Митрополит ПЦУ Симеон зробив резонансну заяву.

«Цей текст є реакцією на статтю, яка з’явилася нещодавно на одному з грецьких православних сайтів. У ній розповідається про події на парафії с. Лука-Мелешківська Вінницько-Барської єпархії, де впродовж півтора року триває суперечка між вірянами УПЦ Московського патріархату та Православної Церкви України. Автори висвітлили події з точки зору прихильників Московського патріархату, та ми переконані, що ситуація має бути показана всебічно. Тим більше, що проблеми, які існують в цьому селі, характерні для багатьох інших парафій, що вирішили приєднатися до Помісної Православної Церкви України. Усі вони в тій чи іншій мірі зазнають тиску з боку прихильників Московського патріархату. Лише у Вінницькій області таких парафій майже сто.

На більшості із таких парафій розігрувався схожий деструктивний сценарій. У населений пункт, де проводилися збори вірян з питання зміни церковної юрисдикції, прибували десятки священнослужителів УПЦ МП. Використовуючи психологічний тиск, крик, а іноді й фізичні методи, вони зривали ці збори. Пізніше ця «чорнова» робота була доручена організованим групам вірян чоловічої статі і міцної статури, які не лише зривали збори, а за потреби фізично перешкоджали селянам потрапити до своїх храмів. На жаль, до фізичного протистояння з вірянами ПЦУ прихильники Московського пат­ріархату залучали професійних спортсменів, а також представників криміналітету.

Ще одним напрямком тиску на релігійні громади ПЦУ став юридичний. На даний час лише у Вінницько-Барській єпархії проти громад ПЦУ подано сорок чотири судових позови. Поки тривають суди, релігійні громади ПЦУ, які, як правило, в декілька разів більші за кількістю від громад УПЦ МП, моляться на вулиці або в пристосованих приміщеннях. А священник з мізерним числом прихильників за допомогою приїжджих утримують у своїх руках храми.

Події у с. Лука-Мелешківська мають багато спільних рис. Релігійна громада Свято-Преображенського храму с. Лука-Мелешківська ухвалила рішення про приєднання до Православної Церкви України 26 січня 2019 року. Після невдалої спроби священників УПЦ МП та їхніх прихильників, які приїхали з обласного центру, зірвати збори, тодішній настоятель парафії протоієрей Василій Альмухамед оголосив їх нелегітимними та провів власне зібрання, в якому взяли участь трохи більше 30 людей. З того часу між парафіянами почалися суперечки, в результаті яких більшість (віряни ПЦУ) була змушена молитися на вулиці.

Всередину храму вірян ПЦУ не допускали кремезні чоловіки, які приїжджали з Вінниці на виклик протоієрея Василя Альмухамеда. Серед них нерідко були професійні спортсмени (чемпіон України з пауер-ліфтінгу, чемпіон світу з кікбоксингу та інші), а також люди, які причетні до кримінальних структур. За їх участю біля храмів нерідко відбувалися сутички з членами релігійної громади ПЦУ. З боку прихильників УПЦ МП застосовувалася не лише фізична сила, а й балончики зі сльозогінним газом. В одній із таких сутичок літня парафіянка ПЦУ отримала тілесні ушкодження і була змушена лікуватися.

Через особисту прихильність до УПЦ МП керівника обласної поліції його підлеглі, як правило, поблажливо ставилися до усіх протизаконних дій представників Московського патріархату.

У червні 2019 року, після довгого очікування, релігійна громада Свято-Преображенського храму с. Лука-Мелешківська Православної Церкви України нарешті була зареєстрована. У цей же час за громадою було оформлене юридично право на користування будівлею храму і охоронний договір з Державою, згідно з яким саме громада ПЦУ як законний користувач несе відповідальність за збереження храму, утримання його в належному стані.

Незважаючи на наявність у релігійної громади ПЦУ усіх юридичних документів, вона досі не може потрапити до свого храму. На заваді стоять все ті ж приїжджі охоронці, а також цілодобова варта, яку зачиняють всередині храму. Поліція також стоїть на боці УПЦ МП і не звертає увагу на документи громади ПЦУ. Між тим, релігійна громада ПЦУ с. Лу­ка-Мелешківська на даний момент є зареєстрованою юридичною особою, яка має усі законні юридичні права на користування храмом. Але по громаді с. Лука-Мелешківська наразі відкрито три судових провадження.

Останній інцидент, який стався 30 травня і про який написало грецьке інтернет-видання, був насправді реакцією вірян ПЦУ села Лука-Мелешківська на те, що вони упізнали серед промосковських активістів, які довгий час не допускали їх до власного храму, відвертих бандитів, які за день до цього стали учасниками масової стрілянини у містечку Бровари під Києвом. Ця сутичка, в якій місцева банда серед білого дня біля великих житлових будинків вела перестрілку з вінницькими бандитами, намагаючись переділити бізнес, викликала величезний резонанс в Україні і стала однією з причин зняття з посади того самого керівника поліції Вінницької області, який особисто лобіював інтереси УПЦ МП. Прикро, що серед затриманих у Броварах бойовиків був зять настоятеля храму УПЦ МП с. Лука-Мелешківська протоієрея Василія Альмухамеда. Це, звичайно, посилило емоції вірян ПЦУ у розмові із священником та представниками його родини.

Серед затриманих у Броварах (на фото) парафіяни ПЦУ впізнали нападників, які провокували побиття та масові правопорушення під час релігійного конфлікту у Луці- Мелешківській та інших населених пунктах Вінниччини. Серед них і зять священника МП

Щодо дій, які описані прихильниками УПЦ МП, як закриття віруючих у храмі, то тут слід пояснити, що люди, які були у храмі – це охорона, яку наймає УПЦ МП. Вони чергують цілодобово. Самі представники УПЦ МП закривають їх ззовні і випускають після закінчення зміни. Представники релігійної громади ПЦУ, навпаки, вимагали, щоби вони залишили приміщення, перед тим як його опечатати. Але священник Василь Альмухамед лукаво заявив, що не знає, в кого знаходяться ключі від храму. Тоді представники громади ПЦУ як законні власники будівлі опечатали її та вчепили на двері свої додаткові замки із записками, де був вказаний номер телефону представника поліції, у якого знаходяться ключі від них. На ранок виявилося, що замки громади ПЦУ збиті, а о. Василій, який ще вчора «не знав», у кого ключі, відкрив свої замки і випустив з храму охоронців.

Ось так інцидент було вичерпано. Чи був він проявом гонінь на УПЦ МП, як про це вони встигли розтрубити, чи дійсно був відповіддю вірян ПЦУ на несправедливість, яку вони терплять впродовж вже півтора року, і реакцією на бандитів, які в один час захищають УПЦ МП, а в інший — їздять на збройні розборки? Для мене відповідь є очевидною.

Додам також, що релігійна громада ПЦУ с. Лука-Мелешківська у лютому 2019 року намагалася самостійно домовитися з архієпископом УПЦ МП Варсонофієм що­до почергового користування храмом, як це передбачено українським законодавством у спірних випадках, але марно.

А нещодавно громада ПЦУ з с. Луки-Мелешківської вирішила збудувати тимчасовий храм на території села. Але, як заявили віруючі, вони не збираються відступати від юридично закріпленого приміщення існуючого храму. Просто з часом його віддадуть під недільну школу чи інші культові споруди».