Розпочалася німецько-радянська війна 1941-1945 років як складова, але основна частина Другої світової війни.

Німецько-радянська війна тривала від 22 червня 1941 року до 8 травня 1945 року. ЇЇ бої стали одними з наймасштабніших у воєнній історії ХХ століття.

Залежність обох воюючих сторін від українського економічного, сировинного потенціалу, людських ресурсів зумовила кривавий характер бойових дій на нашій території. Через це Україна найбільше потерпіла – як від нацистської агресії, так і від комуністичного режиму. Протистояння між Німеччиною та СРСР на території України не припинялося впродовж 40 місяців, а на 35 з них припадають активні бойові дії. На українських землях було проведено 29 з 76 стратегічних наступальних операцій, у ході яких було знешкоджено понад 60% Вермахту. Україна – не тільки серед колишніх радянських республік, а й з усіх країн світу – зазнала найбільших втрат за роки тієї війни.

За різними оцінками, в Україні загинуло від 8 до 10 мільйонів людей, з них цивільного населення близько 5 млн, а 2,2 мільйона було вивезено на примусові роботи до нацистської Німеччини, 10 мільйонів втратило притулок. На руїни було перетворено понад 700 міст та селищ міського типу, майже 30 тисяч сіл, -повідомляє Укрінформ.

Усім відомі злочини нацистів на окупованих територіях України – Голокост, розстріли мирного населення, створення таборів смерті, спалення сіл. Не менш жорстокими були злочини і комуністичного режиму: розстріли політичних в’язнів у Західній Україні в червні-липні 1941 року, знищення центру Києва восени 1941 року, підрив Дніпрогесу, депортація кримських татар, примусове виселення українців з їхніх етнічних земель.

Цього дня вшановують пам’ять всіх людей, чиє життя було покалічене і зруйноване у тій страшній війні.