину «чистими» на руки вийде тисяч 13. Ще дають 2 тис євро на весь період вагітності на харчування, тобто десь 6 тис грн на місяць. Це мало, як на мене. Клініка оплачує дорогу за наявності квитків, а в Київ я їжджу двічі на місяць. Оплачують також всі аналізи, зроблені за межами клініки. Останній місяць перед родами сурогатним матерям забезпечують проживання в Києві – квартиру чи готель, а також доїзд на таксі до клініки. Ну й звичайно, все медичне забезпечення: від препаратів до вітамінів – за рахунок клініки. Думаю, клініка, щонайменше, в три рази більше заробляє.
– Ваша донька вже достатньо доросла, щоб зрозуміти цю ситуацію чи говорили ви з нею про свою вагітність і як відреагувала на це ваша мати?
– Доньці я все пояснила, сказала, як є. Вона зрозуміла, бо дійсно доросла, підтримує мене. А мама…Ну, вона просто намагається не вмішуватись в моє життя. Не скажу, що вона була рада, однак і проти вона не була.
– Розкажіть про те, як ви дізнались про програму сурогатного материнства чи довго зважувались на таке?
– Це було, здається, два роки тому. Мені було 40 чи 41. Я побачила в фейсбуці рекламу, перейшла на сайт, де заповнила анкету. Однак мені довго не передзвонювали, я подумала, що це через мій вік. Та минулого літа мені зателефонували, запитали чи не передумала я ще і чи можу здати певний перелік аналізів, щоб вони перевірили мій стан здоров’я. Я не задумуючись, погодилась. Мені на вайбер скинули чималий список документів та довідок, який я мала їм привезти. Наприклад, треба було взяти довідку в поліції, що я не мала проблем із Законом, з наркодиспансеру, – що я не вживала наркотики, з психлікарні, – що в мене все в порядку з головою. І треба було пройти медогляд, як перед робою: кардіолог, гінеколог, мамолог та ін. Я все добросовісно пройшла, ніде нікому за жодну довідку не заплатила. Я достатньо довго займаюсь професійно спортом, тому алкоголь не вживаю, не палю. Організм мій – в асолютній нормі. Зібрала всі документи і поїхала в київську клініку.
– В Києві одразу робили запліднення чи брали вашу яйцеклітину?
Ні, в Києві мене ще раз повністю провірили й відправили десь на місяць додому. Потім, коли були готовими всі результати моїх аналізів, мене знову запросили. Лікарі приписали мені протизаплідні препарати, я їх місяць вживала, щоб підготувати матку до запліднення. Яйцеклітини у мене не брали і я б на це не погодилась. Сурогатним матерям підсиляють «готових» ембріонів. А так як ембріонів було декілька, я завагітніла близнюками. Та мій організм через вік не справився б з таким навантаженням, тому мені робили редукцію й залишили одного хлопчика. Батько майбутньої дитини був донорем сперми, а от яйцеклітину давала їм інша китайська жінка, бо мати, як ви зрозуміли, не може мати дітей. Тому я, по суті, здаю в оренду свій живіт китайцям на 9 місяців. Жодних моїх генів не буде в цієї дитини.
– Ви, до речі, вже знайомі з батьками цієї дитини?
– Ні, про те, що я виношую дитину для китайців я дізналась вже десь після місяця вагітності, коли підписувала контракт з клінікою. Такі умови. Мені розповіли, що вони з міста Ухань (місто в Китаї, де вперше в світі виявили коронавірус – ред.). З мене навіть знайомі жартували через це. Я можу якусь інформацію передавати батькам через перекладача, але не робила ще цього. Я чула, що деякі батьки-іноземці не втримуються, розшукують свою сурогатну матір і починають з нею спілкуватись. Однак клініка це не вітає. Знаю, що жінки виношують дітей для аргентинців, італійців, болгарів, а мені от китайці дістались. Не все ж має бути зроблено в Китаї.
– У вас прокинулись материнські інстинкти? Ви спілкуєтесь з малюком? Гладите живіт?
– Я його просто фізично відчуваю – це все. Я розумію, що переді мною велика відповідальність за життя цієї дитини. Я відношусь до неї з повагою: бережу себе, харчуюсь правильно, не п’ю, не курю, не нервую, відпочиваю постійно. Багато навчаюсь під час декрету, встигла закінчити курси дієтолога і продовжую навчатись в Академії фітнесу. Тому малюк буде розвиненим і розумним. Але я не відчуваю, що це моя дитина і так ніколи не говорю, до речі. Я кажу, що це хлопчик батьків-китайців. Він дуже активний малюк, постійно рухається, певно Джекі Чаном виросте.
– Ви побачите його після народження?
– В контракті клініки чітко написано, що одразу ж, в перші хвилини, після народження дитя, його забирають й не показують сурогатній матері. А мені одразу дають документи, де я напишу відмову від нього. Перш ніж віддати дитину батькам, їхнє ДНК співставляють. Мене попередили, що батьки можуть попросити, аби я побула з малюком кілька днів – це за додаткову плату у випадку, якщо вони не встигли приїхати й не хочуть, щоб його гляділа няня. Але зазвичай батьки прилітають на роди. Як тільки дитину забирають, матерям платять всю суму грошей.
– А якщо в сурогатної матері трапляється викидень, вона залишається без нічого?
– Їм компенсують якусь певну суму і пропонують через деякий час спробувати ще, максимально 4 рази можна бути сурогатною матір’ю. Дуже рідко трапляється, що в дитини знаходять якусь складну паталогію і її абортують. В контракті зазначено, що якщо при народженні в дитини знаходять паталогію, батьки все рівно зобов’язані її забрати. Тому те, що розказують жахи, мовляв, понароджують, дітей не беруть і їх потім в дитбудинки відправляють, – такого немає і не може бути.
– Ваші знайомі чи друзі засуджують вас?
– В очі ніхто не говорить, в соціальних мережах всі підтримують, кажуть, що це правильне рішення. Дуже багато незнайомих жінок присилають мені неймовірну кількість питань, бо я можу їм розказати те, про що не пишуть на сайтах. А більшість сурогатних матерів приховують свою вагітність, бо бояться засуджень. Тому я – своєрідний інформаційний провідник в світ сурогатного материнства. І чого засуджувати? Чомусь ніхто не судить тих, хто народжує купами тих дітей й прирікає їх на голод. Сурогатні матері дають можливість бездітним людям стати батьками. Це прекрасно. І нічого поганого в тому, що тобі за це заплатять.
Чому вагиною торгувати в Україні неможна а ось маткою – аж бігом!?? Парадокс!
Подарувати життя дитині і щастя сім’ї, яка не може мати дітей це по вашому маткою торгувати? І взагалі, вам то яка різниця? Чи прикро, що самому немає чим торгувати окрім їб……а?
Якщо вона хоч якась християнка (судячі по хресту на пузі), то вона знає, що сурогатне материнство – то страшний гріх. Але зараз такі часи, що за гроші наша жінка і роздягнеться і власні статеві органи в оренду здасть, і навіть не зрозуміє що в цьому поганого. А СУТЕНЕР ВАСИЛЬ правий – парадоксальна ситуація!
Це такий собі “камінг-аут” сурогатної мами, чи правильніше, біологічного інкубатора.
До чого довели українську жінку…
Не волнуйтесь, я в полном порядке.
Никто и не осуждает. За державу обидно. Стали людьми второго сорта. Обслугой…
Каким образом вы определили что женщина, которая МОЖЕТ выносить кому то детей, это второй сорт?? Может наоборот..
Прикро, що все це від бідності. Як би гуманно не виглядало.
Налоги в бюджет Украины она плотит?
Обязательно! Не плотит ,а платит)